דמיאן ללא דמיון

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(06/09/21- 06:00)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
10:56 12/11/15

דמיאן ללא דמיון

האמן העשיר בעולם פותח גלריה מדהימה לאמנות מודרנית אבל מדוע תערוכת הפתיחה משעממת?

מה עוד לא נאמר או נכתב על דמיאן הירסט? שהוא אמן?ליצן סלבריטאי, בן למעמד הפועלים שהצליח לעשות את זה בגדול, טיפוס קוקני שהצליח למרוד בממסד התרבות הבריטית ולהפתיע שוב ושוב בעבודותיו המתריסות, חסרות הבושה, הנעות בין מוות לכסף מנוון. את האלמנטים המזוהים עם הירסט – נקודות, גלולות, יצורים מתים, גולגלות ופרפרים – הוא הפיק בגרסאות שונות, ממיצב ענק ועד תיק למזכרת. עבודותיו הפכו למזוהות עם תרבות הפופ הבריטית והתפרסם מאוד בזכות סדרת יצירות שבהן בעלי חיים מתים, למשל כריש, כבשה ופרה, הוצגו משומרים באקווריום פורמלין, לעתים לאחר שבותרו ונפרסו לפרוסות. את עבודת הכריש המפורסמת, אגב, ניתן למצוא בימים אלה לצד עבודות של פיקאסו בגלריית אורדובס (Ordovas) היוקרתית במייפר.

הירסט אינו סתם אמן מצליח. הוא נחשב לאמן העשיר בעולם, שמהווה אוטוריטה בעלת השפעה רבה בשוק האמנות המקומי והגלובלי, והצליח למשוך בחוטים הנכונים ליצירת כוכבים עולים. אהבתו לאוצרות אמנותית התגלתה כבר בתחילת הקריירה שלו כאמן, עם התערוכה Freeze מ?1988, ואחריה בתערוכה רפואה מודרנית (Modern Medicine) מ?1990. בהמשך הייתה להירסט שאיפה להקים מוזיאון לאמנות עכשווית בלונדון, שבאמצעותו יוכל לחלוק עם הקהל את אוסף האמנות הפרטי שלו, הכולל עבודות יקרות של אמנים ידועים, כמו פרנסיס בייקון, אמן הגרפיטי בנקסי, טרייסי אמין ורבים אחרים. יש האומרים שהוא רצה לדמות לפטרון האמנות המפורסם, צ\'ארלס סאצ\'י, בעליה של גלריית סאצ\'י המפורסמת, שרכש את עבודתו הראשונה של הירסט ותמך בו עוד בשנות ה?90\'.

לאחר שלוש שנות בנייה, באוקטובר האחרון פתח הירסט את הגלריה החדשה והמרשימה שלו, Newport Street Gallery, ברחוב ניופורט בדרום לונדון, עם תערוכת יחיד רטרוספקטיבית של האמן ג\'ון הוילנד, שבה מוצגות מיטב עבודותיו מהשנים 1964-1982.

הוילנד, בוגר הרויאל אקדמי בלונדון, משתייך לזרם האבסטרקטי הבריטי ונחשב לאחד האמנים החשובים בדורו. הציורים שלו גדולים, ומתחלקים לתקופות שונות בהתפתחותו האמנותית. כך, למשל, הוא בוחן את יכולת השליטה שלו בכתם קו, אל מול עבודה ספונטנית עם זריקת צבע על הבד. העבודות מאופיינות בצורות גאומטריות פשוטות, שבוחנות את תורת הצבע ומזכירות את עבודותיו של מארק רותקו האמריקאי, אך נראה שהוילנד לא מצליח להעביר את אותה נוגות ומסתוריות שניכרת אצל רותקו.

נשאלת השאלה מדוע הירסט, אמן מצליח, אוצר וכעת גם אספן ידוע, החליט לפתוח את הגלריה המדהימה שלו, על ששת חלליה, עם עבודות משעממות למדי ואנכרוניסטיות, שאינן משכילות ליצור קשר עם המבקר בגלריה ולא משאירות אחריהן רושם או אווירה עמוקה. אין תשובה לכך, אך בכל זאת מדובר בגלריה חדשה ומרהיבה לאמנות עכשווית, שתכלול בעתיד גם את מסעדת Pharmacy2 (המסעדה הראשונה שלו, Pharmacy, פעלה בנוטינג היל ונסגרה ב?2003).

* הכותבת מקיימת סיורי בוטיק בגלריות ובתי מכירות לאמנות בלונדון לקבוצות וליחידים לפי הזמנה:

Calanit.sc@gmail.com

www.facebook.com/calanitartist

פרטים נוספים בלוח האירועים

_______________________________

כרטיסים להופעות ואטרקציות

טיקטמאסטר

ATG Tickets

Theatre Tickets Direct

UK Tickets

Last Minute

LOVETheatre

London Theatre Direct

Discount London

מצאתם טעות?
כלנית שכנר-לאופר סיורים בלונדון תערוכות בלונדון

כלנית שכנר-לאופר

כלנית שכנר-לאופר היא אומנית וצלמת המקיימת סיורי בוטיק בגלריות ובבתי מכירות לאמנות בלונדון לקבוצות וליחידים לפי הזמנה.

Calanit.sc@gmail.com
www.facebook.com/calanitgallerytours
www.calanitgallerytours.com

לכתבות נוספות של כלנית שכנר-לאופר
תגיות :
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *