פותחים את השנה בסיפור

הצטרפו לאלפי משפחות שנהנות לא רק מספרים בעברית שמזכירים את ילדותם ועוברים מדור לדור, אלא גם מאירועי תרבות מלבבים בעברית. לא צריך לבקש מהדודים והסבתות להביא ספרים מהארץ. רק הרשמו ותהנו!

הבית של יעל, איה פלוטו, דירה להשכיר, מעשה בחמישה בלונים… כולם זוכרים את אותם ספרים מיוחדים שקראנו כשהיינו קטנים, כאשר הכותרות לא רק מזכירות ילדות, אלא גם תקופה שבה קרובי משפחה מבוגרים עוד היו בסביבה, בארץ שבה קצב הדברים היה איטי יותר (והטמפרטורה חמה יותר!). משפחות ישראליות המתגוררות בבריטניה יכולות לקחת חלק בתוכנית יהודית חובקת עולם PJ Library – ולקבל ספר חינם מדי חודש לילדים מגיל לידה עד שמונה. הספרים חוגגים מסורות וערכים יהודיים, וכוללים ספרים מתורגמים של ספריית פיג'מה, תוכנית אחות בישראל, של סופרות כמו רינת הופר, אורי אילון (שטיסל) ויעל מולצ'דסקי.

ספריית PJ הוקמה לפני 15 שנה במסצ'וסטס, ארה"ב, כאשר מייסדה הרולד גרינספון ראה מה דולי פרטון עושה עם התוכנית הספרותית של ה-Library Imagination, אז הבין את ההשפעה הפוטנציאלית של הספרים בחיזוק הזהות היהודית של משפחות בבית, באופן המכבד את הדרך בה בחרו לגדל את ילדיהן. מאז הביקוש לספריו הלך וגדל, ספריית PJ פועלת ב-32 מדינות, ונהנים ממנה כ-700,000 ילדים שמקבלים ספרים בשבע שפות. בעוד קרן הרולד גרינספון משלמת את התשתית העולמית, כל מדינה חייבת לגייס כספים לכיסוי עלויות הספרים, הדואר והאירועים שהיא מארגנת.

שיתוף פעולה עם ארגונים ישראליים בבריטניה. פעילויות אינטראקטיביות ליום העצמאות בשיתוף ה- UJIA

חום ואושר בתקופת אי ודאות

כ-8,000 ילדים מקבלים ספרים מדי חודש בבריטניה, מתוכם כ-1,000 הם כאלה שמדברים עברית בבית. המימון מקבוצת הפילנתרופיה של ג'נסיס, מאפשר למשפחות ישראליות גם להתחבר זו לזו באופן אישי, מעבר לספרים. בעוד שהמגיפה מנעה מפגשים כאלה, צוות ספריית PJ הצליח לעשות את השינוי הנדרש, ולספק פעילויות מקוונות לילדים גם בבריטניה. ולמרות עייפות הסגרים, העלה השחקן הישראלי איתי ערבה, ארבע מופעים מקוונים פופולריים לילדים בשותפות עם הבית הישראלי. מה שאפשר לילדים ולהורים הנאה מרובה מעבר למופע עצמו, דיונים בצ'אט ואימיילים משבחים לא פסקו מלהגיע. האירועים עם איתי היו כה מוצלחים, שספריית PJ החלה לעבוד גם עם פיודור מקארוב הליצן, מתיאטרון דבאי.

במהלך הסגרים, קבוצת התיאטרון הסתובבה בערים ובכפרים בישראל בהופעות מחוץ לבניינים כדי לעודד אנשים. התגובות היו מדהימות, וספריית PJ הביאה את פיודור לבריטניה להופיע כאן בזום למשפחות ישראליות, המבוססות על הספר "ליוסף היה מעיל קטן". המופע הפך ללהיט מדהים: "זה היה מפגש מדהים עם פיודור מקארוב. כזה חום ואושר – משהו שכולנו היינו צריכים בתקופות של אי ודאות, ילדים ומבוגרים כאחד. הבת שלי לא הייתה במצב רוח טוב ולא ממש התלהבה מלצפות בהופעה בהתחלה, אבל היא ממש נדבקה למסך בהמשך, קפצה ושיחקה עם פיודור עד סוף המופע. תודה רבה על ארגון האירוע החם הזה! היינו צריכים את זה".

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

ספריית PJ נהנית לעבוד עם שותפים ישראלים בבריטניה, ובשנתיים האחרונות התחברה עם ה- UJIAביום העצמאות. יחד הם שלחו ספרים בנושא ישראל, כמו שפת המלאכים על אליעזר בן יהודה והחמור והגן מאת הסופרת הישראלית דבורה בושרי. באביב האחרון, הספרים כללו גם קודי QR לבניית קוביות לבנות, שבסריקה חיברו ילדים לשיעורים אינטראקטיביים בעברית, מתכונים קלים להכנה, ופעילויות אחרות בנושא ישראל. בקיימברידג' קבוצת אלומות סייעו בחגיגות ל"ג בעומר עם חוג מקוון לילדים באמנות, שברגע שהגיעו ההקלות בסגרים, הם החליטו לקיים בפארק שיעור ציור עם 100 איש. האירוע התקיים במספר פעימות במהלך אחר הצהריים – על מנת להבטיח עמידה בכללי המרחק החברתי.

ספריית פיג׳מה בבריטניה - ספרים ואירועים לילדים ומשפחות בלונדון, אנגליה

מבין הספרים של ספריית PJ

לוח שנה חברתי

בנוסף לספרים מתכננים בספריית PJ לשלוח למשפחות בנוסף לספרים גם לוח שנה תמידי – עם מדבקות לשימוש חוזר בראש חודש, בחגים ובאירועים מיוחדים אחרים. מתוכננים גם אירועים פיזיים ומקוונים, על מנת להבטיח שכל המשפחות יוכלו להמשיך ולהרגיש מחוברות ללא קשר למיקומן, תוך שמירת מרחק במפגשים החברתיים. ענבל לייטנר תבקר בברייטון ביום ראשון 5 בספטמבר לסדנת אמנות אינטראקטיבית על האמן נחום גוטמן. באוקטובר יתקיים שיעור תיאטרון אימ-רוביזציה עם ד"ר דנה גלילי, והפרטים, אחרי שיסוכמו, יישלחו למשפחות ספריית PJ שיציינו "אנחנו מדברים עברית" בעת רישום ילדיהן.

*אם יש לכם ילדים עד גיל 8, רשמו אותם לקבלת ספר חודשי חינמי בכתובת: www.pjlibrary.org.uk והבטיחו להם מקום בקהילה משפחתית עולמית שיוצרת זיכרונות יקרים בעזרת ספרים עטורי פרסים.

ניתן להזמין כרטיסים לסדנת האמנות נחום גוטמן ביום ראשון, 5 בספטמבר, בכתובת: www.bnjc.co.uk/whats-on

לכתבה נוספת על ספריית PJ:

ספרים ילדיי, ספרים! הכירו את ספריית פיג’מה בבריטניה

מערכת עלונדון – האתר לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה והממלכה המאוחדת.

למאמרים נוספים מאת מערכת עלונדון
תגיות:
PJ library
אירועים לילדים באנגליה
אירועים לילדים בבריטניה
אירועים לילדים בלונדון
אירועים למשפחות באנגליה
אירועים למשפחות בבריטניה
אירועים למשפחות בלונדון
אנגליה
בריטניה
לונדון
ספריית PJ
ספריית פיג׳מה
ספריית פיג׳מה באנגליה
ספריית פיג׳מה בבריטניה
ספריית פיג׳מה בלונדון
ספרים באנגליה
ספרים בבריטניה
ספרים בלונדון
ספרים בעברית באנגליה
ספרים בעברית בבריטניה
ספרים בעברית בלונדון

כתבות נוספות של מערכת עלונדון

קרא עוד