מידע על הגירה לבריטניה: ויזות לבני זוג ועדכון על הברקסיט

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(19/09/22- 09:19)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
הגירה לבריטניה, חוק ומשפט, ישראלים בלונדון ובבריטניה, תוכן מקדם
12:16 13/02/18

מידע על הגירה לבריטניה: ויזות לבני זוג ועדכון על הברקסיט

פרטים חשובים שצריך לדעת לקראת הברקסיט ולגבי אשרות שהייה של בני ובנות זוג – Spouse/Unmarried Partner Visa

כתבה על ברקסיט

הברקסיט מתקרב ואם עדיין לא הסדרתם את מעמדכם בבריטניה – זה הזמן להתכונן. כדאי לדעת שאם אתם מחזיקים באזרחות אירופית ויש לכם תושבות קבע או אישור זמני לשהות בבריטניה, תוכלו ליהנות מהמשך גישה למערכת הבריאות, לפנסיה ולזכויות אחרות. מצד שני, על פי העדכונים האחרונים, הסטטוס שלכם עלול להשתנות בהתאם לזמן הכולל שבו אתם שוהים בבריטניה – עד חמש שנים או חמש שנים ומעלה.

חמש שנים ומעלה

אם אתם בעלי אזרחות אירופית, שחיים בבריטניה בצורה חוקית עד תאריך 29/3/2019 בזמן כולל של לפחות חמש שנים, תוכלו להגיש בקשה לתושבות קבע. מעמד זה יאפשר לכם להמשיך לגור בבריטניה עם גישה חופשית לעזרה סוציאלית (Public Funds) ושירותים אחרים. תתאפשר לכם גם הגשת בקשה להתאזרחות.

פחות מחמש שנים 

אם אתם בעלי אזרחות אירופית, שחיים בבריטניה בצורה חוקית עד תאריך 29/3/2019 בזמן כולל שהוא קצר מחמש שנים, תוכלו להגיש בקשה להישאר בבריטניה עד שתצברו חמש שנים. ואז, אחרי חמש שנים, תוכלו להגיש בקשה לתושבות קבע.

בני משפחה

אם אתם בני משפחה שגרים עם בעלי אזרחות אירופית או שתצטרפו אליהם לפני התאריך 29/3/2019, תוכלו גם להגיש בקשה לתושבות קבע. את הבקשה אפשר להגיש אחרי חמש שנים בדרך כלל.

בני משפחה קרובים

אם אתם בני זוג, ילדים, נכדים, הורים או סבים שתלויים (Dependent) במי שמחזיק באזרחות אירופית – תוכלו להצטרף אליהם אפילו אם זה אחרי התאריך 29/3/2019.

התאריך 29 במרץ 2019 הוא כמובן יום היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי. תאריך זה מוגדר במשרד הפנים הבריטי (Home Office), אך לא בצורה אחידה. בפרסומים השונים, מציין המשרד ״עד תאריך 29/3/2019״ (כלומר, יום לפני) ובאחרים נכתב ״בתאריך 29/3/2019״ (כלומר, ביום זה). סביר להניח שמשרד הפנים יפרסם הגדרה יותר מדויקת בהמשך. אבל בכל מקרה, אם אתם מתכוונים להיכנס לבריטניה לפני הברקסיט, עדיף לעשות זאת לפני 29/3/2019. והנקודה החשובה ביותר שצריך לדעת היא שהסכם היציאה יעוגן בחקיקה מסודרת. כך שמשרד הפנים לא יוכל לסרב בקשות שהייה מסיבות שאינן מורשות על פי החוק.

אז מה צריך לעשות עכשיו? כפי שציינתי בטור הקודם, ודאו שאתם שוהים בבריטניה בסטטוס תקף, בהתאם לאמנה האירופית, והסדירו את מעמדכם בבריטניה.

כתבה על ברקסיט

קבלת ויזה לבני זוג

המידע הבא יועיל לכם אם אתם כבר אזרחים בריטים או בעלי מעמד של תושבות קבע (Indefinite Leave to Remain) ומעוניינים באשרת שהייה בבריטניה לבן/בת הזוג (Spouse/Unmarried Partner Visa). בני הזוג הם אלה שלמעשה מגישים את המועמדות. הם חייבים להוכיח שהם עומדים בדרישות של חוקי ההגירה לבריטניה (The Immigration Rules).

חוקי ההגירה הבריטיים הם יותר נוקשים מחוקי ההגירה האירופיים. אחד מהקשיים הוא הדרישה שבקשת האשרה צריכה להיעשות מחוץ לבריטניה (Entry Clearance). יש מקרים מסוימים שבהם מותר לבקש את אשרת השהייה מתוך בריטניה, אבל חשוב לדעת שזה בשום מקרה לא יכול להתבצע כשהמבקש שוהה כאן כמבקר (תייר). אפרט כאן את הדרישות והתהליך לקבלת ויזת בן/בת זוג.

מערכת יחסים אמיתית

מגיש המועמדות חייב להוכיח שהוא נמצא במערכת יחסים אמיתית עם אזרח בריטי או תושב שיש לו תושבות קבע (Indefinite Leave to Remain). אם הזוג נשוי, יש צורך בתעודת נישואים והוכחות שלא מדובר בנישואי התחזות (Sham Marriage). אם הזוג לא נשוי, צריך להוכיח שהזוג חי ביחד תחת אותה קורת גג לפחות שנתיים לפני הגשת המועמדות.

דרישות כלכליות

זהו האלמנט הקשה ביותר להתמודדות מכיוון שיש הרבה קטגוריות והוכחות שצריך להגיש. מגיש המועמדות חייב להוכיח שיש לו הכנסה שנתית שהיא לפחות 18,600 פאונד לפני מיסוי. אם יש ילדים שאינם בריטים, הסכום הזה יהיה גבוה יותר. אם מסתמכים על הכנסה ממקור שהוא לא תעסוקה או על חסכונות, אפשר שהבעלות על מקורות אלו תהיה של מגיש המועמדות או בן הזוג הבריטי או בעלות משותפת של שניהם יחד.

דרישות מגורים

מגיש המועמדות חייב להגיש הוכחות שיהיה לו ולבן הזוג מקום לגור כשהוא עובר לבריטניה. זו יכולה להיות דירה מושכרת, דירה בבעלות אחד מבני הזוג, חלק מדירה של משפחה, או לעיתים גם השכרת חדר במלון לתקופה ארוכה יכולה להוות הוכחה מספקת.

ידיעת השפה האנגלית

מגיש המועמדות חייב להראות שהוא יכול לתקשר באנגלית. ההוכחה היא באחת משלושת הדרכים הבאות: 1) מבחן באנגלית (Life Skills, IELTS A1), שנעשה באחד המרכזים המאושרים לצורך קבלת ויזה לבריטניה. 2) הוכחה שמבקש המועמדות למד תואר מלא באוניברסיטה בבריטניה או שלמד תואר באנגלית ושהתואר אושר על ידי NARIC (הסוכנות הבריטית להכרה והשוואה בין הכשרות וכישורים בינלאומיים). 3) על ידי הגשת דרכון של אחת מהמדינות המוכרות כדוברות אנגלית.

שחפת

מגיש המועמדות חייב להוכיח שהוא עבר בדיקה השוללת את נשיאת מחלת השחפת בגופו. הוכחה זו לא נדרשת ממגישי מועמדות מישראל.

התהליך

כפי שצוין למעלה, הגשת המועמדות נעשית מחוץ לבריטניה. הטופס מוגש אונליין וכל המסמכים חייבים להיות בתוקף לפי תאריך זה. לאחר מכן, מגיש המעומדות יקבע את פגישתו למתן מידע ביומטרי והגשת כל המסמכים והדרכון. כל התשלומים נעשים בנקודה ההגשה. קיים תשלום המיועד לזירוז התהליך (Priority Service), שנעשה דרך אתר שונה (TLScontact).

אם המועמד עמד בכל הדרישות והבקשה מאושרת, הוא יקבל ויזה בדרכון שתקפה ל-30 יום. עליו להיכנס לבריטניה בתוך 30 יום כדי לאסוף את אשרת השהייה הקבועה מסניף דואר שנקבע מראש. לאשרה זו יש תוקף של שנתיים וחצי והיא ניתנת להארכה של שנתיים וחצי נוספות. ההארכה נעשית מתוך בריטניה והדרישות דומות לאשרה הראשונית. לאחר חמש שנים, מגיש המועמדות יכול להגיש מועמדות לתושבות קבע (Indefinite Leave to Remain).

* השימוש בלשון זכר היא לשם הנוחות בלבד וכל הפנייה למגיש מועמדות או בן זוג כולל את שני המינים. כל שימוש במילה זוג מתייחס לזוגות דו-מיניים וחד-מיניים.

מצאתם טעות?
הגירה לבריטניה, ויזה, אשרה, ברקסיט, ברקזיט - עורך דין בלונדון אפרת שמש אידלסון

אפרת‭ ‬שמש‭ ‬אידלסון

אפרת שמש אידלסון – סוליסיטור, מתמחה בהגירה לממלכה, Branch Austin McCormick LLP.
es@branchaustinmccormick.com

Branch Austin McCormick logo alondon

לכתבות נוספות של אפרת‭ ‬שמש‭ ‬אידלסון

תגיות : אשרה לבריטניה, אשרות לבריטניה, ברקזיט, ברקסיט, הבית הישראלי, הברקזיט, הברקסיט, הגירה לבריטניה, ויזה לבריטניה, ויזות לבריטניה, חוקי ההגירה לבריטניה
יכול לעניין אותך