לא כולם שמחו עם מייגן והארי: על הכנס האנטי-מלוכני בלונדון

בשעה שבווינדזור צלצלו הפעמונים לרגל החתונה המלכותית, התכנסו במרכז לונדון חברי ארגון "רפובליקה" לכנס בינלאומי המבקש לשים קץ לשלטון המונרכיות באירופה. שליחנו המיוחד, שונא כתרים מובהק, היה באירוע וחזר משם מדוכא למדי

ההתחלה בישרה דווקא טובות. הכרטיסים לאירוע אזלו וסקרי דעת קהל העידו כי שני שליש מהציבור הבריטי אדיש לחלוטין לזיווג בין הארי למייגן. הם אף הביעו מורת רוח מהעובדה שהקופה הציבורית מימנה את המימונה הבריטית. גם הקרקס המביך סביב משפחת מרקל היסב מידה רבה של קורת רוח. הנתונים הצביעו על שינוי קיצוני בהלך הרוח הכללי.

חמושים ברוח גבית זו, התכנסו כ-200 איש בבניין "ברייד" בפליט סטריט כדי לומר "דיינו" לפולחן המלכותי שהתרחש כ-24 מייל משם באותה עת. ארגון "רפובליקה" כבר קיים כמה שנים טובות והוא מתהדר בכ-45,000 חברים רשומים. אולם הפעם הוא הרחיב את היריעה והזמין ללונדון נציגים דומים מחמש מדינות מלוכניות באירופה, המשתפים פעולה תחת תנועת גג הנקראת AERM (ר"ת של "הברית האירופית של התנועות הרפובליקאיות").

הפאנל היה מעניין, אך לא חידש. בהולנד, בדנמרק, בשוודיה, בנורווגיה ובספרד משפחות המלוכה עושות כבתוך שלהן, אינן משלמות מסים, אינן מחויבות לשקיפות ציבורית, מנהלות עסקים חובקי עולם, מתחמקות מביקורת ואפילו התקשורת נוטה להן חסד. הנס מאסן ההולנדי, למשל, סיפר כי בארצו מחזיק הכתר בנכסים של כ-11 מיליארד אירו ואיש אינו יודע מה נעשה בכסף. הנציגה הספרדית, מנואלה הארס, הזכירה כי המלך יצא נגד התנועה הבדלנית הקטלאנית ותומך במאסרם של המנהיגים מברצלונה, העלולים לבלות שנים רבות בכלא. מגנוס סימונסון השוודי חלק שבחים למארחיו והעלה על נס את ההתארגנות האנטי-מלכותית הבריטית, אל קרסוליה לא הגיעו עדיין הסקנדינבים.

לא נשמעו נאומים חוצבי להבות כנגד משפחת ווינדזור

המחמאה הזאת עשויה לעורר הרהורים נוגים במוחו של כל בר-דעת המביט על הנעשה מהצד. אם ארגון קטן ולא משמעותי מעורר את קנאתם של עמיתיו באירופה, עתידים נסיכי היבשת וצאצאיהם לחיות לנצח. המארגן והרוח החיה, גרהאם סמית', דווקא אופטימי. הוא אפילו גייס לאירוע שני חברי פרלמנט. האחד מהמפלגה הלאומית הסקוטית והשנייה ממפלגת הלייבור, הלא היא אמה דנט קואד, שנבחרה לייצג את מפלגתה בפעם הראשונה בתולדותיה באזור הבחירה של קנסינגטון. הוא מן הסתם ירווה נחת מהעובדה שמספר הצופים בשבת האחרונה ירד בחמישה מיליון בהשוואה לחתונתם של וויליאם וקייט.

אולם אפילו המעורבות הפרלמנטרית לא הפיחה חיים בין השורות. הפורום דמה לכנס אקדמי מפוהק וחסר ברק וזיקוקים. לא נשמעו בו נאומים חוצבי להבות כנגד משפחת ווינדזור, למרות בינוניותה ואפרוריותה. הרפובליקאים באיים הבריטים רחוקים שנות אור מהבריקדות של פריז. הם לא ייצאו לרחובות ולא יפגינו מול ארמון בקינגהאם, ולא נראה שהגיליוטינה תגיע מתישהו ללונדון. הדבר היחיד העלול להביא למפלתה של משפחת המלוכה יהיה משפחת המלוכה עצמה.

תגיות:
משפחת המלוכה
משפחת המלוכה הבריטית

כתבות נוספות של שאול צדקא