נשיא ישראלי ראשון

לינור אברג'יל הייתה הישראלית היחידה שנבחרה כ"מיס עולם" לפני שלוש שנים. בנשף ההכתרה החודש בסין, זכתה בתואר מיס אירלנד. עו"ד אורי סלונים היה בין השופטים בתחרות, לצד התסריטאית קנדיס בושנל ("סקס והעיר הגדולה') שחקן הקונג-פו הסיני, ג'קי צ'אן ואחרים. סלונים הנו היהודי והישראלי הראשון המכהן כנשיא אירגון 'וראייטי' העולמי.

סלונים (61), נולד בתל אביב, דור שביעי למשפחת סלונים מחברון, הוא כיהן משנת 94' כנשיא 'וראייטי' ישראל, וב-98' נבחר – במקביל לפעילותו בארץ – לסגן נשיא 'וראייטי' העולמי.

דווקא השנה, כשתדמיתה של ישראל בעולם בשפל, הוא נבחר לנשיא 'וראייטי' העולמי. חשבתי שאהייה שגריר טוב ואייצג את ישראל האחרת, ההומניטרית, ולא כפי שהיא מוצגת כיום בתקשורת. אומר סלונים. בארגון הומניטרי כמו 'וראייטי' אין משמעות לעובדת היותי יהודי, הוא מסביר. תמיד יימצאו אנטישמיים שלא יאהבו את הרעיון, אבל זה שולי בעיני. היתרון הוא ביכולת לגייס תרומות מיהודים עשירים. כנשיא 'וראייטי ישראל' וכסגן נשיא 'וראייטי העולמי', הוא יצר מערכת קשרים ענפה בארץ ובחול, ונועד עם מנהיגים ושועי עולם. לפני חודשיים הוזמן לארוחת ערב שערך הנסיך צ'ארלס לטובת ילדים בעלי צרכים מיוחדים, בה השתתפו 300 מבכירי אנשי העסקים בבריטניה. באותו מעמד נאספו 300 אלף לישט לטובת ילדי 'וראייטי' ולקרן 'פרינס אוף ווילס'.

וראייטי' בישראל עוזר לילדים יהודים, נוצרים ומוסלמים הוא מספר. אחת מיוזמותיו כנשיא הסניף בישראל, הייתה ליצור שיתוף עם הסניף העולמי וארגון 'הצל את לב הילד' ולהביא ילדים מהשטחים וממדינות ערב לביהח 'וולפסון' בחולון לשם ניתוחי לב.

בתקופת הקדנציה שלו (שנתיים) הוא מתכנן לנהל את הארגון כעסק כלכלי ללא כוונת רווחים. לסלונים ניסיון ארגוני רחב. הוא שימש כיור מועצת הנאמנים של בנק HSBCבישראל, וכיום חבר בהנהלת קופח 'מכבי', סגן יור חברת הביטוח 'מגדל', ודירקטור ב'טבע', ב'בנק הבינלאומי הראשון' ובחברת 'א. דורי מהנדסים'.

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

סלונים, עוד במקצועו, מתמחה בחוק המסחרי, בייעוץ לחברות ולבנקים, ובעבירות הצווארון הלבן. בין היתר ייצג את 'בנק לאומי' בפרשת ויסות המניות ואת האלוף עמוס ירון, בפרשת סברה ושתילה. בשנת 1986, בעקבות פניה מנשיא המדינה דאז, חיים הרצוג זל, החל סלונים לעסוק בהתנדבות בנושא השבויים, החטופים והנעדרים של צהל. שנתיים לאחר מכן הוא מונה כיועץ מיוחד בהתנדבות באותו נושא לשר הביטחון. במסגרת תפקידו טיפל בשמירת קשר שוטף עם המשפחות. הוא מספר על אחד הרגעים המרגשים בתפקידו זה, כשנודע לו שהנעדרים, יוסי פינק ורחמים אלשייך, אינם עוד בחיים. זה היה בשנת 91'. סלונים נסע אז לבית משפחת פינק במנצ'סטר, לבשר את הבשורה הנוראה. פדיון שבויים היא המצווה הגדולה ביותר ביהדות, הוא אומר.

שותפתו לחיים ולמקצוע היא תמי. החלטנו להקדיש שנתיים ל'וראייטי' העולמי, אמר סלונים. לזוג שלושה ילדים: ארז (35) עוד, ענת (30), סיימה לימודי מינהל עסקים, פסיכולוגיה וקולנוע, ויונתן (25), שלומד כלכלה. סלונים זכה בארבע אותות התנדבות: אות הנשיא למתנדב, פרס ז'בוטינסקי למתנדב, אות החסד של קרן טראמפ, ובאות ראש הממשלה לפיתוח חברתי.

ארגון 'וראייטי' הוקם בארהב בשנת 1927, לאחר שאלמונית נטשה תינוקת בתיאטרון בפיטסבורג, אליה צורף מכתב שאמר: זו הילדה השמינית שלי. שמה קתרין, ואינני מסוגלת לגדלה. אתם אנשי השואו ביזנס תגדלו אותה. מאז נרתמו אנשי עולם הבידור לסייע לילדים חולים הנזקקים לתמיכה כלכלית,.ולצורך זה הקימו את 'וראייטי', המונה כיום 65 סניפים ברחבי העולם ומיליוני מתנדבים. מאז הקמתו גייס הארגון 1.6 מיליארד דולר לטובת ילדים הפגועים נפשית או פיזית; נכים, חולים וילדים עם מחלות נדירות אשר אינם זוכים לטיפול מצד ארגונים אחרים. 'וראייטי' ישראל הוקם בשנת 1967 עי הנשיא המנוח, חיים הרצוג, רות דיין, חיים טופול ואחרים, כדי לעזור לאלפי ילדים פגועים במדינה. הוא מוכר בסימן הזיהוי: סיכת לב מוזהבת.

החיים בלי נתינה אינם שווים

סלונים מתכוון להפוך את 'וראייטי' למותג, להגיע איתו לכל קצוות עולם, ולגייס דור מתנדבים צעיר. כמי ששירת בצהל כמדריך צניחה, בדעתו לגייס גם את עולם הספורט לרווחת ילדים מוכי גורל.

'וראייטי' בבריטניה פועלת משנת 1949. פעילות מיס עולם הקשורה ב'וראייטי' נוסדה באנגליה, שנה אחכ, עי אריק וג'וליה מורלי, וג'וליה היא שהזמינה אותו לשמש כשופט בתחרות השנה.

החיבור בין וראייטי לתחרות מיס עולם חשוב מאחר והנבחרות מקדישות את שנת כהונתן לאיסוף כספים בכל העולם, מסביר סלונים. בארץ ייערך ערב התרמה לארגון ב-29 בחודש, והוא ישודר בשידור חי בערוץ 2. נשיא 'וראייטי' בישראל הוא אודי אנג'ל. החיים בלי נתינה אינם שווים, מסכם סלונים.

כתבות נוספות של צילה שני

קרא עוד