מפגינים בלונדון: 'קנה מוצר ישראלי'

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(05/05/22- 05:55)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
19:51 16/10/03

מפגינים בלונדון: 'קנה מוצר ישראלי'

לפני שנה בדיוק, פרסמנו מעל עמודים אלו כתבה על מפגינים העומדים כל יום חמישי מול חנות הדגל של 'מרקס אנד ספנסר' ברחוב אוקספורד במרכז לונדון, ועוסקים בהסתה אנטי-ישראלית ואנטי-יהודית.

תוך שהם קוראים להחרמת תוצרת ישראל, הם גם מגייסים את העוברים ושבים לתמיכה בפלסטינים, ומחדירים בהם סיסמאות ומנטרות כגון: ציונות שווה לפשיזם ונאציזם. החודש החליטו קומץ יהודים וישראלים להשיב מלחמה שערה.

ב-4 בספטמבר יצאו פעילים מתנועת הנוער הציונית \'ביתר-תגר\' ומתנדבים מתנועת \'ליכוד-חרות\' כנגד המפגינים להחרמת מוצרים ישראליים במרכז לונדון. כ-20 מפגינים הציבו עמדה מחוץ לחנות \'מרקס אנד ספנסר\' במרבל ארץ\', ועסקו במסירת עלונים לעוברים ושבים בעד רכישת מוצרים ישראליים.

שליח הסוכנות ותנועת \'ביתר-תגר\', שמעון שמילה, סיפר לידיעות עלונדון: החלטנו להגיב להפגנות שלהם אחרי שחברים בתנועה, שעברו וראו את מה שקורה שם כל שבוע, אמרו \'יאללה מספיק\'. הדוכן מול \'מרקס אנד ספנסר\' הוא חלק מפרוייקט דוכני הסברה לישראל אותו התחלנו לפני מספר חודשים באילפורד. משם עברנו לשכונות היהודיות כדי לקבל תמיכה מהקהל, וגיוס מתנדבים יהודים וישראלים. מה יש, גם הם צריכים לעשות מילואים.

פעם בשבוע אנחנו מגיעים, פותחים שולחן, שמים עליו חומר הסברה שקיבלנו מהשגרירות וחומר שהדפסנו בעצמנו. לא צריך כאן השקעה של מיליוני לירות שטרלינג. כוונתנו להביא את עמדת ישראל שלא מוצגת באף מקום. למרות שההשפעה קטנה – בדוכן כזה אנחנו בכל זאת מגיעים לכמה מאות ואלפים של בריטים ממוצעים. החודש נכנסו ללוע הארי, לטריטוריה של המפגינים הפרו-פלסטינים במרכז לונדון.

איך הם קיבלו אתכם?

הפתענו אותם. הקדמנו והגענו בשעה חמש. הם מתמקמים ב דרך-כלל בשש. תלינו את דגלי ישראל וכשהם הגיעו הם היו בהלם. הם לא היו מוכנים ולכן באו רק שבעה.

ולא חששתם?

ה\'סקוטלנד-יארד\' הציב שמונה שוטרים לשמור עלינו. המשטרה מאוד אוהדת אותנו. הם יודעים מי הבלגניסט ומי הטרוריסט פה. היו קללות, צעקות, קריאות גזעניות, אבל המשטרה הפרידה והכל עבר בשקט. הרבה מהמפגינים שלהם הינם מהגרים לא חוקים ולכן הם שומרים על פרופיל נמוך כשהמשטרה שם. הערבים שבינם צועקים קללות בערבית, ומי שלא מבין חושב שהם ערבים נחמדים.

אלו חומרים אתם מפיצים?

יש לנו חומרי הסברה טובים, כולל סידי-רום מקצועיים, ועלוני הסברה לנוצרים על הקשר שלהם למדינה היהודית. העלון העיקרי שהפצנו מסביר מדוע יש לתמוך ולקנות מוצרים ישראלים: החרמת מוצרים מישראל פוגעת ביהודים וגם בערבים, המהווים כעשרים אחוז מתושבי המדינה, חרם כזה עלול לפגוע גם בפרנסתם. בנוסף אנחנו מסבירים כי ישראל רוכשת מבריטניה יותר תוצרת ממה שהיא מוכרת לה. תמיכה בישראל פירושה תמיכה בשוק התעסוקה בבריטניה. חשוב לציבור להבין שישראל היא הדמוקרטיה היחידה במזהת וכדומה… דבר פשוט ברמה של לדבר עם האדם ברחוב, זה דבר שהקהילה היהודית לא יודעת לעשות – הם רק מתלוננים שאין הסברה ישראלית.

מה קרה בשבוע השני?

30 מהם באו מוקדם ותפסו את עמדת המפתח. אנחנו היינו 20 והתמקמנו כ-30 מטר מהם. היה מקרה שערביה אחת התקרבה אלינו, התחילה להיות אגרסיבית וכמעט עברה לאלימות עד שהמשטרה הפרידה. זה היה ב-11 בספטמבר. אנחנו עמדנו עם נר ודגל ארהב לדקת דומיה לזכר שלושת אלפים הקורבנות, והצענו להם להצטרף למחווה. אותם זה לא עניין. אנשים ברחוב עצרו, ולאמריקאית אחת עמדו דמעות בעיניים. אבל הם המשיכו בקריאות פרופגנדה, התחפשו לבוש ולבלייר, החזיקו בידיהם טילים מפלסטיק, ועשו הצגה של טילים שמפוצצים ערבים. חוצפה שלא תיאמן, ועוד ביום הזה.

ומה יהיה בהמשך?

אנחנו נהיה שם כל יום חמישי. זה לא אירוע של \'ביתר\', יש בינינו מתנדבים גם מ\'השומר הצעיר\'. אני פונה לכל הישראלים בלונדון וקורא להם להצטרף אלינו. צאו מהארון בכל יום חמישי! תנו שעה או שעתיים בשבוע למען המדינה. קחו דגל ישראל ביד ותראו הזדהות.

איך תבטיח לאנשים שהם לא ייפגעו?

האנשים בטוחים לחלוטין. כל התקהלות של מעל 25 איש צריכה לקבל אישור מיוחד, כך שהם לא יכולים לבוא במספרים גבוהים. השוטרים ליוו אותנו עד לפתח תחנת הרכבת התחתית. יש בינינו גם נשים ונערות. הצעיר שבינינו הוא בן 17 והמבוגר בן +40. אבל הרוב הינם צעירים בגילאי 17 עד 23.

בשלב מסויים הצטרפו אלינו שלושה תיירים ישראלים שעברו במקום והתרגשו מהמחווה. בהזדמנות זו אני קורא גם לתיירים מהארץ שמוצאים עצמם ברחוב אוקספורד ביום חמישי לפנות ערב – שיבואו ויעמדו איתנו לפחות חלק מהזמן, בין חמש לשמונה. אני מקווה שסוכני הנסיעות ישמעו על זה ויספרו עלינו לרוכשי כרטיסי הטיסה ללונדון.

מצאתם טעות?
תגיות :
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *