קודם כל אישה

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(14/09/23- 19:00)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
ישראלים בלונדון ובבריטניה
17:59 23/02/23

קודם כל אישה

שיחה אינטימית עם ליהיא לפיד לקראת ביקורה הצפוי בלונדון בחודש הבא

ליהיא לפיד בלונדון
״הכתיבה שלי התחילה מול האמירה שנשים יכולות לעשות את הכל". ליהיא לפיד

אנחנו נפגשות בזום. ליהיא בדיוק מסיימת את ארוחת הצהריים ואני מרגישה לצידה במטבח הבייתי. היא עם קוקו אסוף, בגדי בית ומאוד נינוחה. נפגשנו לראשונה לפני כעשר שנים, כשליהיא הוזמנה ללונדון להרצות במסגרת שבוע הספר היהודי. "את נראית אותו דבר", אני מחמיאה לה. "תודה איזה כיף לשמוע", היא מחייכת.

את ידועה כעיתונאית, סופרת, חברתית, רעיית ראש ממשלת ישראל ה-14 יאיר לפיד… האם זה הסדר שמגדיר אותך?

"קודם כל אני אמא, אשת איש, ואשת משפחה. עיתונאית פחות ואולי יותר "כותבת" כי לא הייתי עיתונאית חוקרת אלא כתבתי מדור אישי שזה יותר כתיבה מעיתונות. לגבי סופרת – היום אחרי רומן שלישי – זה תואר שהרווחתי בעמל. ולגבי "רעיית"- הייתה לי זכות חצי שנה להיות בתפקיד הזה לנסות לעשות בו כמה שיותר טוב – אבל אשת ראש ממשלה לא מגדיר אותי. "אשת פוליטיקאי" כן. כי זה באמת משמעותי ביומיום שלי."

האם את האישה שמאחורי בעל מצליח?

"לצד בעל מצליח, כן. אני אדם מאוד פוליטי ומאמינה בחשיבות של להיות מעורב פוליטית, בטח במדינה כמו ישראל. הייתי בן אדם פוליטי גם לפני שיאיר נכנס לפוליטיקה".

ובמה זה מתבטא?

"פוליטיקה היא לא רק שאלה של מרכז, ימין או שמאל היא גם עוסקת בשאלות של איך זה להיות אישה, ושאלות על הורות לילדים עם צרכים מיוחדים. כתבתי ספר שיצא לפני 12 או 13 שנה על הנושא של להיות אמא מיוחדת כשעדיין לא דיברו על זה, ובטח לא אנשים מאוד מוכרים. אני חושבת שזה אקט פוליטי במובן הזה שהוא בא ואומר, אני לא מתעסקת רק בארבעת הקירות שלי, ברגשות שלי. יש לי מחויבות חברתית לדבר על זה, והכתיבה שלי באה מהמקום הזה. כתבתי את הספר אחרי שנולדה יעלי. הייתי עם שני תינוקות קטנים והייתי צלמת עיתונות במעריב ובהארץ – והבנתי שאף עיתון לא מחפש צלמת שמניקה כל ארבע שעות, וגם רכבתי על אופנוע ולא היה לי מקום לכיסא תינוק.

הכתיבה שלי התחילה מול האמירה שנשים יכולות לעשות את הכל. ואז את קמה בבוקר ומגלה שאת מאבדת את העבודה שלך. עשר שנים הייתי הצלמת של כל הצגות תיאטרון בית לסין, וכשחזרתי מחופשת לידה היה להם צלם אחר. העיסוק בזכויות נשים בהריון ובנושא של הקלות להורים עם ילדים עם צרכים מיוחדים ותקציבים וכו', הם בעיני נושאים חברתיים פוליטיים ובעיני זה לא פחות חשוב. כשיאיר העביר את החוק לאנשים עם מוגבלויות היה מרגש לראות שם את החבר'ה מש"ס, מהליכוד ומיש עתיד מצביעים ביחד למען אנשים עם מוגבלויות. זה היה רגע שנתן המון תקווה".

ולא חשבת בעצמך להיכנס לפוליטיקה?

"זה עולם קשוח ואני חושבת שאני רגישה מדי. אני יותר טובה באחד על אחד אינטימי. פוליטיקה דורשת יכולות של כוח ועוצמה וליאיר יש את זה. הרבה עיתונאים מתעמקים בתחומים משמעותיים אז כשהם מגיעים לפוליטיקה זה מאוד הגיוני. והוא שם נלחם על האמת של אלה שבחרו בו ועל האמת שלו".

הרצאה של ליהיא לפיד בלונדון

״הייתי בן אדם פוליטי גם לפני שיאיר נכנס לפוליטיקה". ליהיא ויאיר לפיד

בואי נתרכז בך… ספרי לנו על הספרים שכתבת

"כתבתי שלושה רומנים, וגם שני ספרי ילדים ואוסף מדורים. הראשון 'סודות ששמרתי בבטן', מתעסק במעבר מלהיות זוג צעיר חופשי אפילו מגניב בתל אביב להיות משפחה, ועל המורכבות של זה. 'אשת חיל' הספר השני – נכתב סביב האימהות, ונכנסתי בו לעומק של להיות אמא מיוחדת ומשולבים בו גם מכתבים שנשים כתבו לי על האימהות שלהן.

לקוראים שלך הכי מעניין הוא הספר 'זרות', שהוא מאוד רלוונטי לנשים שיבואו להרצאה בלונדון; הוא מדבר על רילוקיישן, על הקשר בין המשפחה בארץ למשפחה בחול. אח שלי חי הרבה שנים בחול והספר הזה מדבר על המורכבות הזאת, של ההורים שנשארים פה מתבגרים, שלא לומר מזדקנים. בשנים האחרונות יש עיסוק מאוד אינטנסיבי במה אנחנו צריכים לתת לילדים שלנו מה המחויבות שלנו אליהם; דיון על הורות מה היא. ובספר הזה אני באתי ועשיתי היפוך ושאלתי מה אנחנו חייבים להורים שלנו…

את הספר אפשר להוריד באפליקציה של 'עברית', וגם הקלטה בקולי לעיוורים. ההקלטה דרשה התגייסות והרבה עבודה אבל זאת חוויה משמעותית גם למי שהתרחק ולא קרא המון זמן עברית, אז יש בזה איזה קסם להקשיב לספר בעברית."

גברים קוראים את הספרים שלך ?

"אני חושבת שכותרת של ספר כמו 'אשת חיל' קצת מרחיקה. 'זרות' מדבר על הבן של הגיבורה ואני יודעת שהרבה גברים קראו וכותבים לי. אבל כשאני מגיעה להרצאות, אני מבינה שרק גבר אחד על עשר נשים קרא את הספר. המון שנים כתבתי באוריינטציה שאני כותבת לנשים, בשנים האחרונות זה אחרת, ביחוד הספר הזה".

את מגדירה את עצמך פמיניסטית?

"כל אישה שנאבקת על ההגשמה שלה, שחשוב לה להיות עצמאית במובן כלכלי ועצמאית בכלל – זה פמיניזם בעיניי. אני לא שורפת חזיות כי אני יודעת כמה עולה חזייה טובה… אבל אני לגמרי פמיניסטית. פעם מישהו אמר לי, אבל לא רואים עלייך. טומי אמר עליי פעם שאני פוסט פמיניסטית. לצערי, יש הרבה נשים שלא מאפשרים להן להיות במרחב הציבורי כמו שהן רוצות. אנחנו רואים רצח נשים שרצו להיפרד ולא מאפשרים להן. ואם אני לא אגיד בכבוד שאני פמיניסטית אז מה יגידו אחרות שבאמת נלחמות על להשמיע את הקול שלהן."

ליהיא לפיד

״בואו נקשיב קצת יותר לעצמנו. זה גם מתחבר לנשים ישראליות בלונדון״. ליהיא לפיד. צילום: ג'ניפר בוקובזה

על מה תדברי בלונדון

"בהרצאה אני מספרת קצת על עצמי ועל הדרך שעברתי דרך כל תחנות החיים של כולנו, וגם על הרצון להגשים את עצמנו ולהגשים חלומות. זו תהיה שיחה בה אני באה ואומרת, תקשיבי לעצמך יותר ותראי האם את רוצה באמת להצליח יותר בעבודה ולשבור את תקרת הזכוכית – אז יופי, תלכי על זה, אבל אם הדבר שממלא אותך זה לכתוב או לצייר או לרדת לחצי משרה כי זה עכשיו מה שמתאים לך, אז מותר לך. הערב הזה הוא הזדמנות לעצור רגע ולחשוב לא רק מה להשיג עוד, אלא איך להיות טיפה יותר טובים לעצמנו.

נשים הן מבקרות נורא קשוחות של עצמן. אנחנו מבקרות גם את חברותנו, בואי נודה על האמת, וגם את עצמנו. ואני באה ואומרת, בואו נקשיב קצת יותר לעצמנו. זה גם מתחבר לנשים ישראליות בלונדון – הפנטזיה הזאת שכצעירות אנחנו נשלוט בהכול ואנחנו נתכנן את החיים ואז החיים לוקחים אותנו למסע שלא חשבנו שנגיע אליו בכלל. אני רואה נשים יותר צעירות ממני ששומעות על הספרים שלי ועל המדור שלי שאומרות, טוב אנחנו כבר דור אחר לנו יהיה יותר קל בני הזוג שלנו עוזרים הרבה יותר. ובסוף אתה רואה את הקושי הזוגי הזה של בית שנכנסים לתוכו ילדים והכל משתנה, ומישהו צריך טיפה לוותר בתקופות מסוימות, ובתקופות אחרות מישהו אחר, ואיך עושים את הנדנדה הזאת מתי אתה מוותר בשביל שאני אוכל ללכת קדימה ומתי אני מוותרת כדי שאתה, וזה שיח חשוב בעיניי."

ולא תזכירי את החוויות שלך אשת ראש ממשלה?

"כשיאיר התמנה לראש ממשלה, ישבתי על הלוז וצלצלתי וביטלתי את כל ההרצאות כי חשבתי שזה פחות מתאים, ורק עכשיו אני חוזרת אחרי שנגמר התפקיד. אז אני עוד חדשה בלהיות על הבמה עם התואר "הייתה רעיית ראש הממשלה". אני מתארת לעצמי שאולי מצפים, ואם ישאלו אז אני אענה. הייתי כל כך מגויסת לדבר הזה כדי שזה יצליח. זו הייתה זכות גדולה."

מה התוכניות שלך בקרוב?

"אני הופכת את הספר 'זרות' לתסריט בהפקה של 'יס', ובנוסף הרפרס קולינס שזו הוצאת הספרים אני חושבת השנייה בגודלה בארצות הברית קנו את זה, אז זה מאוד מרגש שיהיה ספר באנגלית ואני הכי בעננים גם ללמוד להיות תסריטאית וגם לעבוד עם הצוות, זאת חוויה מאוד גדולה."

ולסיום ספרי לנו על חמישה דברים שלא יודעים עלייך…

"אחד – חזרתי לרוץ. כשהייתי רעיית ראש ממשלה היו צריכים לרוץ אחרי אנשים ולשמור עלי והרגשתי ממש לא נעים, ואחרי פעמיים ויתרתי. אז החוויה לחזור ולרוץ בחוץ לבד בשקט עם עצמי היא מאד כייפית.

שניים – אני מנסה להיות בת טובה. בשלוש השנים האחרונות אמא שלי אחותי ואני איבדנו גם את אבא שלי וגם את האח שלי, אז אנחנו עכשיו מאוד מאוד קרובות ומאוד ביחד.

שלוש – אני אמא נודניקית מאוד מאוד לילדים שלי.

ארבע – אני תמיד מרגישה אשמה ותמיד צוחקים עליי שהמשפט שאני כל הזמן אומרת זה: סליחה סליחה סליחה תודה תודה תודה, וזה לא רק בגלל שאני בת של פולנים שהתחתנה עם הונגרי.

ודבר חמישי הוא בעצם אחד משני דברים מאוד משמעותיים. הראשון שלפני שנתיים הצלחתי לפתוח ליעלי ולחברים שלה מרכז תעסוקה באמצע פארק הירקון, והם באים כל בוקר לטבע וזאת חוויה מדהימה, ואת הדבר הנוסף אשמור כהפתעה, ועליו אספר במפגש הבא בלונדון".

האירוע יתקיים ב-22 במרץ בבית פרטי בצפון מערב לונדון.
לינק לכרטיסים: https://www.eventbrite.com/e/518593907337


אולי תאהבו לקרוא גם כתבה עם המלצות על אטרקציות בלונדון:

לונדון קולינג

מצאתם טעות?
תגיות : אירוע לישראלים בלונדון, אירועים לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה, הופעות בלונדון, הממלכה המאוחדת, הקהילה הישראלית בלונדון, הרצאה בלונדון, הרצאה של ליהיא לפיד בלונדון, יאיר לפיד, יאיר לפיד בלונדון, ישראלים באנגליה, ישראלים בבריטניה, ישראלים בלונדון, לונדון, ליהיא לפיד, ליהיא לפיד בלונדון, מה לעשות בלונדון
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *