כל סיום הוא גם התחלה

בשביל מי שעומד בפני פרידה בשנה החדשה מדובר בסימבוליות. אז איזה אפשרויות סיום יחסים קיימות כדי לפתוח את הדרך החדשה ברגל ימין?

סיום תקופה של ביחד והתחלת דרך אחרת וחיים לחוד הוא מהלך שמציף, ולעיתים קרובות קשה לעיכול, בין אם זו בחירה או פשוט מצב שנקלעתם אליו. אז הרי כמה טיפים כדי לעזור:

באופן כללי, תשתדלו לא להשאר לבד בחגים. דברו עם בן הזוג והחליטו מראש איפה יהיו הילדים בחג כדי להמנע מהפתעות לא נעימות וחיכוכים, והכינו לעצמכם אלטרנטיבה לבילוי בחג. תשתדלו לא להיות לבד. תנסו למצוא אדם שאתם סומכים עליו. תחושת ההתמודדות לבד מערערת, ועשויה לגרום לטעויות ובוודאי ללחץ. אם זה לא עורך דין מוסמך, אז קחו את העצות ב"ערבון מוגבל."

עצה לא תמיד תדייק לכם אם היא לא באה ממקום של ידע. הסברה המצויה של “לי קרה בדיוק אותו דבר" היא בעייתית, כי מניסיוני אין דבר כזה; כל מקרה הוא לגופו וכל פרט קטן בסיטואציה שלכם משפיע על העצה שתקבלו. לעיתים קרובות כאשר החלטתם להפרד קשה לדעת מה הצעד הבא. עורך דין יוכל להעריך ולייעץ בעניין, וזכרו שללכת לעורך דין אין פירושו הכרזת “מלחמה" – גם אם בן זוגכם החליט לעשות כך. תפקיד עורך הדין בשלב הזה הוא לבנות את הדרך לגירושים כמו מסלול טיסה – ללא מערבולות.

גישור או מו"מ

האפשרות הכי טובה היא לנסות להגיע לפשרה. זאת יכולה להתבצע בשתי דרכים – גישור על ידי מגשר מוסמך או מו"מ בין עורכי דין. מהות הפשרה שאליה מגיעים היא חיונית. אפשר להמשיל את הפשרה לעסקה. עסקה היא טובה כאשר שני הצדדים מרוויחים. ולכן כדאי ששניכם תגיעו למשא ומתן עם עמדה מוכנה מראש וממקום של ידע. חשבו איך אתם רואים את עתידכם, ורדו לרמת הפרטים המקסימלית. לאחר שבידכם הידע תוכלו להחליט באיזו אופציה לבחור כדי להמשיך, בין אם מדובר בגישור ובין אם במו"מ בין עורכי דין.

כאשר גיבשתם דעה, נכנסים לשלב משא ומתן. לעיתים אתם מסכימים עם בן או בת הזוג על התנאים של הדרך החדשה ולפעמים לא.

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

גישור לא בהכרח מתאים לכל מקרה. תפקיד המגשר הוא להציע פתרונות, וכיוון שכך אם יש פער גדול בין העמדות שלכם תפקידו הוא לא לייעץ לכם האם פתרונות אלו טובים עבורכם. זה תפקידו של עורך דין מטעמכם. כדאי שאותו עורך דין שהתייעצתם איתו מלכתחילה ימשיך וילווה אותכם ויהיה שם כאשר מת־ עוררות בכם שאלות. תפקידו לשמור על האינטרסים שלכם, שלעיתים יכולים לסתור את אלו של בני זוגכם ולשאול אותו/ה האם להגיע לגישור או שאין ברירה ועדיף לנהל מו"מ דרך עורכי הדין

צעד ראשון

“לפתוח את הקלפים," או במילים משפטיות – גילוי מסמכים. חשוב לגלות את המצב הכלכלי שלכם. כדאי להחליף מסמכים כך שלא יפתח פתח לחילוקי דעות בעתיד (לדוגמה טענת "לא ידעתי.)" בנוסף, הסכם שתגיעו אליו בסופו של יום ושיקבל תוקף של צו בית
משפט, לא יוכל להיחתם ללא פעולה זו. אבל הכי חשוב, זה שניתן לעשות הערכת מצב אחרי שיודעים בדיוק מה המספרים שעומדים מאחורי הנכסים/משכורות וכל דבר ששייך לבן זוגכם. לאחר מכן ניתן לתת ייעוץ. המקרה הבא מראה כמה חשוב לבדוק מראש.

מ' הגיעה למשרדי וסיפרה שהיא נפרדה מבעלה לפני חודשיים ורוצה להתגרש. כששאלתי אם יש להם נכסים או כל ערך פיננסי אחר, היא אמרה שיש להם את הבית שהם חיים בו והמשכורות הצנועות ששניהם מרוויחים. היא גם סיפרה שבעלה קנה בית קטן באמצע שום מקום כדי לבנות בית גדול יותר ולהשכיר, היא לא יודעת הרבה על זה אבל רק שהעניין לא התקדם לשום מקום והבית/האדמה לא שווים הרבה.

הצעתי לה לקבל לידיה את המסמכים, שכללו את חשבונות בנק. ראיתי העברה של כסף מחשבון אחר לחשבון הבעל. כששאלתי אותה היא אמרה שזה החזרת הלוואות שבעלה הלווה למישהו. כאשר התחלתי לבדוק יותר הסתבר ש"הבית המסכן באמצע שומקום" הפך להיות פרויקט של מיליונים של כמה בניינים שכלל השקעות מחו"ל והבעל התחיל לקבל לפני כמה חודשים כספים עבור חלק מהדירות שנבנו והושכרו.

לא כל מקרה הוא מקרה של מ' וחשוב לצאת מנקודת הנחה של אמון אבל לא לוותר על בדיקה מעמיקה. נקודה נוספת: הדבר החשוב ביותר במהלך כל ההליך הוא לשמור על פתיחות להצעות. הקשיבו. לא כל הצעה אתם צריכים לקבל, אבל בראש ובראשונה העובדה שאתם מוכנים לשקול ולהקשיב יוצרת אמון אצל בן זוגכם. אמון הוא מרכיב על בכל ההליך. כדאי שתזכרו שבני זוגכם גם מעוניינים לנהל את ההליך בכוונה לסיים אותו ללא כאב, וישנו אלמנט של חוסר אמון גם אצלם.

אולי תאהבו לקראו עוד טור של עו״ד לענייני משפחה שלומית גלזר-ג׳ונס על גירושים בבריטניה בדרכי שלום:

גירושים בדרכי שלום?

 

שלומית גלזר היא בעלת רישיון עריכת דין בישראל (החל מ־2003) ובאנגליה (החל מ־2008), שהתמחתה בדיני משפחה ובתיקי גירושים וילדים. משרדה, Glaser Jones Law, הוקם ב־2013 בשיתוף עם בעלה, פרופ׳ טים ג׳ונס, שצבר ניסיון של למעלה מ־30 שנה בתחום המשפט האנגלי. המשרד מורשה ומוסדר על ידי הרשות הרגולטורית של עורכי הדין באנגליה ובוויילס (SRA).
Glaser Jones Law
96 Kensington High Street, W8 4SG
020-7993-7173
07875-337-350
shlomit@glaserjoneslaw.co.uk
www.glaserjoneslaw.co.uk

* אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי.
*‭ *‬כתבה‭ ‬שיווקית

למאמרים נוספים מאת שלומית גלזר-ג'ונס
תגיות:
אנגליה
בריטניה
גירושים באנגליה
גירושים בבריטניה
גירושים בלונדון
גירושין באנגליה
גירושין בבריטניה
גירושין בלונדון
הקהילה הישראלית בלונדון
חוק גירושים באנגליה
חוק גירושים בבריטניה
חוק גירושים בלונדון
ישראלים באנגליה
ישראלים בבריטניה
ישראלים בלונדון
לונדון
עו"ד גירושים
עו״ד באנגליה
עו״ד בבריטניה
עו״ד בלונדון
עו״ד משפחה
עורך דין באנגליה
עורך דין בבריטניה
עורך דין בלונדון
עורך דין גירושים
עורך דין גירושין
עורך דין משפחה
עורך דין משפחה באנגליה
עורך דין משפחה בבריטניה
עורך דין משפחה בלונדון
עורך דין שמתמחה בדיני משפחה
עורכת דין באנגליה
עורכת דין בבריטניה
עורכת דין בלונדון
פרידה אנגליה
פרידה בריטניה
פרידה לונדון
שלומית גלזר
שלומית גלזר-ג׳ונס

כתבות נוספות של שלומית גלזר-ג'ונס

קרא עוד