פריטי פאטל התפטרה בגלל פגישותיה בישראל

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(05/05/22- 05:55)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
10:09 10/11/17

פריטי פאטל התפטרה בגלל פגישותיה בישראל

חופשה בלתי נשכחת בישראל. על הסיפור המטלטל של פריטי פאטל

פריטי פאטל, השרה לענייני פיתוח בינלאומי
פריטי פאטל, השרה לענייני פיתוח בינלאומי. צילום: DFID

״בקיץ האחרון ביקרתי בישראל במסגרת חופשה משפחתית שעליה שילמתי בעצמי. בזמן שהותי שם, הזדמנתי לפגוש כמה אנשים וארגונים. משרד החוץ היה מודע לביקורי בזמן שכבר הייתי שם… בדיעבד, אני רואה איך הלהיטות שלי להתנהל בצורה כזו יכולה להתפרש באופן שגוי, ושהפגישות נקבעו ודווחו בדרך שלא תאמה את הנהלים הרגילים. אני מצטערת על כך ומתנצלת. המטרה הראשונה והיחידה שלי כשרה לענייני פיתוח בינלאומי היא לשים את האינטרסים של משלמי המסים הבריטים ועניי העולם בחזית עבודתנו".

זו ההצהרה שהשרה פריטי פאטל נאלצה לכתוב אחרי שנחשף ביקורה הלא-רשמי בישראל בין התאריכים 13 – 25 באוגוסט. פאטל נפגשה בארץ עם פוליטיקאים, אנשי עסקים, חברות סטארט-אפ וארגונים הומניטריים לא ממשלתיים – במטרה ללמוד על גישתה של ישראל לטכנולוגיה ולפיתוח. תיאום הפגישות נעשה בסיועו של לורד פולק, נשיא הכבוד של ארגון "ידידי ישראל במפלגה השמרנית", שנכח ברובן. עם חזרתה מישראל, השרה הורתה על פיתוח השותפות בין ישראל ובריטניה בנושאים הומניטריים ובענייני נגישות לנכים, בין היתר לפי הפרסומים, תמיכה כספית בפעילות ההומניטרית של צה"ל בגולן – הצעה חריגה לנוכח העובדה שבריטניה אינה מכירה בסיפוח הישראלי של רמת הגולן.

תצהירים לא מדויקים

על אף האופן שבו זה נעשה, משרד החוץ הבריטי הודיע באופן נחרץ שהאינטרסים הבריטיים לא ניזוקו או הושפעו מפגישותיה. אבל בעקבות תצהירים לא מדויקים שמסרה פאטל לעיתונות הבריטית, כמו הגרדיאן ואחרים, וכדי להסיר ספק, פרסם משרד החוץ את הרשימה המלאה של מפגשיה, שכללה שיחת היכרות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על הוריה שנמלטו מאוגנדה בשנות ה-70', חוויותיה מתקופת ילדותה בצפון-מערב לונדון, היחשפותה לקהילה יהודית באזור והמסע הפוליטי שלה. השניים שוחחו גם על הביקור הצפוי של נתניהו בלונדון והידוק היחסים בין ישראל ובריטניה.

עם ח"כ יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד, היא דיברה על נושאים אישיים ובאופן כללי על הפוליטיקה בממלכה, בין השאר על המגמה העולה של אנטישמיות בפוליטיקה הבריטית. לפיד לא הסתיר את עובדת פגישתם וצייץ בטוויטר בזמנו על המפגש כשהגדיר אותה: "חברה אמיתית של ישראל".

והרי הרשימה…

רשימת הפגישות כוללת גם את מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם; ארגון IsraAID; ד"ר עליזה ענבל, מנהלת תכנית פירס לחדשנות; ארוחה עם היזמית סיוון יערי, פרופ' גלן יאגו, מנהל מרכז מילקן לחדשנות, איש העסקים יוסף אברמוביץ ואחרים; איש העסקים חיים טייב; עמותת "הצל ליבו של ילד"; ד"ר הירשפלד ושמעון חפץ ממכון Galilee; חברות סטארט-אפ רבות שמתמקדות באפריקה; ופגשה גם את ג'ין יודס מנכ"לית "בית איזי שפירו" ופבלו קפלן יזם הפרויקט Wheelchairs of Hope כדי ללמוד על גישתם בענייני נגישות לנכים. 

גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן מופיע ברשימה. בביקור מאוחר יותר שלו באנגליה בחודש ספטמבר הוא צייץ בגאווה את התמונה שלו עם פאטל על רקע התמזה.

לישראלים בבריטניה שמבקרים בישראל זה אולי נשמע כמו עוד חופשה ממוצעת עמוסת פגישות, אבל אפשר להבין שהרשימה הארוכה הזו כנראה לא נקבעה באופן ספונטני. בעקבות פרסום הדברים, שנחשפו לראשונה על ידי הבי.בי.סי, ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי זימנה את פאטל למשרדה כדי לנזוף בה על אופן התנהלותה, וקריאות להתפטרותה נשמעו על ידי חבר מפלגת הלייבור ג'ון טריקט.

* עדכון (יום ד', 8/11): עם חשיפת פגישות נוספות שפאטל קיימה בספטמבר ולא דיווחה עליהן, מיי הורתה לה לחזור מביקורה הנוכחי באפריקה ביום רביעי ופאטל נאלצה להתפטר מתפקידה.

מצאתם טעות?
עלונדון - האתר לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה והממלכה המאוחדת

מערכת עלונדון

מערכת עלונדון – האתר לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה והממלכה המאוחדת.

לכתבות נוספות של מערכת עלונדון
תגיות : אנגליה, באנגליה, בבריטניה, בלונדון, בנימין נתניהו, בריטניה, ג'ון טריקט, גלעד ארדן, הממלכה המאוחדת, יאיר לפיד, לונדון, לורד פולק, פריטי פאטל, פריטי פתאל
יכול לעניין אותך