מקטר על ישראל

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(28/04/23- 00:01)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
16:14 19/11/03

מקטר על ישראל

סמי שמעון על ישראל: "חוקים בלושביקים במדינה קפיטליסטית!" איש העסקים, סמי שמעון, שוכנע להשקיע בישראל, אבל חזר ללונדון מאוכזב אחרי 11 שנים. הוא מוחה על הבירוקרטיה ומפרגן לביבי.

את סמי שמעון פגשתי באירוע השנתי של הבונדס, שם קיבל את אות הנשיא על השקעותיו. למרות זאת הוא לא טרח להסתיר את ביקורתו על המדינה וההסתדרות. היה זה ערב האיום על השביתה הגדולה שבדיעבד, ארכה רק ארבע שעות. שמעון הזמין אותי לבקר במשרדיו החדשים במייפר, מרחק צעדים ספורים מהבית המפואר שרכש מרוטשילד, שם הוא מתגורר עם רעייתו, אנג\'לה, והבת, נעימה (19) הקרויה על שם אמו.

בסקר מעריב שהתפרסם בספטמבר השנה, הוא דורג במקום ה-37 ברשימת 100 העשירים בישראל, עם הון המוערך ב-1.17 מיליארד שקל. הוא בעליה של חברת הנדלן והחקלאות יכין-חקל, וכן שותף בחברת האחזקות של ידידו בני גאון.

שמעון נולד בבגדאד, הוברח בנעוריו לישראל, ומאוחר יותר הצטרף לאביו, שעזב את עיראק והגיע ללונדון. בין היתר הקים שמעון חברות לשיווק נפט ולייצור פלדה בדרום-אפריקה, פרוייקטים של תשתיות בפורטוגל, בנייני משרדים בארהב ובתי-מלון במערב אירופה. שמעון קיבל תואר דוקטורט לשם כבוד מאוניברסיטת בר-אילן, ומכהן כנשיא הקונגרס הספרדי העולמי, נשיא עמותת הצל את לב הילד, וכן מממן לימודי רפואה לקרדיולוגים בארהב. החודש הוא חתם על השקעה בחקר ופיתוח של מנוע חסכני לרכב.

למה עזבת את לונדון לטובת ישראל?

כשאברהם נתן היה הציר המסחרי בשגרירות, הוא שכנע אותי, וגם אחרים, לעלות לישראל כמשקיע זר. הוא לא עזב אותי לרגע עד שהצליח להביא אותי לארץ. בישראל גרתי 11 שנה בבית שבניתי ברשפון. לפני שנתיים חזרתי ללונדון. לולא הבירוקרטיה, ישראל הייתה המדינה הנפלאה ביותר בעולם.

אבל המצב הפוליטי לא מאפשר זאת?

אפשר לפתור את הבעייה הפוליטית. ב-48\' עזבו יהודים את מדינות ערב בניגוד לרצונם. הפלסטינים עזבו את הארץ מרצונם בגלל הבטחות מנהיגיהם. מה הם השאירו? בתים, פרדסים, עצי זית שאין להם ערך רב? היהודים נאלצו להשאיר את כל הונם; בתים ענקיים ומפעלים שלמים, כולל בנקים פרטיים ומוסדות כלכליים. ישראל יכולה לדרוש את השווי הכספי של כל אלה ממדינות ערב. אז תעמוד הממשלה בעמדת מיקוח שונה לגבי מתן פיצוי כספי לפלסטינים, ולעשיית שלום.

למה עזבת את ישראל?

בספטמבר 1991 רכשתי את יכין-חקל, היום חברה ממשלתית ללא ממשלה. לקחתי הלוואה בגובה של 46 מיליון דולר כדי להציל אותה מפשיטת רגל. הצלחתי לבלום את הפסדיה; יכין-חקל הייתה החברה הראשונה בישראל שייצאה ליפן. אבל מינהל המקרקעין בארץ לא פסק מלהערים קשיים ובעיות בירוקרטיה. מה שהביא אותי להחליט ולעזוב הייתה הרפורמה של סילבן שלום, אז שר האוצר, לפיה משקיע זר ששוהה בישראל למעלה מחודש רצוף בשנה, מחוייב במס על כל עסקיו בכל העולם. משקיעים רבים עזבו איתי. עכשיו אנחנו משקיעים בחול.

האם הבעייה בישראל היא הקפיטליזם?

לא. גם באנגליה יש קפיטליזם ואין כאן אנשים רעבים. בישראל יש חוקים בולשביקים במדינה קפיטליסטית. המצב יורע עם שביתת ההסתדרות. היא תפגע רק בפועלים. תראי, פעם ראשונה יש לנו בישראל שר אוצר מקצועי שלמד כלכלה בארהב.

אתה מכיר את בנימין נתניהו באופן אישי?

כן. הוא לא חבר שלי, אבל קראתי את קורות החיים שלו. הוא יודע מה שהוא עושה. בינתיים צריך לקצץ בדברים חשובים – בבריאות ובחינוך. כשהמשק יבריא אפשר יהיה להזרים שוב כספים. בני גאון קיצץ ב50- אחוז ממשכורות העובדים שלו, וגם אני עומד לקצץ בשכרם של עובדי יכין-חקל. אחרת נאלץ לפטר אותם.

האם תרצה לחזור ולהשקיע בעיראק?

לא, למרות שאני מאמין שהאמריקאים יצליחו בעיראק, אבל יהיה להם קשה מאוד. הם רוצים להביא לשם דמוקרטיה? הם לא מבינים את המנטליות השבטית של העם העיראקי ושל מדינות ערב. אני גדלתי עם מוסלמים. אני מבין אותם; הם חצי אמוציונלים וחצי סנטימנטלים. גם הישראלים לא מבינים את זה.

על קיר משרדך תלוי ציור של הרבי מלובביץ\'. אינך תומך שס?

פעם אמר לי מכר: \'בדרך לשדה התעופה אתה עובר ליד כפר חבד. תעצור שם לביקור קצר\'. ביקשתי מהנהג שיעשה כך. אז ראיתי מול עיני יהודים, אשכנזים וספרדים, חיים ביחד בשמחה. הנהג אמר לי להזדרז שלא אאחר לטיסה. אבל אני נשארתי. אני מאמין בדרך חייהם, ואני גם חבר של מנהיגי שס. כולנו יהודים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *