לוחם למען הצדק

קול הישראלים בבריטניה

יום שני דיכאוני? כרטיסים להצגות ומחזות זמר בלונדון רק ב-£20!

(20/01/20- 12:28)

מתגעגעים לדאינריז? אמיליה קלארק תככב בפעם הראשונה בווסט-אנד בהפקה חדשה של "השחף". מכירת הכרטיסים נפתחה!

(20/12/19- 12:27)

נפתחה מכירת הכרטיסים להופעה של סנופ דוג בלונדון

(06/10/19- 08:53)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)

כרטיסים מוזלים להצגות ומחזות זמר בלונדון!

(01/09/19- 10:10)

20% הנחה לגן החיות של לונדון!

(01/09/19- 10:10)
13:15 02/05/14

לוחם למען הצדק

בראיון בלעדי מספר ד"ר נסים לוי (בתמונה מימין) כיצד פעל שנים לשחרורו של יניב מלכה שנאשם ברצח דוגמנית בריטית, וגם חושף את פעילותו העסקית המשגשגת ותרומתו החברתית המוערכת

את יום העצמאות הקרוב יניב מלכה לא יחגוג עם חבריו ועם משפחתו שבמגדל העמק. לולא היה מבקש לרצות את שארית עונשו בישראל, ייתכן שהדברים היו נראים אחרת, אך הוא עדיין יושב בכלא.

בגיליון יולי 1998 הבאנו בפני קוראי עלונדון את סיפורו, כשנעצר על ידי משטרת איזלינגטון כחשוד ברצח חברתו הדוגמנית היפהפייה, קדמבה סימונס. יניב טען אז במשפט כי זה לא היה רצח, אלא ניסיון כושל של התאבדותם. בית המשפט בלונדון גזר עליו 13 שנות מאסר בפועל, ובהתאם לאמנה בינלאומית שעליה חתמה ישראל בסוף שנות ה-90\', עבר מלכה לכלא בישראל להמשך ריצוי העונש. אך כשהגיע מועד השחרור, הסתבר לו שבישראל התפרש עונש המאסר כ-30 שנה, ולא כפי שנגזר עליו בבריטניה.

?מעצרו המתמשך של מלכה הוא לא חוקי?

למזלו של מלכה, נחלץ לעזרתו איש עסקים ישראלי המתגורר בלונדון – דר נסים לוי. לוי, שאוהב לעזור בסתר ולשמור על אנונימיות, הסכים להיחשף כדי לספר על אי-הצדק שעושה מערכת המשפט בישראל וטוען שמעצרו המתמשך של מלכה הוא לא חוקי. לוי שכר את שירותיו של עורך הדין חיליק גוטמן ויחד הם השיגו ניצחון מדהים. במהלך חוקתי עקרוני – האם נגזרו על מלכה 13 שנות מאסר או מאסר עולם, כפי שמפרש החוק הישראלי – ניצחנו. זהו פסק דין תקדימי לא רק ישראלי. הפרקליטות ניסתה לקיים דיון נוסף בהרכב של שבעה שופטים בבימ?ש העליון, אך נשיא ביהמ?ש העליון סירב לבקשה, מסביר גוטמן. אולם, השחרור הוא לא אוטומטי. ועדת השחרורים קבעה שהוא זקוק לטיפול כדי שלא יהווה סיכון לציבור, ואנחנו מבקשים שאת סדרת הטיפולים הוא יקבל מחוץ לכלא.

נושא החירות עומד מול עיניי, מסביר לוי, זה לא הגיוני מה שקורה לו, והמניע שלי לעזור לו ולהיחשף בכתבה הוא הכעס העצום שלי על מערכת המשפט בישראל, שמונעת ממנו לצאת מהכלא. נכון לזמן כתיבת שורות אלו, לוי לא הכריע אם הם ייצאו למאבק ולערעור נוסף על החלטה זו.

עצת אחיתופל

לוי החל לתמוך במשפחתו של מלכה לאחר שנעצר בלונדון. אחותה של חברה טובה של אשתי רינה מקורבת להוריו, והם ביקשו ממני לעזור, הוא מספר בצנעה. האב הוא מורה למלאכה והאם עקרת בית, ולא היה להם כסף. קרה מה שקרה והשופט החליט שזה רצח, אבל השופט גם החליט שזה לא רצח מתוכנן, ולכן הוא קיבל רק 13 שנה. אנגליה זו מדינה נאורה לעומת ישראל. אם הוא מתנהג נורמלי, הוא יוצא אחרי 13 שנה מקסימום, בלי הנחות. בישראל החליט השופט שמאסר עולם זה 30 שנה.

לוי רכש כרטיסי טיסה עבור הוריו של מלכה, ואף שיכן אותם במהלך המשפט ואחריו. אולם, ללא התייעצות איתו – ואולי כי כבר לא היה להם נעים לבקש – החליטו ההורים להעביר את מלכה לכלא בישראל, כדי לרצות את המשך עונשו. בעצת הקונסול דאז, מנשה בראון, הם העלו אותו על מטוס. בבוקר הוא הובא לבית המשפט המחוזי בירושלים והשופט נתן אישור למאסר עולם?, מסביר לוי. ?הוא בא בלי עורך דין ושלחו אותו לכלא רמלה. אם הוא היה מוותר על ?הטובה? ההומניטרית של ממשלת ישראל ומסרב לרצות את עונש המאסר בארץ, הוא בוודאות היה כבר שנתיים וחצי משוחרר בארץ, ובזאת הודו גם נציגי הפרקליטות כשנשאלו על ידי השופטים?.

לוי מאמין לגרסתו: לדעתי, לא הייתה לו סיבה לשקר. זה היה צירוף מקרים קטלני של אהבה, דיכאון וסמים – והם החליטו ספונטנית להתאבד בדירה. כל הסימנים מראים שהוא לא תלה אותה בכוח, רק עזר לה. אחר כך הוא ניסה לתלות את עצמו באמבטיה והכל נשבר, ואז הוא חתך לעצמו את הוורידים, אבל לא יצא מספיק דם (כשנפגשנו, היו לו עוד תחבושות על הידיים). הוא עלה לגג ורצה לקפוץ, אבל אז טלפנו השכנים, הגיע הליקופטר משטרתי והורידו אותו. ברור לי שלא היה לו אינטרס להרוג אותה.

מלכה לא ידע שהוא צריך לערער על החלטת השופט המחוזי בארץ ביום שהגיע, ולכן, רק באוגוסט 2012 הגיש עוד גוטמן עתירה לבגץ בטענה למעצר בלתי חוקי ובקשה לשחרור מיידי. גוטמן אומר שלוי הוא הגיבור בסיפור הזה, ממש קדוש: ?אין הרבה אנשים שמוכנים להילחם ולהשקיע כל כך הרבה כסף כדי שהצדק יצא לאור. לוי שם את יוקרתו וכספו באמונתו בעוול שנעשה ליניב מלכה ועד כה הוא גם ניצח?.

מחלת הנתינה

לתת זו מחלה, מחלה טובה, מחייך לוי. ובשנים האחרונות, ככל שנתתי יותר – קיבלתי פי עשר יותר. וזו עובדה – למרות שאני מדען ואין לזה הסבר מדעי…

לוי נולד בחיפה ב-1948, ממש לפני קום המדינה. הוא נישא לרינה ב-1973 ולהם שלושה ילדים וארבעה נכדים. אורן הבכור משמש כמנהל הלוגיסטיקה של חברת הרכבות של לוי, פר איסט לנדברידג\'; הבת שרון מורה לילדים קשיי חינוך בקמדן; והבת ליאור היא רופאה ברויאל פרי. את הדוקטורט בכימיה סיים לוי בטכניון והוזמן לסן פרנסיסקו לשהות בת שנתיים, שם הרצה בנאסא בנושאי התמחותו. ללונדון הגיע כשכיר בחברת כלל, אך עזב אחרי שנה והתחיל עסק של מסחר בסחורות (Commodities), בעיקר תירס, נפט ודיזל.

היום הוא בעל מספר חברות בינלאומיות משגשגות, ביניהן: החברה למסחר בסחורות אינטרלינק, ולאחרונה הקים עם שותף סרבי אוניברסיטה פרטית בשם MIUC, שתיפתח במרבייה (דרום ספרד) ומוכרת על ידי האיחוד האירופי. מוסד הלימודים יאפשר, בין השאר, קבלת תואר MBA בשיתוף הביזנס סקול של אוניברסיטת מנצ\'סטר. לוי צבר את הונו גם מעסקי נדלן בלונדון ובאירופה, ומרשתות הימורי ספורט במזרח אירופה. בנוסף, הוא משקיע בסטארט-אפים בישראל ועוסק במימון פרויקטים באמצעות הלוואות והשקעות.

הפעילות החברתית שלו התחילה לפני 20 שנה בתמיכה בפרויקט יד לילד, שנועד לתת מענה לצרכים של ילדים ובני נוער במצוקה בישראל. בתחילה הרימו הוא ואשתו ערבי התרמה בלונדון, אולם, עיקר פעילות ההתרמה נעשית היום בארץ. \'אינטרלינק\', ביחד עם השותפים שלי – מנשה מועלם ויאיר זיו – תורמים חלק נכבד מהצרכים החודשיים של העמותה, מספר לוי. בנוסף, הוא תומך בבית החולים תל השומר ובפרויקטים מזדמנים נוספים.

בשנה הבאה חושבת משפחת לוי לעשות עלייה, כנראה לפנטהאוז היוקרתי שהם רכשו בפרויקט גל ים מול מלון השרון בהרצליה, אבל גם שוקלים לעבור לווילה המהממת שקנו לאחרונה במרבייה.

מצאתם טעות?
תגיות :
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *