עליות, ירידות ונתונים סותרים. מה קורה בשוק הנדל"ן בלונדון?

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(05/05/22- 05:55)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
נדל"ן בלונדון
09:40 22/01/18

עליות, ירידות ונתונים סותרים. מה קורה בשוק הנדל"ן בלונדון?

מגמה מעורבת בשוק הלונדוני // אוקספורד עקפה את לונדון בדיור שאינו בר-השגה // סוכנת תיווך מבוססת על AI // החודש הזה עמוס בדו"חות וידיעות בענייני נדל"ן, אז פנינו לחן חיים לב שיעזור לנו לעשות סדר

ענני הברקסיט עדיין מרחפים מעל לונדון. מצבו של שוק הנדל"ן גם נראה מעורפל
ענני הברקסיט עדיין מרחפים מעל לונדון. מצבו של שוק הנדל"ן גם נראה מעורפל

משתלם עכשיו לרכוש בית בלונדון?

הברקסיט עדיין מטיל את צלו על שוק הנדל"ן הבריטי, אבל האם המחירים של הבתים בלונדון באמת צנחו? אם קוראים את הנתונים של שני הדו"חות הבאים, התמונה נראית עמומה.

על פי דו"ח של מרשם המקרקעין הבריטי (HM Land Registry), מחירי הבתים בלונדון עלו ב-2.3% בשנת 2017 (עד חודש נובמבר) ומחירו הממוצע של בית בלונדון הוא 481,915 פאונד. בשנת 2016, לעומת זאת, הייתה עלייה של 3.3% במחירי הבתים. למרות העלייה השנתית, באוקטובר 2017 חלה ירידה קלה במחירי הבתים בלונדון: 0.9%- לעומת נובמבר 2017.

דו"ח נוסף שפורסם על ידי LSL Acadata, גם הוא בשבוע החולף, טוען כי המחירים בלונדון רבתי דווקא ירדו ב-4.1%- בשנה האחרונה. אותו דו"ח ממשיך וטוען כי הרבעים שסבלו הכי הרבה מהמגמה השלילית הם: סאת'ק (ירידה שנתית של 21.1%-), ווסטמינסטר (19.4%-), האמרסמית' ופולהאם (13.6%-) ןגם וונדסוורת' (12.1%-).

אבל אם חוזרים לדו"ח הראשון, רואים שיש סתירה מוחלטת בין הנתונים. המחירים דווקא עלו בסאת'ק (1.8%), בווסטמינסטר (0.4%) ובהאמרסמית' ופולהאם (2.3%). בוונדסוורת' באמת חלה ירידה, אבל רק של 3.2%-. הסתירה אולי נובעת מכך שהדו"ח השני משווה את החודשים ב-2017 לאותם חודשים ב-2016. עם זאת, עדיין יש פער לא מוסבר. מבולבלים? גם אנחנו. אז החלטנו לשאול את חן חיים לב, יזם, משקיע ומנהל נכסי נדל״ן באנגליה.

"אני לא חושב שבשום מקום הייתה ירידה של 21.1%-", טוען חן. "בשלוש השנים האחרונות, כל שוק הנדל"ן בלונדון חווה עלייה של 11% בשנה, כך שהירידה קרתה לאחר עלייה גדולה. אז אם מסתכלים על מה שקרה בשוק בשלוש השנים האחרונות באופן כללי, הייתה עלייה של כ-33% ואז ירידה של כ-5%-. כלומר, עלייה של 28% בשנים האחרונות. לכן, מי שרכש נכס בחמש השנים האחרונות חווה עלייה בערך, גם לאחר הירידה. למי שעוד לא רכש – זאת אכן הזדמנות, מכיוון ששנה לאחר הברקסיט השוק יתייצב ויעלה שוב".

המחירים הממוצעים של נכסים בכל רובע בלונדון ב-2017. מתוך הדו"ח של מרשם המקרקעין

עיר ירוקה? המחירים הממוצעים של נכסים בכל רובע בלונדון ב-2017. מתוך הדו"ח של מרשם המקרקעין

אוקספורד כבר יותר יקרה מלונדון?

כתבה שפורסמה לאחרונה בפייננשל טיימס, טוענת כי אוקספורד היא כיום העיר הממוקמת במקום האחרון תחת "דיור בר-השגה בבריטניה", ושהיא עקפה אפילו את לונדון. הכתבה לקחה את הנתון מדו"ח של הארגון Centre for Cities, שהשווה את המשכורת הממוצעת מול המחיר הממוצע של בית. הדו"ח מצא שבאוקספורד היחס עומד על כ-16.7 (משכורת ממוצעת של 29,400, לעומת מחיר ממוצע של בית: 491,900 פאונד). בלונדון, היחס הוא מעט נמוך יותר: כ-16.65 (משכורת ממוצעת: 33,700, מחיר ממוצע של בית: 561,400). אבל הנתונים האלה נכונים ל-2016 והדו"ח המעודכן יותר הנוגע ל-2017 יתפרסם רק בסוף החודש.

גם עניין זה נראה לנו מתעתע. חן מסביר: "אוקספורד עלתה רבות בשנים האחרונות ושוק ההשקעות של נכסים לסטודנטים – HMO (השכרה ללמעלה מארבעה אנשים או שלוש קומות או ארבעה חדרים) – הפך לשוק השקעה חזק מאוד. השכירויות עדיין זולות יותר מלונדון, אך ערך הנכסים הרקיע במספר מקומות, במיוחד באזורים ליד אוניברסיטת אוקספורד, לעומת אזורים שליד אוניברסיטת לונדון. לאחר הברקסיט, לונדון תחזור לעלייה בשוק ותעקוף את אוקספורד. זה מצב זמני בהחלט".
נדל"ן לונדון אוקספורד אנגליה בריטניה

לונדון במקום השני? כנראה שלא להרבה זמן. העיר אוקספורדאינטליגנציה מלאכותית תחליף את סוכני הנדל"ן?

סוכנות TheMove.com הודיעה כי היא השיקה את "איימי" – סוכנת נדל"ן דיגיטלית המבוססת על אינטליגנציה מלאכותית (AI). בהודעה שפרסמה החברה, נטען כי "קשה להבחין בהבדל בין רובוט AI לבין סוכן אנושי רגיל" וש"איימי נועדה להיות ידידותית, מהירה ואמינה". אז נכנסנו לאתר וביקשנו שאיימי תחזור אלינו, והיא אכן מיד צלצלה. אומנם הקול שלה אולי לא נשמע הכי רובוטי, אבל מהרגע שעונים לשאלה אחת ומחכים לשאלה הבאה עובר לא מעט זמן. נראה שאיימי היא לא באמת סוכנת תיווך, אלא מעין מענה טלפוני רגיל עם מקבץ שאלות זהה, שמעבירה את הפרטים לסוכן אנושי אחר. חיכינו להצעות שלהם לרכישת בתים בלונדון ואז אחרי כמה ימים הטלפון צלצל באמצע הלילה מאזור חיוג של דובאי ומאז נדם.

אומנם המקרה הזה הוא מהומה רבה על לא דבר, אבל העתידנים כן חושבים שבקרוב תוכנות AI יחליפו בני אדם בעבודות מסוימות. האם זה יקרה גם בתחום הנדל"ן? חן: "אנשים אוהבים לדעת שיש מישהו פעיל מקצועי מאחורי הנכס שלהם. לפעול דרך תוכנה או אתר מפחיד אותם מעט. ישנם עוד הרבה בעלי בתים בגיל מבוגר שאינם יודעים להתעסק באינטרנט כמו הדור הצעיר. מחשב לא יכול להחליף סוכן אישי, כי אנשים אוהבים יחס אישי מישהו שאפשר לדבר ולדון איתו, ולשאול את השאלות המתאימות לו ולנכס שלו. כי כל נכס הוא סיפור בפני עצמו – עולם ומלואו שאנשים שמו את רוב כספם בו ולא מוכנים להתפשר אלא אם הכל מוסכם, ברור ומסודר".

סוכנת נדל"ן דיגיטלית בלונדון אינטליגנציה מלאכותית

תחליף אנושי? סוכנת נדל"ן דיגיטלית (אילוסטרציה)

עלונדון - האתר לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה והממלכה המאוחדת

מערכת עלונדון

מערכת עלונדון – האתר לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה והממלכה המאוחדת.