הו הא מי זו באה

ליז טראס, שבשבת פוליטית שלא מפסיקה לשנות את עמדותיה, ירשה השבוע את בוריס ג'ונסון ומונתה להיות ראש ממשלת בריטניה לאחר שניצחה את רישי סונאק במרוץ לראשות המפלגה השמרנית. האם זה טוב ליהודים? אם תשאלו את איתמר בן כנען, עורך התוכן של אתר עלונדון, אז ממש לא

אם חשבנו שהסחרחרה הפוליטית בבריטניה הגיעה לסופה נראה שזו בעצם רק ההתחלה ושהנורא ביותר עוד לפנינו. ליז טראס זכתה השבוע במרוץ לראשות מפלגת השמרנים – ובעצם לראשות הממשלה – בהצבעה של חברי המפלגה השמרנית בתחילת השבוע. טראס, שהייתה הפייבוריטית לזכייה, החליפה את בוריס ג'ונסון ביום שלישי האחרון והיא האישה השלישית שמנהיגה את המדינה אחרי מרגרט תאצ'ר ותרזה מיי.

טראס ניצלה את נאום הניצחון שלה כדי להודיע שהיא תמנע מללכת, כמתבקש, לבחירות כלליות מוקדמות ובמקום זאת התחייבה להבטיח "ניצחון גדול למפלגה השמרנית ב-2024". היא אמנם ניצחה את סונאק בהפרש נוח אבל ניצחונה היה קלוש משחשבה. בנאום קצר לאחר ההכרזה על התוצאה, היא שטחה את תודתה ל"ידידה", מר בוריס ג'ונסון. "סיימת את הברקזיט. ריסקת את ג'רמי קורבין. הפעלת את מבצע החיסונים והתייצבת מול ולדימיר פוטין", היא אמרה לו במחוווה מירי-רגבית למנהיג שהולך הביתה.

ג'ונסון, שנאלץ להתפטר לאחר שגל של שרים עזב את ממשלתו על רקע שורה של מחלוקות, אמר בתגובה לניצחונה של טראס כי "יש לה את התוכנית הנכונה להתמודד עם משבר יוקר המחיה, לאחד את מפלגתנו ולהמשיך את המפעל הגדול של איחוד ארצנו". ממש יד רוחצת יד. בנאום שלה טראס חזרה על הבטחתה "לספק תוכנית נועזת" לקיצוץ מסים ולהצמיח את הכלכלה.

לדבריה, האמונות של מפלגת הטורים בחופש הפרט, במסים נמוכים ובאחריות אישית "מהדהדות את העם הבריטי". חבל רק שהפופולאריות שלה ושל מפלגתה בקרשים ואם הבחירות הכלליות היו קורות עכשיו אז אפילו קיר סטארמר, המנהיג החיוור של מלפגת הלייבור, היה מנצח אותה בהפרש עצום. אגב סטארמר, בתגובה לניצחונה, אמר שהיא "צריכה להראות שהיא באמת מבינה ויכולה לעמוד באתגרים שנמצאים שם אחרי 12 שנים של כישלון ממשלת השמרנים הזו".

ניקולה סטרג'ן, השרה הראשונה של סקוטלנד, קראה לטראס "להקפיא את חשבונות האנרגיה לאנשים ולעסקים, לספק יותר תמיכה במזומן ולהגדיל את המימון לשירותים ציבוריים".

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

מעניין שוודקא סר אד דייבי, מנהיג הליברל-דמוקרטים, המפלגה שבה התחילה טראס את דרכה, היה הכי קשוח איתה, קרא לבחירות כלליות ואמר: "תחת ליז טראס אנו צפויים לראות עוד מאותו משבר וכאוס כמו בימי בוריס ג'ונסון".

אל תזוזי ימינה

מאידך, חברי פרלמנט טורים מזהירים את ליז טראס "אל תזוזי ימינה" על רקע החששות מפני "ממשלת מחווה לתאצ'ר" של ימין כלכלי קיצוני. חברי פרלמנט שמרנים הזהירו את ליז טראס שלא למשוך את הממשלה ימינה אבל זה כמו לדבר ללמפה. טראס שינתה את עורה מצעירה ליברל-דמוקרטית שתמכה בקמפיין ההשארות באיחוד האירופי ונעשתה לאשת ימין קיצוני, מאחרוני הברקזיטירים.

חברי פרלמנט טוריים הזהירו אותה שאסור לה לנטוש את המרכז או להקיף את עצמה במעגל פנימי של בעלי ברית ימניים, בטח כשהבחירות הכלליות הולכות ומתקרבות. אחד השרים לשעבר אמר: "אני חושד שהיא תלך על ממשלת ימין ברקזיט קשה ומחווה לתאצ'ר".

רק בחודש שעבר הזהיר סונאק כי תוכניותיה של טראס יעמידו אנשים פגיעים בסיכון ל"עוני אמיתי", בעוד שעמיתה לשעבר בקבינט, מייקל גוב, תיאר אותה כמי שנמצאת "בחופשה מהמציאות". אם זה מה שחברי מפלגתה אומרים, מה יגידו אזובי הקיר.

בתוך שבועות ספורים לאחר שנכנסה לרחוב דאונינג, ממשלתה צפויה להציג תקציב חירום שיכלול את קיצוצי המס השנויים במחלוקת המתוכננים שלה, שרבים מחברי הפרלמנט הטוריים חוששים שיתדלקו את האינפלציה הגואה ממילא. אחרים חוששים כי דבריה על "נדבות", שהושמעו בתחילת מערכת הבחירות, פירושם שכל תמיכה שתוצע למשקי הבית בנוגע למשבר יוקר המחיה בחורף הקרוב לא תעשה הרבה כדי לטשטש את מה שצפוי להיות ירידה "מפחידה" ברמת החיים.

וכאן טמון החשש האמיתי: הממלכה הבריטית נמצאת כרגע במשבר כלכלי שרק הולך ומתדרדר; התמהיל המבהיל של מגפת הקורונה, ברקזיט והמלחמה באוקראינה הביא את מטבע הלירה שטרלינג לשפל חסר תקדים, מחירי המוצרים והאנרגיה התייקרו בכמעט ארבעים אחוזים ומשקי הבית הממוצעים ברחבי המדינה נמצאים על סף קריסה. ודווקא עכשיו, בעת כזו, כדרוש היה מבוגר אחראי, הבסיס הימני הקשה של מלפגת השמרנים בחר את האדם הכי לא נכון למשימה. השם ישמור.


 

איתמר בן כנען הוא סופר ועיתונאי, עורך האתר עלונדון

למאמרים נוספים מאת איתמר בן כנען
תגיות:
אקטואליה אנגליה
אקטואליה בריטניה
אקטואליה לונדון
בחירות באנגליה
בחירות בבריטניה
בחירות בלונדון
דעה אנגליה
דעה בריטניה
דעה לונדון
המפלגה השמרנית
המפלגה השמרנית בבריטניה
חדשות אנגליה
חדשות בריטניה
חדשות לונדון
ליז טראס
ליז טראס - ראשת ממשלת בריטניה החדשה
פוליטיקה אנגליה
פוליטיקה באנגליה
פוליטיקה בבריטניה
פוליטיקה בלונדון
פוליטיקה בריטית
פוליטיקה בריטניה
פוליטיקה לונדון
ראש ממשלת בריטניה
ראש ממשלת בריטניה החדשה
ראשת ממשלת בריטניה
ראשת ממשלת בריטניה החדשה

כתבות נוספות של איתמר בן כנען

קרא עוד