צייר לי פרה

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(06/09/21- 06:00)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
23:15 08/04/05

צייר לי פרה

ציוריו של איתן אמיר הם תיעוד ויזואלי פלסטי של פרטים ממסע והבנות חיים: ילדות בת"א ,מלחמת יום כיפור, קצונה בצבא, לימודי קולנוע ותיאטרון באוניברסיטת ת"א, טיולים אקזוטיים ושהיה ארוכה במזרח הרחוק, אוסטרליה ואפריקה.

איתן אמיר (51), החל לצייר כילד בקורסים של מוזיאון תא והשלים את לימודי האומנות בניו יורק ב-School of visual arts וב- New York Tec. לפרנסתו עבד בסופי השבוע כשחקן בתיאטרון האידי הניו יורקי – פאלק בינע. ברברה סטרייסנד שראתה אותו על הבמה הציעה לו להתמודד על תפקיד בינטל. אחרי שלוש שנים חזר לארץ והיה מעורב במספר פרוייקטים תרבותיים. במקביל החל להתעניין בלימודי דת במסגרת מסודרת לחזרה בתשובה, והצטרף לישיבת אור שמח – ספינת הדגל של ישיבות החזרה בתשובה, שם למדו ר\' אורי זהר ור\' פופיק ארנון.

המסעות הארוכים והרחוקים בעולם היו קלים לעומת הנסיעה בת 45 דקות לירושלים החרדית, שבסופה התמודד עם השינוי הקיצוני, התנהגותי, מושגי, ערכי ולשוני. הטיול בזמן היהודי העתיק נמשך שנתיים והוסיף את הארומה להוויה הישראלית ציונית שעליה גדל, ושהתבטא בהמשך לימוד אינטנסיבי בכתובים ובתיעוד פלסטי של החוויה והסימבוליקה היהודית הקבלית.

ציוריו – שילוב של מקורות גבוהים ועממיים – כאילו לקוחים מאגדות מזרחיות, עם השפעות ממוזאיקות ביזנטיות ואיקונות, וממיניאטורות פרסיות, ערבסקות ותכשיטי כסף צרופים. הציורים מספרים על ערים רחוקות, מבצרים ונאות מדבר, סמלים מדתות שונות וזמנים שונים – ויוצרים חלל שהוא פנטזיה של מיתוסים ומיתולוגיות – מוכרים וזרים.

העבודות נראות כמו שומרות על סוד כמוס, חדות חידה כמו קלפי טארוט או מפות אוצר עתיקות. הציורים בפורמטים שונים ויוצאי דופן דנים בנושאים שונים כגון, פרות אדומות, פוריות, ירושלים, מלאכים, טבע דומם, סמלים וכתבים. העבודות העוסקות בנושאים היהודיים מלאות חיים והומור, ובולטות בשל סגנונן המאוד עכשווי. לציורים של איתן אמיר ארוטיקה פרובוקטיבית חושנית ומיידית. המפתח לפיצוח התעלומה היא הצבעוניות החזקה יוצאת הדופן והשכבתיות של הצבע, וניכרת ההשפעה והאהבה שלו לפיקאסו, מאטיס, הוקני, וורהול. איתן הציג את עבודותיו בארהב, באנגליה ובישראל. הוא מיוצג עי גלריה אנגל בתל אביב ותומס קונרן ארטס, בלונדון. הרב הראשי לאנגליה, הרב ג\'ונתן זקס, השתמש באחד מציוריו לעיטור כריכת סיפרו then Radical now Radical.

הוא נשוי לתניא, אומנית אנגליה, ואב לדניאל (11). הוא מתגורר ועובד בסוויס קוטג\'.

אפשר להתרשם מעבודותיו גם באתר האינטרנט: www.eitanamir.com

מצאתם טעות?
תגיות :
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *