מה אפשר ללמוד מהמקרה של בר רפאלי?

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(10/04/20- 08:23)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
חוק ומשפט, עסקים בלונדון
19:00 03/10/19

מה אפשר ללמוד מהמקרה של בר רפאלי?

תיק מס הכנסה בפרופיל גבוה מתנהל (עדיין) בבתי המשפט בישראל, בעניינה של הדוגמנית בר רפאלי. יש לתיק הזה השלכות על כל מי שחי בבריטניה ומחוץ לישראל. מהן המסקנות?

בר רפאלי
נחשבה תושבת ישראל למרות נסיעותיה הרבות ברחבי העולם. בר רפאלי (משנת 2010). צילום: Pietro Zanarini/flickr

בחודש אפריל האחרון, ניתן פסק דין בערעורה של בר רפאלי נגד מס הכנסה, בנוגע לשאלת התושבות שלה בשנות המס 2010 – 2009. לטענת מס הכנסה, באותן שנים רפאלי הייתה תושבת ישראל בהתאם להגדרה של מס הכנסה ולכן חויבה במס בגין הכנסותיה בחו"ל. מדובר בהכנסות של כ-16 מיליון ש״ח ומס של כ-8 מיליון ש״ח. מנגד, טוענת רפאלי כי לא הייתה אז תושבת ישראל ולכן הכנסותיה בחו"ל אינן חייבות במס בישראל. אציין כי פסק הדין הזה עוסק בסוגייה האזרחית ולא בהליך הפלילי המתנהל באותו עניין.

שאלת קביעת התושבות לצורכי מס, כפי שהיא משתקפת מפסק הדין, היא רלוונטית לרבים שמחלקים את זמנם בין ישראל ומדינות אחרות, או לתושבי ישראל שבשלב מסוים עברו לחו"ל למטרות לימודים או עבודה.

לפי פקודת מס הכנסה, קיימים שני מבחנים אשר מגדירים מיהו תושב ישראל:

1) מבחן "חזקת הימים"

זהו מבחן כמותי הקובע אם מרכז חייו של אדם נמצא בישראל לפי שנת המס. יש שתי אפשרויות: א) מי ששהה בישראל בשנת המס 183 ימים או יותר. ב) מי ששהה בשנת המס 30 ימים או יותר וסך כל תקופת שהייתו בישראל בשנה הזו ובשנתיים שקדמו לה הוא 425 ימים או יותר.

2) המבחן המהותי

זהו מבחן מכריע שקובע את מרכז חייו של אדם לצורך תשלומי מס הכנסה. לפי מבחן זה, צריך להתחקות אחרי פרמטרים "איכותיים", להבדיל מכמותיים, כמו מיקום של בית המגורים, העיסוק העיקרי, האינטרסים הכלכליים ופעילות בארגונים. דוגמאות אלה ואחרות יכולות להעיד על מכלול הקשרים המשפחתיים, הכלכליים והחברתיים של האדם.

בר רפאלי

הכנסות בחו"ל אינן חייבות במס בישראל? אילוסטרציה: twitter trends

מבחני רשות המיסים בעניינה של בר רפאלי

במקרה של בר רפאלי, מבחן ״חזקת הימים״ קבע שבשנת 2009 מרכז חייה היה בישראל וב-2010 היה מחוץ לישראל. לגבי המבחן המהותי, בית המשפט קבע כי יש בסיס לטענה שהעלתה רפאלי, לפיה אין מקום לראות בבית הוריה כ״בית קבע״. לעומת זאת, בית המשפט כן הגדיר את מרכז חייה המשפחתיים של בר רפאלי בישראל, למרות שנות מגוריה בארה״ב ונסיעותיה הרבות ברחבי העולם יחד עם בן זוגה דאז, ליאונרדו דיקפריו, שאיתו לא הגיעה לקיומו של "תא משפחתי".

עניין נוסף הקשור למבחן המהותי הוא הכנסותיה מעבודות דוגמנות. רפאלי ערכה הפרדה בין הכנסותיה בישראל ומחוץ לישראל. תשלומים על עבודות דוגמנות בארץ דווחו בחברה שהוקמה בישראל. מניות חברה זו הוחזקו על ידי רפאלי, אך בהמשך הועברו לאימה, ציפי רפאלי. בשנות המס המדוברות בר רפאלי טענה שההכנסות היו שייכות לאימה, כתמורה לשירותיה כ"סוכנת האם" שלה. מחוץ לארץ, מרבית הכנסותיה דווחו בחברה קפריסאית שהוחזקה על ידי בר רפאלי באופן מלא ועוד חברה זרה נוספת. אך בית המשפט קבע כי חברות זרות אלה נשלטו ונוהלו מישראל, ולפיכך יש להתייחס לחברות אלו כתושבות ישראל לצורך מס.

ליאונרדו דיקפריו

לא הגיעה לקיומו של "תא משפחתי". בן זוגה של בר רפאלי דאז, ליאונרדו דיקפריו (מ-2010). צילום: ממשלת רוסיה

זיקותיה הכלכליות של בר רפאלי לישראל

מה שעוד היטה את הכף נגדה הייתה העובדה שאביה, רפי רפאלי, שהיה מעורב בחייה המקצועיים, ואנשי מקצוע נוספים שליוו את עסקיה בחו"ל – כולם היו ישראלים. לא הוצג בעל מקצוע זר בתחום ניהולי או חשבונאי שפעל עבורה במדינות אחרות. גם עניין זה הצביע על זיקותיה הכלכליות של בר רפאלי לישראל.

מבחינת נכסים, עיקר המחלוקת בין הצדדים התמקדה בעסקת רכישת דירה בתל אביב על ידי בר רפאלי, שטענה כי אימה רכשה אותה. בית המשפט העדיף את הראיות והעדויות המצביעות על כך שהדירה נרכשה על ידי בר רפאלי והייתה מיועדת עבורה, כי הן ניתנו על ידי גורמים ניטרליים, שאין להם אינטרס אישי בעניין. לפיכך, בית המשפטי קבע כי אף דירה זו מלמדת על זיקתה של בר רפאלי לישראל. בית המשפט גם לא קיבל את טענת רפאלי כי גם אם הדירה שייכת לה, מדובר בדירה להשקעה, שלא ניתן להסיק ממנה על שאלת מרכז חייה. אך גם כאן המסמכים ומהעדויות בקשר לתכנון ועיצוב הדירה והעובדה שלא רכשה נכס נדל"ן אחר בחו"ל, למטרת השקעה או לכל מטרה אחרת, מלמד על זיקתה הכלכלית של בר רפאלי לישראל.

עוד מבחנים מהותיים בעניינה שחיזקו את טענת תושבותה הישראלית נגעו להפרשותיה לפנסיה בישראל, אי-תשלום דמי ביטוח לאומי למרות חובתה, שימוש בכרטיסי אשראי ישראלי, שירות וחברות בקופת חולים בישראל ואפילו פעילות התנדבותית בארגונים ובמוסדות שונים בישראל.

מה המסקנה?

בענייני תושבות צריך לדעת מהן הוראות החוק ושל רשות המיסים בישראל, אמנות המס מול מדינות אחרות ולקחת בחשבון את פסיקות בית המשפט העדכניות ביותר. לכן, גם לפסיקה הזו יש משקל. ומה קורה בימים אלה לגבי התיק המדובר? בחודש יולי האחרון בר רפאלי הגישה ערעור לבית המשפט העליון על פסק דינו של בית המשפט המחוזי. נחכה ונראה.


המידע המופיע במאמר אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי, ו/או לכל ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אינו מהווה טיפול משפטי ו/או תחליף לטיפול משפטי, מקצועי או אחר ויש לראות באמור לעיל כהעברת מידע בלבד באופן בלתי מחייב. בכל מקרה של בעיה ספציפית הנוגעת בנושא הכתבה מומלץ להתייעץ עם עו"ד או רו"ח מומחה לדיני המס ולחשבונאות מס בהליכי מעבר לחו"ל וניתוק תושבות.

אורי לרנר ברמינגהאם

אורי לרנר

אורי לרנר הוא רואה חשבון בן 40, נשוי+2 מברמינגהאם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *