עסקים וגירושים: איך להתגרש ולשמור על העסק

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(05/05/22- 05:55)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
חוק ומשפט
10:17 08/01/18

עסקים וגירושים: איך להתגרש ולשמור על העסק

אתם זוג שעובד יחד או חושב לפתוח עסק משותף? קבלו כמה טיפים חשובים

גירושים באנגליה

כשזוג חי ביחד, השקעה משותפת בעסק מכניס נראית כצעד טבעי ביותר. אך ברגע שהזוג החליט להתגרש, נוצר פרדוקס של חלוקת העסק הקיים לעומת שמירה עליו. האם באמת צריך לפרק? אם כן, איך עושים זאת? כיצד ניתן לשמור עליו מפני חלוקה?

ראשית, הדרך הטובה ביותר היא הגדרת דברים מראש. הכינו הסכם בכתב שמגדיר את הזכויות והחובות של כל צד במקרה של גירושים (הסכם ממון). שנית, חשוב מאוד לשמור על עיקרון ההפרדה. תגידו לעצמכם שאין ולא צריך להיות קשר בין ניהול העסק ונישואים. אם אתם עובדים ביחד, נסו להשאיר את ענייני העסק מחוץ לבית. הגדירו גם את השותפות ביניכם בעסק מלכתחילה – מה יהיה תפקידו של כל אחד ומה יקרה לעסק במקרה שצריך לפרקו. חישבו על זה כאילו אתם לא זוג, אלא שני חברים שפותחים עסק ביחד.

סלע המחלוקת: הכנסות מהעסק

החוק מתייחס לכל מקרה לגופו, אך ברוב המקרים, ההכנסה מהעסק הופכת להיות סלע המחלוקת. אולי זה מובן מאליו, אבל חישבו היטב לפני שאתם בוחרים את צורת ניהול העסק – חברה או שותפות – ואם אתם רוצים שהשותפות תכלול את שניכם.

בחוק יש משקל כבד לאחוז השותפות, אולם לא למי שניהל את העסק ביומיום. השאלה – מי ניהל את העסק ביומיום? היא לעיתים קרובות עובדה שיוצרת מתח. מי שמנהל את העסק בדרך כלל הוא מי שאליו באים בדרישות רשויות המס, העובדים, הספקים וכד', ולכן יש לצד הזה תחושה שהצד השני מתעלם ולא מכיר בקשיים הללו. התחושה הזו נעלמת כשמגדירים מראש מה תהיה חלוקת ההכנסה במקרה שמפרקים את העסק. בהגדרה כזו מראש, העניין הכלכלי בגירושים לא יוצר מחלוקת עצומה.

טיפ נוסף: עדכנו את ההסכמים גם במהלך הנישואים

קחו דוגמה מא'. א' ואשתו ערכו הסכם ממון לפני שהתחתנו לפני 15 שנה. כשהם נישאו, שניהם היו במהלך סיום התואר לעיצוב פנים במכללה בארץ. א' קיבל הצעת עבודה באנגליה והם עברו לגור בלונדון. א' עבד בהצלחה כ-5 שנים ואז השניים החליטו לפתוח חנות למוצרי עיצוב שהצליחה מאוד. לאחרונה הם החליטו להתגרש, וא' הגיע אליי. התעוררה הבעיה שהעסק שהשניים פתחו יחד לא היה קיים בזמן חתימת ההסכם, ולכן הוראות החוק שחלו עליו לא היו לטובת א'. התעוררו חילוקי דעות ביניהם והצלחנו להגיע להסכמה עם עוה"ד של אשתו, אך העניין גרם צער רב לשניהם, צער שיכול היה להימנע אם היו מעדכנים את ההסכם כשפתחו את העסק.

כל מקרה של בני זוג שפתחו עסק הוא שונה. לכן, כדאי להתייעץ עם עורך דין שייעץ לגבי האפשרויות במצב הספציפי שלכם.

שלומית גלזר - עו״ד בלונדון ואנגליה

שלומית גלזר-ג'ונס

שלומית גלזר היא בעלת רישיון עריכת דין בישראל (החל מ־2003) ובאנגליה (החל מ־2008), שהתמחתה בדיני משפחה ובתיקי גירושים וילדים. משרדה, Glaser Jones Law, הוקם ב־2013 בשיתוף עם בעלה, פרופ׳ טים ג׳ונס, שצבר ניסיון של למעלה מ־30 שנה בתחום המשפט האנגלי. המשרד מורשה ומוסדר על ידי הרשות הרגולטורית של עורכי הדין באנגליה ובוויילס (SRA).
Glaser Jones Law
96 Kensington High Street, W8 4SG
020-7993-7173
07875-337-350
shlomit@glaserjoneslaw.co.uk
www.glaserjoneslaw.co.uk

* אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי.
*‭ *‬כתבה‭ ‬שיווקית