שוקלים חזרה לארץ? יש עם מי לדבר!

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(06/09/21- 06:00)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
ישראלים בלונדון ובבריטניה, תוכן מקדם
06:00 10/06/19

שוקלים חזרה לארץ? יש עם מי לדבר!

אורי גלר ותושבים חוזרים נוספים חזרו לישראל באופן חלק באמצעות הבית הישראלי ונציגי מרכז Business Il של משרד הקליטה. פרטים חשובים שכדאי לדעת על שירותי המרכז וגם על יריד העלייה והתושבים החוזרים שמתקיים החודש בצפון לונדון

חזרה לישראל תושבים חוזרים משרד הקליטה והעלייה אורי גלר רועי בוזגלו
מתי נוכל לבקר שם שוב? שקיעה בתל אביב

החזרה לארץ היא תהליך מורכב המלווה בלא מעט חששות. לצד ההתרגשות וההתלהבות, המחשבות על הקליטה המחודשת שלנו ושל ילדינו מבחינה תרבותית-חברתית-משפחתית, קיים חשש למצב הכלכלי בארץ. האם נצליח למצוא תעסוקה הולמת? האם נצליח להתפרנס בהתאם לציפיות? מה תהיה רמת החיים שלנו בארץ בהשוואה לרמת החיים כיום לפני החזרה? ויש עוד שאלות ומחשבות דומות, המקשות על קבלת ההחלטה וגורמות לא מעט נדודי שינה.

חלק מהחששות האלה מקורן בחוסר מידע, שאם היה עומד לרשותנו, היה חוסך דאגות מיותרות ומאפשר לקבל החלטה באופן מבוסס ומהיר יותר. אז נשאלת השאלה: עם מי אפשר לדבר? כאן נכנס לתמונה אגף היזמות העסקית של המשרד לקליטת עלייה של מדינת ישראל, שהקים לפני יותר מעשור שנים את מרכז Business Il.

מרכז Business Il מספק שירות אישי לתושבים חוזרים פוטנציאלים. כלומר, הוא נועד למי שחי בחו"ל, שוקל לחזור הביתה ומעוניין לקבל מידע אמין ומקצועי לפני החזרה. המידע שניתן קשור לנושאים הכלכליים והמיסויים: אם זה הקמת עסק בארץ, המשך הפעלת העסק בחו"ל מישראל, המיסוי בישראל והשלכותיו, העברת כספים לישראל, רכישת בית בארץ וכד'. השירות המסופק על ידי המרכז מבוצע באמצעות יועצים עסקיים ורואי חשבון מהארץ בעברית, אנגלית, צרפתית, ספרדית ורוסית. והכל ללא תשלום (למעט תשלום סמלי עבור השתתפות בקורסים המתקיימים בחו"ל מדי פעם).

מה כולל השירות?

– ליווי אישי על ידי יועץ עסקי שיספק לכם מידע, הכוונה ובחינת הסבירות והכדאיות הכלכלית של הרעיון העסקי שלכם.

– קורסי יזמות עסקיים המתקיימים מדי פעם בחו"ל, בשיתוף עם "הבית הישראלי" בקונסוליה הישראלית.

– מידע בנושאי המיסוי בארץ באמצעות רואי חשבון מומחים בתחומי המיסוי לעולים ולתושבים חוזרים.

– פגישות אישיות בעת ביקור בארץ.

– הכוונה לאחר החזרה לארץ כדי לקבל את סל הסיוע לתושבים חוזרים של המשרד לקליטת עלייה בישראל. הסל כולל מיפוי צרכים עסקי, ליווי הקמת עסק על ידי יועץ עסקי מקצועי, בניית מודל עסקי, בניית תוכנית עסקית מפורטת, קבלת הלוואה מהמשרד לקליטת עלייה עד סך של 125,000 ש"ח בתנאים מאוד טובים, השתתפות בקורסים וסדנאות בנושאים עסקיים.

חזרה לארץ - יריד תושבים חוזרים לישראל בלונדון
יריד עלייה ותושבים חוזרים בלונדון

רוצים לדעת פרטים נוספים? בואו אל יריד עלייה ותושבים חוזרים ב-16 ביוני בצפון לונדוןבכנס הזה תקבלו מידע לגבי זכויות תושב חוזר, ייעוץ על הטבות מס רלוונטיות, אפשרויות תעסוקה, תוכניות לצעירים ועוד מידע רלוונטי לקראת חזרה לארץ. חוששים שהקטנטנים לא ישמחו להגיע – תשמחו לדעת שתתקיים ביריד פעילות במיוחד בשביל ילדים. 

מתי: יום ראשון, 16 ביוני, 2019, בין השעות 11:00 – 17:00. ההרצאות בעברית לתושבים חוזרים יחלו בשעה 14:00.
איפה: מקום בצפון לונדון (המיקום המדויק יימסר לאחר ההרשמה).
כמה: הכניסה חופשית וללא עלות. רק הירשמו בלינק הזה.

הטבות במס הכנסה בישראל לתושבים חוזרים

כדאי לציין גם שחלק נכבד מהפניות למרכז Business Il נוגע לתחומי המיסוי בארץ והעברות כספים מחו"ל לישראל. לפני כעשור, בשנת ה-60 למדינה, בוצעה הרפורמה במיסוי לעולים ולתושבים חוזרים. רפורמה זו הקלה באופן ניכר את החזרה לארץ עבור אלפי תושבים חוזרים. הרפורמה מאפשרת הקלות והטבות נרחבות במיסוי עבור חלק מהתושבים החוזרים, לכן חשוב להבין מי בדיוק זכאי ולאלו הטבות. נסביר פה כמה מהסוגיות המרכזיות שמעסיקות תושבים חוזרים רבים.

"תושב חוזר ותיק"

על פי הגדרת רשות המיסים בישראל, מי ששב והיה לתושב ישראל, לאחר שהיה תושב חוץ במשך עשר שנים רצופות לפחות, פטור למשך עשר שנים ממס הכנסה בישראל ומדיווח למס הכנסה בארץ. הכוונה היא לכל סוגי ההכנסות שיהיו לו בארץ ושמקורן מחוץ לישראל (על הכנסות שמקורן בישראל נדרשים לשלם מס הכנסה ולדווח כמו כל תושב ישראל).

מי נחשב תושב חוץ

מי שלגביו מתקיימים שני התנאים הבאים, שמצטברים החל מהיום שבו התושב החוזר עזב את ישראל: 1. אם האדם שהה במשך שנתיים מחוץ לישראל, 183 ימים ומעלה בכל שנה (שנת מס המתחילה בתאריך 1/1 ומסתיימת ב-31/12). 2. בשנתיים שלאחר מכן מרכז חייו של האדם היה מחוץ לישראל. בהתאם לקריטריונים אלה נדרשת בדיקה פרטנית כדי לדעת ממתי האדם נחשב תושב חוץ ובשביל לספור את אותן 10 שנים.

"שנת הסתגלות"

לכל תושב חוזר ותיק קיימת אפשרות להגיש בקשה לשנת הסתגלות בתוך 90 יום מהחזרה לארץ. משמעות הדבר מבחינת רשות המיסים בישראל היא שמי שהגיש את הבקשה נחשב כתושב חוץ במהלך השנה הראשונה לחזרתו. כך שאם הוא לא יסתגל לחיים בארץ ויחליט לשוב לחו"ל, תקופת השהייה בישראל בשנה זו לא תיחשב עבורו. ומכאן, במידה שבהמשך יחליט לחזור שנית לארץ, הוא עדיין ייחשב כתושב חוזר ותיק.

העברת כספים מחו"ל לארץ

רבים חושבים בטעות, שהעברת כסף לארץ כרוכה בתשלום מס בישראל. כאן המקום להבהיר כי העברה כספית אינה אירוע מס לכשעצמו. הנושא החשוב והמרכזי הוא עניין מניעת הלבנת הון, ולכן לפני שנבצע העברה, נידרש להיערך לכך באופן מתאים.

באופן כללי ניתן לבצע העברה ב 2 דרכים. 1. ניתן להכניס לארץ כסף במזומן עד 50,000 ש"ח ללא הצהרה ודיווח. מעל סכום זה, נידרש לדווח על ההכנסה במכס (במסלול האדום בנתב"ג) באמצעות טופס דיווח פשוט. 2. העברה בנקאית היא הדרך הבטוחה והנוחה ביותר. לשם כך, נידרש שיהיה על שמנו חשבון בנק בישראל עוד לפני ביצוע ההעברה (חשבון תושב חוץ או חשבון תושב). בנוסף, נצטרך לעדכן מראש את הבנק בארץ על ההעברה, והכי חשוב – להעביר לבנק אסמכתאות לפי בקשתו, המוכיחות שהכסף המועבר דווח כחוק לרשויות המס בארץ ממנה אנו חוזרים ובה אנו תושבים. לכן, מומלץ לשמור את כל האסמכתאות על מקור הכסף ועל דיווחי ההכנסה לרשויות המס בחו"ל.

אורי גלר חזרה לישראל תושבים חוזרים משרד הקליטה והעלייה אורי גלר רועי בוזגלו

חזר מבריטניה באופן חלק בזכות הסיוע של מרכז Business Il. אורי גלר בכנס יועצים של משרד הקליטה. צילום: אלון ויכנסקי

קחו דוגמה מאורי גלר ורועי בוזגלו

הרפורמה הנ"ל אפשרה כאמור לאלפי תושבים חוזרים, שחיו שנים רבות בחו"ל וצברו הון ונכסים, לחזור לארץ באופן קל וחלק ובפטור מלא למשך 10 שנים ממס ומדיווח למס הכנסה בארץ, ביחס להכנסותיהם מחו"ל, מבלי להיות מוטרדים מכל נושאי המיסוי בארץ.

אורי גלר הוא דוגמה טובה לכך. אורי חזר לאחרונה לארץ, לאחר שהות ארוכה מאוד של מעל 40 שנים בחו"ל. בשנים אלה, אורי "כבש" את העולם בהצגת כישוריו ויכולותיו המיוחדות והפך לשם דבר עולמי. בכנס שהתקיים בחודש מאי 2017 על ידי משרד הקליטה אורי הופיע בהתנדבות. כהרגלו, הוא הימם את כולם ביכולותיו, ונראה שהוא התרשם גם מיכולותיו של מרכז Business Il. במהלך הכנס, אורי ציין שהרפורמה במיסוי לתושבים חוזרים והליווי האישי המקצועי שקיבל באמצעות המרכז אפשרו לו לחזור בקלות ובאופן מאוד נעים וחלק. באותו מעמד, העניקה לו השרה לקליטת העלייה, ח"כ סופה לנדבר, מגן הוקרה על היותו תושב חוזר "פורץ דרך וגבולות".

תושבים חוזרים רבים אחרים חזרו וחוזרים לארץ, ומצליחים להקים כאן עסקים מגוונים בתחומים שונים. דוגמה נוספת לכך היא רועי בוזגלו. רועי עזב את הארץ בשנות ה-20 לחייו, וכמו צעירים רבים החליט לנסות את מזלו בחו"ל. הוא הקים מסעדה ישראלית מצליחה ולאחר תקופה מסוימת עבר למקום אחר והקים עוד מסעדה עם שותף. אבל השותפות לא עלתה יפה ואז רועי ואשתו החליטו שהגיע הזמן לחזור לארץ. עם חזרתו, רועי חיפש מיקום להקמת מסעדה בתחום מומחיותו. לפני כשנה הוא פתח את מסעדת הגריל הישראלי "שוהרמה" ביישוב שוהם. המסעדה הפכה תוך זמן קצר למפגש האוכל העיקרי המומלץ באזור. במקביל, נולד לרועי ולאשתו ילד ראשון לאחר ציפייה ארוכה. כך שהחזרה לארץ הצליחה גם מבחינה עסקית וגם מבחינה משפחתית.

חזרה ישראלי תושבים חוזרים משרד הקליטה והעלייה אורי גלר רועי בוזגלו

"החזרה לארץ הצליחה גם מבחינה עסקית וגם מבחינה משפחתית". רועי בוזגלו

אז אם אתם שוקלים לחזור הביתה ואתם מוטרדים בנושאים עסקיים, כלכליים, מיסויים וכד', נשמח לסייע לכם עם מידע והכוונה אישית ומקצועית על מנת שתוכלו לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורכם. תוכלו לפנות לבית הישראלי – הגוף המקשר של מרכז Business Il בלונדון:
אימייל: israelihouse@london.mfa.gov.il
טלפון: 020-7957-9554

או ליצור קשר ישיר עם מרכז Business Il:
אימייל: infobiz@014.net.il
טלפון (24 שעות ביממה): 972-3-5117115+

רוצים לדעת פרטים נוספים? בואו אל יריד עלייה ותושבים חוזרים ב-16 ביוני בצפון לונדון.

מוטי מורד הוא מנכ"ל מרכז ביזנס IL של אגף יזמות עסקית במשרד העלייה והקליטה. כתבה בעלונדון לישראלים בלונדון שחושבים לחזור לישראל מבריטניה

מוטי מורד

מוטי מורד הוא מנכ"ל מרכז ביזנס IL של אגף יזמות עסקית במשרד העלייה והקליטה.
מס' טלפון מחו"ל: 972-3-5117115 +
מס' טלפון מישראל: 1-700-701-200
דוא"ל: infobiz@014.net.il
www.2binisrael.org.il