הגזענות גרמה לו לשיר באמהרית. אי-פי חדש של גילי יאלו

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(28/04/23- 00:01)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
הופעות בלונדון ובריטניה, מוזיקה
20:54 04/07/19

הגזענות גרמה לו לשיר באמהרית. אי-פי חדש של גילי יאלו

בסוף יולי הוא יופיע בפסטיבל וומאד הנחשב ולקראת ההופעה הוא הקליט ארבעה שירים חדשים באולפן מיוחד. סקירת ה-EP החדש של גילי יאלו

גילי יאלו - נציג ישראלי בפסטיבל וומאד למוזיקת עולם
מומלץ למי שמתחבר לגרוב ולא נרתע משפות זרות. עטיפת האי-פי

כותרת האי-פי החדש של גילי יאלו – Made in Amharica (משחק מילים על אמריקה ואמהרית) – היא הצהרה על השייכות והזהות שלו. זה נשמע צלול וחזק במוזיקה, בייחוד בצמד השירים הפותח. אלא שיאלו עצמו הוא יחסית חדש לצליל האתיופי, ואפילו האמהרית שבפיו, שנשמעת נהדר, היא תוצאה של עבודה קשה ולא בהכרח משהו שבא לו טבעי מילדות.

יאלו, בן 39, נולד באתיופיה ועלה לישראל כילד ב״מבצע משה״ בשנת 1984. בצעירותו, הוא העדיף מוזיקה מערבית, רוק ופאנק בפרט, על פני המקורות האתיופיים, אליהם לא התחבר. בהמשך, יאלו יצר רגאיי ודאב עם ההרכב ״זבולון דאב סיסטם״. בדרך לאלבום השני של ״זבולון״, מפגש קרוב עם אפלייה גזענית הוביל את יאלו לחיפוש אחר זהות ושורשים, ולאחר גילוי והתאהבות במוזיקה האתיופית, בייחוד בלייבל המופלא Ethiopique יאלו התחיל לשיר בשפת האם – אמהרית.

זה היה שינוי מבורך. אלבום הסולו הראשון של יאלו, שיצא ב-2017, היווה בשורת התחדשות. זה היה שילוב מהפנט של הרמוניות נוגות בכלי נשיפה בסגנון אתיו-ג'אז פאנקי, עם השפעות מעט פסיכדליות בגיטרות וקלידים ומקצב רקיד . האלבום הזה זכה לביקורת מהללות בעולם ובעקבותיו התחילו להשמיע את יאלו גם ברדיו באתיופיה, והוא אפילו חזר לשם לראשונה לצורך צילומי קליפ.

קליפ לשיר החדש, Sew Lesew:

האי-פי החדש שלו, שכולל ארבע שירים, יוצא לקראת הופעה קרובה שלו בפסטיבל וומאד בסוף יולי (womad.co.uk). הוא הוקלט והופק בטקסס על ידי Niles City Sound, אולפן שמתמחה בהקלטות לייב אנלוגיות. יאלו ממשיך כאן את המסע האישי וחוצה הגבולות שלו; מצלילי הפתיחה של החליל האתיופי בסינגל Sew Lesew ועד לגרוב האותנטי של Zelel Zelel. הוא מתמקם על אותה מפה יחד עם אמנים כמו מולטו אסטטקה (Mulatu Astake) ומחמוד אחמד (Mahmood Ahmed) – מאבני היסוד של הפיוז'ן האתיופי-מערבי של שנות ה-70׳, אבל עם הפקת סאונד מהוקצעת ועדכנית.

שני השירים הסוגרים את האי-פי מושרים באנגלית. אף על פי שיש בהם אלמנטים מוזיקליים ממחוזות אחרים והשפעות של פופ-רוק ורגאיי (נזכרתי בתומר יוסף בשיר This is where I’m home), אתיופיה נשארת חזק בתודעה המוזיקלית. זו מוזיקה ששואבת ממסורות שונות ויוצרת מעין כור היתוך שעומד בפני עצמו. למי שמתחבר לגרוב ולא נרתע משפות זרות – מומלץ ביותר!

קליפ לשיר נוסף מהאי-פי, Zelel Zelel:
מצאתם טעות?
יאיר כץ - כתב המוזיקה של עלונדון

יאיר כץ

יאיר כץ הוא תרפיסט במוזיקה, מוזיקאי ומבקר. נולד וגדל בישראל, חי בניו-זילנד בין השנים 2004 – 2018, והשתתף בלמעלה מ-20 אלבומים כנגן תופים, כלי הקשה וזמר. כיום מתגורר בהייסטינגס שבאנגליה.
hastingsmusictherapy.co.uk

לכתבות נוספות של יאיר כץ
תגיות : גילי יאלו, הופעות בבריטניה, הופעות בלונדון, הופעות מוזיקה באנגליה, הופעות מוזיקה בלונדון, כרטיסים להופעות בבריטניה, כרטיסים להופעות בלונדון, פסטיבל וומאד, פסטיבל מוזיקה בבריטניה, פסטיבל מוזיקה בלונדון
יכול לעניין אותך