איפה אתם בערב יום השואה?

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(19/09/22- 09:19)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
דעות
18:06 06/04/16

איפה אתם בערב יום השואה?

לא עוד טקסים מסורתיים וצפייה בסרטי מלחה"ע השנייה בטלוויזיה. הצטרפו לשיח אקטיבי ואינטימי על יום השואה בלונדון

המיזם “זיכרון בסלון” נולד ב?2010 בישראל מתוך תחושה שהחיבור שלנו אל יום השואה, כיום זיכרון ממלכתי, הולך ונחלש. הטקסים המסורתיים, הצפייה האינסופית בסרטי שואה בטלוויזיה והשירים השקטים ברדיו כבר לא מילאו את הצורך של הציבור לזכור, ונראה היה כי צריך למצוא חלופה, מתוך רצון לחוות את היום הזה באופן יותר אינטימי ואקטיבי. את המיזם ייסדה היזמת החברתית עדי אלטשולר בסלון אחד, שבו התאספו כמה חברים שעברו ביחד ערב חווייתי יוצא דופן. ב?2015 כבר השתתפו בערבי זיכרון בסלון למעלה מ?150,000 איש בכ?4,000 סלונים בישראל ומעל ל?100 סלונים ברחבי העולם.

מפגשים אלה מתרחשים בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, או בסמיכות לו, ומתקיימים בסלון הבית, בין חברים. המשתתפים מעצבים את חווייתם דרך שיח פתוח על זיכרון השואה והשפעתו על החברה בעבר, בהווה ובעתיד, בערב שמורכב משלושה חלקים:

עדות של ניצול שואה – זוהי הזדמנות למפגש עם ניצולי השואה המעטים שעוד חיים בקרבנו. בגלל התמעטותם ובשל בעיות של מרחק או נגישות, מוצע מאגר של נותני עדות גם מהדור השני ועדויות מוקלטות.

חלק שיתופי?אמנותי – בחלק זה המשתתפים מוזמנים לשתף את רגשותיהם ומחשבותיהם, ולגעת בנושא זיכרון השואה באופן יצירתי לבחירתם, כגון: קטעי קריאה, שירה, מדיטציה, תפילה ועוד.

דיון פתוח – אחד מבאי הסלון מנחה דיון פתוח בסוגיות שונות הנוגעות לזיכרון השואה כיום.

* למרות המבנה המוצע של הערב, למארחים ולמתארחים יש חופש לעצב ולשנות אותו בהתאם לצרכיהם ולמשמעות שאותה הם רוצים ליצוק לתוכו.

זיכרון בלונדון

השנה נבחר יום א’, 8 במאי 2016, כיום המרכזי לקיום “זיכרון בסלון” בבריטניה. מספר סלונים אירחו אירועים בלונדון בשנה שעברה, והשנה אנחנו רוצים להרחיב את הפעילות ולהגיע ליותר סלונים, יותר אנשים ויותר ארגונים. אירוע שכזה לא מוגבל לקהילה הישראלית בלבד וניתן לקיימו בעברית או באנגלית לפי בחירת הקבוצה.

האירוע מתרחש בסלון הבית באווירה אינטימית ומארח בין 15 ל?40 אורחים. כל אחד יכול לבחור להתארח או לארח – אין צורך בכישורים מיוחדים, מלבד הרצון לקחת חלק בחוויה מיוחדת ומאחדת. מספר רב של אנשים כבר פנו והביעו רצון לארח או להתארח בסלון, וההרשמה עדיין בעיצומה.

* מנואלה רטהאוס?אלפר היא אדריכלית בעלת משרד פרטי ופעילה בקהילה הישראלית בבריטניה; היא ראש שבט חלוץ של צופי לונדון וראש הנהגת צופי צבר מערב?אירופה. בשנה האחרונה, החלה בהובלת “זיכרון בסלון-בריטניה”, במסגרת התרחבות המיזם לחו”ל.

** כדי להירשם כמארחים או כמתארחים ולפרטים נוספים ניתן ליצור קשר במייל: manu@alperim.net או באתר: www.zikaronbasalon.com

מצאתם טעות?
תגיות :
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *