דיון משפטי באנגליה: מה באמת קורה שם?

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(19/09/22- 09:19)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
חוק ומשפט, תוכן מקדם
11:43 30/01/20

דיון משפטי באנגליה: מה באמת קורה שם?

דיונים לענייני משפחה בבתי משפט באנגליה מתקיימים בחדרים שלא ממש מזכירים בית משפט רגיל, כמו בטלוויזיה. עו״ד שלומית גלזר-ג׳ונס מפרטת איך הדיונים האלה מתנהלים ונותנת טיפים מה כדאי לעשות בהם

משפט אנגלי

קיבלתם צו לדיון בבית משפט לענייני משפחה באנגליה? בטח תרצו לדעת מה צריך לעשות עם הצו ומה יקרה בדיון עצמו. אלו הן נקודות חשובות שלקוחות בדרך כלל שואלים אותי עליהן לקראת דיון משפטי. יש הרבה חששות שהם מובנים לחלוטין; ייתכן שזו הפעם הראשונה שלכם בבית משפט בכלל, במהלך הגירושים בפרט, וכמובן שהעובדה שזה מתקיים מחוץ לישראל אומרת שאתם כנראה נמצאים ללא התמיכה המשפחתית והחברים שם. נתחיל בתשובה לשאלה המרכזית:

מה באמת קורה בדיון ראשון באנגליה?

קודם כל, תשכחו ממה שאתם רואים בטלוויזיה. רשות בתי המשפט פה מכירה בעובדה שדיני משפחה הם הנושא הכי רגיש בכל עולם המשפט. אנשים מגיעים לבית המשפט עם עצבים רעועים, פחדים וקשת רחבה של רגשות, והדבר האחרון שהם צריכים זה אולם שנראה פורמלי ומפחיד. לכן, ברוב המקרים האולם שבו תשבו ייראה כחדר רגיל ובו תשבו לצד שולחן ארוך בצורת חי"ת ומולכם השופט. השופט יושב בדרך כלל ליד שולחן שנראה כמו שולחן של מורה בבית ספר.

ברוב המקרים, אתם לא נמצאים שם למטרת עדות. רוב התיקים (כיוון שבית המשפט לוחץ על הצדדים) לא מגיעים לדיון שבו תצטרכו לתת עדות. הדיון הראשון יהיה דיון מקדים, שהמטרה שלו היא לברר את נושאי המחלוקת ולקבוע המשך דרך. וכאן עצה קטנה, שלא תסולא בפז: אם תרצו שהשופט יהיה לטובתכם, את כל מלאכת הדיבור תשאירו לעורך דין שלכם. אם יש לכם מה להוסיף ואתם רוצים שעורך הדין יגיד לשופט, תכתבו את זה על דף נייר ותעבירו במהלך הדיון לעורך דין שלכם. למרות ששופט מבין שאתם נרגשים וממש רוצים להעביר את המסר, הוא לעיתים רואה בכך אגרסיביות שמפריעה לו במהלך הדיון. ואם הצד השני מאשים אתכם שאתם אגרסיביים והסדרי הראייה צריכים להשתנות בהתאם – אגרסיביות היא הרושם האחרון שתרצו להשאיר.

עורכי הדין שלכם – הסוליסיטור (Solicitor) או הבריסטר (Barrister), שעליהם אסביר בטור הבא – ישבו לידכם וביניכם לבין הצד השני. אם בריסטר מייצג אתכם, והסוליסיטור שלכם גם נמצא באולם – הוא ישב מאחוריכם. אחרי שתתיישבו, פתאום עורך הדין של הצד השני מתחיל לדבר. אז אם חשבתם לרגע בשלב הזה שעורך דינכם לא יודע מה הוא עושה – חכו רגע. על פי החוק כאן התובע מדבר ראשון, ונותנים לו לסיים לדבר. חוצפה לא מתקבלת בברכה בבית המשפט וזה ההסבר העיקרי שעורך דינכם לא קופץ לדבר.

והנה טיפ קטן: אין פרוטוקול בדיונים בבית משפט אנגלי

לעורך הדין שלכם יהיו רישומים מהדיון ובייחוד מקריאת ההחלטה של השופט, ואם יש ויכוח אחרי הדיון בין הצדדים השופט פותר אותו. אבל אם תוכלו, תנסו לרשום משהו. אף אחד לא מצפה את זה מכם וכאמור לעורך הדין שלכם יהיה רישום, אבל אתם לא תלכו איתו הביתה. לכן, אם עולה משהו שלא ברור או שתרצו להיזכר בו אחר כך, זה יכול להועיל.

מה צריך לעשות כשמקבלים את הצו?

לעיתים צו מכיל הוראות לפני הדיון ולפעמים לא – הכל בהתאם למקרה. לכן, הכי חשוב להגיע עם הצו לעורך דין שמכיר את ההליכים המקומיים. אם יש הוראות מהשופט שאתם צריכים למלא, עורך הדין יכול להסביר לכם איך למלא אותן ומה המשמעות שלהן.

מצאתם טעות?
שלומית גלזר - עו״ד בלונדון ואנגליה

שלומית גלזר-ג'ונס

שלומית גלזר היא בעלת רישיון עריכת דין בישראל (החל מ־2003) ובאנגליה (החל מ־2008), שהתמחתה בדיני משפחה ובתיקי גירושים וילדים. משרדה, Glaser Jones Law, הוקם ב־2013 בשיתוף עם בעלה, פרופ׳ טים ג׳ונס, שצבר ניסיון של למעלה מ־30 שנה בתחום המשפט האנגלי. המשרד מורשה ומוסדר על ידי הרשות הרגולטורית של עורכי הדין באנגליה ובוויילס (SRA).
Glaser Jones Law
96 Kensington High Street, W8 4SG
020-7993-7173
07875-337-350
shlomit@glaserjoneslaw.co.uk
www.glaserjoneslaw.co.uk

* אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי.
*‭ *‬כתבה‭ ‬שיווקית

לכתבות נוספות של שלומית גלזר-ג'ונס
תגיות : בתי משפט באנגליה, המשפט האנגלי, עורך דין באנגליה, עורך דין בלונדון, עורך דין גירושין, עורך דין משפחה, עו״ד בלונדון
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *