מאירועי השבוע האחרון בלונדון

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(05/05/22- 05:55)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
01:30 13/11/17

מאירועי השבוע האחרון בלונדון

שלושה דברים שאולי פספסתם מהימים החולפים: כנופיות הקטנוענים בלונדון, עיוות עובדות בבי.בי.סי והדלקת האורות באוקספורד סטריט שעתיד להפוך למדרחוב

משטרת המטרופולין של לונדון
כנופיות קטנוענים. צילום: משטרת המטרופולין של לונדון

מכת פשיעה: כנופיות קטנוענים בלונדון

אחרי התקפות החומצה ברחבי לונדון בתקופה האחרונה, נראה שה״טרנד״ הבא ששוטף את הרחובות הוא כנופיות הטוסטוסים. בספטמבר האחרון דווח על ממוצע של כ-50 מקרי פשיעה ביום שקשורים לקטנועים. חבורות של רוכבים, שלעיתים מצוידים בפטישים, מנסים לגנוב מחנויות, ממסעדות וגם מהולכי רגל ברחוב – בלי חשש, לאור יום ולרוב מול עוברים ושבים. המקרה האחרון אירע ביום חמישי (9 בנובמבר) כשכנופייה אחת ניסתה לגנוב קטנוע לאור יום ברחוב באזור פיצרוביה, במרכז לונדון. אך במקרה הזה, נהג משאית החליט להפריע להם במזימתם עד שהם החליטו לעזוב:

יומיים לפני כן, זה היה בשכונת קראוץ׳ אנד, שבצפון לונדון, כשאיש עם קסדה נכנס בלי בושה למסעדת הטאפאס ״בר אסטבן״ (מקום פופולרי באזור עם מנות אוכל ויינות לא רעים בכלל). הקטנוען לקח את הלפטופ מתחת לידיה של מנהלת המקום. הוא ניסה להימלט אך המנהלת הצליחה לאחוז בכבל ומנעה את הגניבה. הגנב נכנס שוב למסעדה כדי לחפש את הפטיש שנפל לו וברח אחרי שסועדי המקום שלפו לעברו כיסאות-בר. צפו בסרטון ממצלמת האבטחה של המקום:

למרות זאת, פעולה דומה של גניבת לפטופ דווקא כן הצליחה לא רחוק משם, בבית הקפה Bread and Bean בארצ׳וויי כמה שבועות לפני כן:

המסקנה המתבקשת היא: אם אתם יושבים בבתי קפה עם לפטופ – מומלץ להתרחק מדלת הכניסה…

ככה משכתבים את ההיסטוריה

אתרים כמו honest reporting עוקבים בדריכות אחר כל אזכור של ישראל בתקשורת הבריטית ובודקים בשבע עיניים כל מילה. אחד הממצאים האחרונים של האתר הנ״ל התגלה בכתבת תיירות של הבי.בי.סי על אוצרות עתיקים מקיסריה, שנכתבה דווקא ברוח חיובית ופורסמה ב-9 בנובמבר. אך כשזה נוגע לעובדות היסטוריות, צירי הזמן מסתמנים כגמישים מהרגיל והחלפת מילים עקרוניות מעוררת תהייה.

בכתבה נאמר כי ״עד השנה השישית לספירה, קיסריה הייתה בירת פלסטין הרומאית״. אך העובדה היא שבמאה השישית האזור נקרא יהודה וסופח לאימפריה הרומאית כפרובינקיה. השם ״סוריה פלשתינה״ ניתן רק לאחר דיכוי מרד בר-כוכבא כ-130 שנה לאחר מכן. עוד נכתב, כי ״ילידי המקום״ (Native people) מרדו ברומאים בשנים 66-70. השמטת המילה "יהודים" והחלפתה בהגדרה של "ילידים חסרי זהות" מצביעה על איזושהי הטעייה מכוונת.

ישראל בבי.בי.סי

לקח היסטורי. מתוך הכתבה בבי.בי.סי (צילום מסך)

לונדון "התאוררה" לחיים

כריסטמס מגיע כמדי שונה מוקדם יותר מהתאריך הרשמי – 25 בדצמבר. אירוע ההשקה הגדול נערך ב-7 בנובמבר עם הדלקת האורות באוקספורד סטריט, כשהפעם הזמרת ריטה אורה הכריזה על "ויהי אור".

הדלקת האורות השנתית באה יום אחרי שראש העיר לונדון, סאדיק חאן, הכריז על תוכניות להפוך את אוקספורד סטריט למדרחוב, בין היתר, עקב הצפיפות ההולכת וגוברת, וירידה במכירות בחנויות הרחוב. אם התוכניות אכן יאושרו ויצאו לפועל, עד דצמבר 2018 רחוב הקניות הפופולרי צפוי להיות חסום לתנועת כלי רכב ויהיה ידידותי יותר להולכי רגל עם מקומות שיוקצו לאומנות ומופעי רחוב ויתוקצבו בהתאם. התאריך הוא לא מקרי, משום שההשקה של קו הרכבת החדש בלונדון – קו אליזבת (על שם המלכה אליזבת) – תהיה באותו חודש. הציצו בהדגמות של התוכניות:

מדרחוב אוקספורד סטריט בלונדון

מדרחוב אוקספורד סטריט בלונדון

מדרחוב אוקספורד סטריט בלונדון

מדרחוב אוקספורד סטריט בלונדון

מדרחוב אוקספורד סטריט בלונדון

מדרחוב אוקספורד סטריט בלונדון. אילוסטרציות: TFL

מצאתם טעות?
אודי גלזר - מוזיקאי בלונדון

אודי גלזר

אודי גלזר הוא מוזיקאי בלונדון ולשעבר עורך האתר והמגזין עלונדון.

לכתבות נוספות של אודי גלזר
תגיות : אוקספורד סטריט, אנגליה, ארצ'וויי, בי.בי.סי, ביביסי, בריטניה, המלכה, המלכה אליזבת, הממלכה המאוחדת, לונדון, מסעדות בלונדון, סאדיק חאן, קו אליזבת, קניות בלונדון, קראוץ' אנד, ריטה אורה
יכול לעניין אותך