קברט פורימי לונדוני

חמישה ישראלים ובריטית אחת בקברט פורימי מטורף בווטרלו. זו לא סתם הצגה אלא דיאלוג עם עם הקהל ורצוי שכולם ישתו עדלאידע. כרטיסים ל-4 במרץ נמכרים עכשיו בהנחה

את הקברט היהודי, או כפי שהם קראו לו The JEWish CABARET, הקימו ביחד שני בחורים ישראלים: דיוויד ג'מאל ושחר שמאי. לשניים האלה הרבה מאוד במשותף. שניהם למדו כאן בלונדון את תחום מחזות הזמר במסלולי לימוד מתקדמים. שניהם בילו את מרבית חייהם הבוגרים בירושלים, שם גם הכירו. והיום הם מנהלים את קבוצת הקברט היהודי ומפיקים מופע פורים קברטי שיעלה כאן בלונדון ב-4 במרץ.

איך עלה הרעיון להקים את הקברט?

שחר: "אחרי שסיימתי את התואר השני שלי במחזות זמר מ-GSA (בית ספר למשחק שנמצא בגילפורד) בתחילת ספטמבר 2016, נוצר חלל בתחושת העשייה היצירתית שלי. המעבר מהשנה הכי אינטנסיבית שהייתה לי בחיים עם לימודים סופר-דרשניים לחוסר מעש יצירתי היה קשה. מסיבות טכניות של הגירה ואשרת שהייה נמנעה ממני האפשרות לחתום עם סוכן וללכת לאודישנים, מה שהוביל אותי לאיזה חודש וחצי של התכנסות ותכנון מסלול מחדש. מדהים לגלות כל פעם מחדש איך מתוך מקום של תסכול ותקיעות צומחות התחלות חדשות והיצירתיות נובטת מחדש. מאז, התחלתי לכתוב בלוג בנושא אומנויות הבמה, יומן שר – הבלוג, ונולדו מחשבות ליצור את המחזמר החדש. אני עובד עליו וכך גם החלטנו להקים את הקברט שמאפשר לנו לעשות משהו חדש וכיפי ומרענן, ולהצחיק אנשים. אין דבר כיף מזה בעולם.

דיוויד: "אני מסכים עם שחר שבעולם התיאטרון בלונדון צריך להמשיך ליצור לעצמך הזדמנויות, עד הפריצה הגדולה, ולפעמים גם אחרי. אם תחכה ליד הטלפון אז אתה תמשיך לחכות הרבה זמן. לכן, כשראיתי ששחר יוצר לעצמו הזדמנויות, כמו המחזמר שהוא כתב יחד עם חבריו בלימודים Date.com, מיד ידעתי ששיתוף פעולה בינינו יצמיח דברים נהדרים, כי יש לנו דרייב דומה".

שחר: "למרות שלא יצא לנו לעבוד ביחד מעולם, אני מכיר את דיוויד מסצנת מחזות הזמר בירושלים ויש לנו המון חברים משותפים. הוא יצר איתי קשר לגבי שיתוף פעולה. וכשנפגשנו לקפה, כל כך הרבה רעיונות עלו לנו בסיעור מוחות שפשוט הצעתי שנקים קבוצה. משהו שבעצם התבשל אצלי כבר כמה זמן. דיוויד התלהב לגמרי מהרעיון והשאר הוא היסטוריה".

למה קברט יהודי בעצם?

שחר: "מהרבה סיבות האמת. אני חושב שבאומנות ובעיקר בסאטירה אנחנו שואבים הרבה מהידע שלנו ומהעולם הפנימי שלנו. וכמה שלא ננסה להתכחש לזה, באנגליה זה מתחדד עוד יותר – אנחנו יהודים. מלבד זה, כמות המופעים והאפשרויות פה לקהל היא כל כך גדולה, שאתה חייב לדעת למי אתה פונה ולחדד את המסר שלך. כיוון שאנחנו חלק מהקהילה היהודית והישראלית בלונדון היה נראה לנו רק טבעי לכוון את המופעים שלנו לקהל יהודי ועם זאת לא רק. לכן קראנו לקבוצה The JEWish Cabaret. ה-ish הוא אולי קטן אבל הוא נושא בחובו הרבה. למרות שהאירוע הקרוב סובב סביב הסיפור של פורים, אנחנו בטוחים שבעתיד נבחר גם בדברים שאין להם בהכרח קשר יהודי, העיקר שיהיו טובים ומעניינים לעסוק בהם. הרעיון לעשות אירוע סביב פורים נבע מהעובדה הפשוטה שזה היה חג  שהתאים לנו מבחינת מסגרת הזמן של ההפקה וכיוון שזה חג כייפי! דיוויד עלה עם רעיון אדיר של לספר את סיפור המגילה באמצעות שירים ממחזות זמר. ומשם הכל התגלגל".

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

דיוויד: "כיוון שאני מגיע מבית דתי, מגיל צעיר מאוד הרבה מהחומרים שהתעמקתי בהם נבעו מארון הספרים היהודי, וגם כיום מדובר באחד ממוקדי ההשראה הגדולים ביותר שלי, לאו דווקא ממקום של יראה אלא ממקום של כבוד הדדי בשילוב עם קצת חוצפה, כיאה לשחקן ישראלי. אם מסתכלים על הסיפורים האלה מזווית קצת שונה, מדובר בחומר מרתק. יש בהם את כל האלמנטים שיש לעלילות של מחזות זמר – יש דמויות צבעוניות, עלילה משוגעת, דרמה, והכל קצת, איך לומר, מסוגנן. כששחר אמר לי פורים, סיפור המגילה היה הדבר הראשון שקפץ לי לראש, ושנינו חשבנו על זה לרגע וקלטנו שזה פשוט מתאים כמו כפפה ליד".

אז מי עוד בקבוצה ואיך גיבשתם אותה?  

דיוויד: "כיוון שפעלנו במסגרת זמנים צפופה, פנינו לחברים וקולגות שאנחנו יכולים לסמוך עליהם – ושיש להם מושג מה זה פורים. מיד חשבנו על גיא פרטי. גיא הוא מוזיקאי סופר מוכשר, ולומד עכשיו ניהול מוזיקלי בקורס שאני השלמתי לפני שני מחזורים – תואר שני במשחק למחזות זמר באקדמיה המלכותית למוזיקה. לשנינו יצא לעבוד עם גיא בעבר. שחר למד איתו באקדמיה למוזיקה בירושלים ואני הופעתי איתו במסגרות שונות. ומלבד העובדה שהוא מהמנהלים המוזיקליים הטובים ביותר שיצא לנו לעבוד איתם,  הוא גם חבר, וגם יש לו חוש הומור. אז ידענו שיהיה כיף לעבוד איתו.

"גיא הציע לצרף לקבוצה חברה מוכשרת בטירוף מהקורס שלו, שיכלה להתאים לנו לכל אחד מהתפקידים, מרתה פותן. וגייסנו עוד שתי חברות שחקניות וזמרות מירושלים: תמר גייסט, שכיכבה איתי בעבר בירושלים בהפקה של 'סיפור הפרברים', בוגרת בית צבי, האקדמיה למוזיקה בירושלים, וכרגע לומדת לימודי קול ושפה לתואר שני ברויאל סנטרל. ואשלי רכוב, חברה של שחר מהצבא. הם שירתו יחד בפיקוד מרכז בירושלים ומאז שניהם באו ללונדון בעקבות החלום. למעשה נתקלנו בה ב'אקטור סנטר' כשישבנו לעבוד על הפרויקט והתחלנו לחשוב על ליהוקים. זה מה שנקרא 'להיות בזמן הנכון במקום הנכון'! הסתבר לנו שגם היא למדה כאן באנגליה תואר ראשון בתיאטרון ומשחק. כך יצא שאנחנו קבוצה של חמישה ירושלמים, יחד עם גויה אחת של פורים".

דיוויד ג'מאל פורים בלונדוןדיוויד ג'מאל

מה מתוכנן לנו בערב עצמו? 

דיוויד: "יש קטע כזה שכל מיני שחקנים מפורסמים מספרים את העלילה של המחזמר שלהם ביוטיוב כשהם שיכורים לגמרי. תמיד חשבתי שזה קונספט קורע מצחוק וכשהתחלנו לדבר על פורים ו'עד דלא ידע', החלטנו לפתח את המודל הזה, מה שהוביל אותנו לרעיונות המשוגעים של הערב".

שחר: "אנחנו הולכים לספר את הסיפור בצורה קצת פחות קונבנציונלית והרבה יותר מצחיקה. אני תמיד אוהב ליצור דיאלוג עם הקהל ולשבור את הקיר הרביעי, לכן זו לא סתם הצגה אלא מופע קברט. וכמובן שבחרנו את השירים הכי-הכי מעולים מתוך מחזות זמר מגוונים ביותר. החל מ'סיפור הפרברים' ו'קנדיד' של ליאונרד ברנשטיין, 'פורגי ובס' של ג'ורג' ואיירה גרשווין, ועד 'אבניו קיו', 'אדג'ז' ו'ספאמלוט'. שפכנו פנימה קצת רפרנסים להיום, קצת גאווה והרבה חוש הומור טוב. מקווים. טוב, אם לא תבואו לא תדעו".

ומה צפוי לנו בהמשך?

שחר: "חשבנו על כל מני רעיונות לערבים מעניינים. דיוויד עובד על תרגומים לשיריו של סשה ארגוב, ואני עובד על מחזמר מקורי לדמות שיצרתי בשנה האחרונה ויש כבר שיר ראשון שזוכה לאהדה רבה. אנחנו כבר מתחילים לחשוב על האירועים הבאים, אז כדאי להמשיך להתעדכן ולעקוב אחרינו בטוויטר ובפייסבוק".

פרטי האירוע

קברט פורימי – מוצ"ש, 4 במרץ, בתיאטרון ווטרלו איסט.
כרטיסים בהנחה עד שישי 24.2
אירוע קברט פורימי בפייסבוק

מערכת עלונדון – האתר לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה והממלכה המאוחדת.

למאמרים נוספים מאת מערכת עלונדון

קרא עוד