ממשלת בריטניה הצהירה: אסור להחרים את ישראל

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(28/04/23- 00:01)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
אנטישמיות בבריטניה, פוליטיקה
22:58 19/12/19

ממשלת בריטניה הצהירה: אסור להחרים את ישראל

עכשיו זה (יותר) רשמי. לצד נאום המלכה שפתחה את הפרלמנט הבריטי, ממשלת בריטניה הכריזה היום כי לא תאפשר למוסדות ציבור לקיים חרם נגד ישראל (או מדינות אחרות)

נאום המלכה בפתיחת הפרלמנט בבית הלורדים
למרות הצהרתו של ג׳ונסון ופרסומים קודמים המלכה לא הזכירה את עניין החרם בנאומה. נאום פתיחת הפרלמנט בבית הלורדים. צילום: House of Lords 2019/Roger Harris

ממשלת בריטניה אישרה ביום פתיחת הפרלמנט את מחויבותה למנוע מארגונים שונים, כולל מועצות מקומיות, לקיים סנקציות וחרם בינלאומי נגד מדינות כמו ישראל. הרעיון העומד בבסיס ההחלטה הוא כי רק הממשלה תקבע את מדיניות החוץ שלה ולא הרשויות המקומיות, שאמורות להתמקד בעבודותיהן השוטפות ולא לערער את הלכידות הקהילתית בתוכן.

"חידוש אחד שנאום המלכה מציג הוא בכך שנמנע מגופים ציבוריים לקחת על עצמם חרם על סחורות ממדינות אחרות ולפתח פסאודו-מדיניות חוץ משלהם נגד מדינות, שבתדירות מבחילה מתברר כי מדובר בישראל", אמר היום ראש הממשלה בוריס ג׳ונסון בדיון בפרלמנט לאחר נאום המלכה. אך למרות הצהרתו ולעומת פרסומים קודמים שטענו כי המלכה תאמר את הדברים האלה, המסר הזה לא הועבר בנאומה.

נאום המלכה:
״חשש מפני מתן לגיטימציה לאנטישמיות בבריטניה״

בהודעה של הממשלה הבריטית נמסר כי היא תוודא שהמוסדות הציבוריים יבינו זאת כדי שלא יחרגו ממדיניות החוץ הרשמית. המצב עד כה גרם לחשש מפני מתן לגיטימציה לאנטישמיות בבריטניה. הדבר בא לידי ביטוי בצנזורה של סרטים יהודיים ואיומי חרמות על אגודות אוניברסיטאיות יהודיות.

מזכיר הקבינט אוליבר דאודן אמר כי ״על ידי הפסקת הפעילות הבלתי מבוקרת הזו, אנו יכולים להשיג ערך טוב יותר עבור משלמי המיסים ולשים קץ לחרמות המפלגים קהילות וזורעים שנאה״.

מזכיר הקבינט של ממשלת בריטניה אוליבר דאודן

״לשים קץ לחרמות המפלגים קהילות וזורעים שנאה״. מזכיר הקבינט אוליבר דאודן. צילום: Chris McAndrew

הצהרה יש, חוק עדיין אין

למרות שמשרד הממשלה וגם משרד השיכון, הקהילות והממשל המקומי פרסמו בעבר הנחיות דומות כנגד חרמות, נמסר כי ״המדיניות החדשה תנקוט בגישה קשוחה יותר״. ההתחייבות הממשלתית תמנע חרם עצמאי של מוסדות ציבור על מדינות זרות או מדינות המקושרות אליהן, על מכירת סחורות ושירותים ממדינות זרות ועל חברות בריטיות הסוחרות עם מדינות כאלה.

אך למרות ההצהרות, הנושא עדיין אינו מעוגן בחוק. נמסר כי ״הממשלה תבחן את התמהיל המתאים של אמצעי החקיקה וצעדים אחרים בכדי ליישם מדיניות זו במהלך הפרלמנט הקרוב״.

מצאתם טעות?
עלונדון - האתר לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה והממלכה המאוחדת

מערכת האתר

מערכת עלונדון – האתר לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה והממלכה המאוחדת.

לכתבות נוספות של מערכת האתר
תגיות : בית הפרלמנט, בית הפרלמנט הבריטי, חרם בבריטניה, חרם בלונדון, חרם על ישראל, ממשלת בריטניה, נאום המלכה, פוליטיקה בבריטניה, פוליטיקה בריטית, ראש ממשלת בריטניה
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *