חובות וגירושים בבריטניה – מה עושים?

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(05/05/22- 05:55)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
חוק ומשפט
06:53 06/03/18

חובות וגירושים בבריטניה – מה עושים?

התחתנתם ולקחתם משכנתא ביחד? כדאי לכם להמשיך לקרוא את הטור הבא

גירושים משכנתא אנגליה בריטניה

הרבה אנשים שבאים להתייעץ איתי שואלים מה יקרה עם החובות של המשפחה. לצערנו, בשלב זה או אחר בחיים, רובנו נתקלים באיזשהו חוב. ייתכן שמדובר באובר-דראפט שקרה פתאום, או משכנתא. הרשימה ארוכה… וכשחיים ביחד, בני הזוג יודעים איך משלמים ומה יקרה לחוב. אבל כשמתגרשים, העניינים מתחילים להסתבך.

זה בדיוק מה שקרה לד', שהגיעה אליי לייעוץ. היא סיפרה שהיא ובעלה קנו את הבית שבו הם גרים באמצעות משכנתא. היא עובדת במשרה מלאה וכן בעלה. ישנה גם הלוואה שהם לוו מהוריה לצורך המעבר לאנגליה ומימון תואר שני עבורה. לשניהם יש גם כרטיסי אשראי בחוב של אלפי פאונד לבנק. היא שאלה מה יקרה לחובות, מי ימשיך לשלם אותם ומי יישא בנטל שלהם בסופו של דבר. הסברתי לה שהעיקרון בגדול הוא שכל החובות והזכויות של הזוג ברגע הגשת הבקשה לגירושים נכנסות ל"סל" אחד. כלומר, מחברים את כלל הנכסים של הזוג, מורידים מסכום זה את סכום החובות ומה שנשאר מחלקים חצי בחצי. אבל לכלל זה יש מספר גדול של יוצאים מהכלל. האם כל חוב דינו כדין חוב אחר? התשובה היא לא. יש לבדוק כל חוב בנפרד.

מה החוק אומר על משכנתא?

החוק מתייחס למשכנתא כחוב בדין קדימה. במקרה של גירושים, המשכנתא תשולם לפני חלוקת הכספים ותילקח בחשבון כשמנהלים משא ומתן להסדר הזכויות. האחריות לתשלום המשכנתא נופלת על בני הזוג ביחד. כשבני הזוג חתומים ביחד על המשכנתא, ההתחייבות כלפי הבנק מביאה למצב הזה. זהו תנאי סטנדרטי בחוזי משכנתא שבני הזוג מחויבים ביחד ולחוד כלפי הבנק. כלומר, הבנק יכול לתבוע את בני הזוג ביחד או בנפרד.

ד' הביעה פחד בפניי שבעלה יפסיק לשלם את חלקו במשכנתא. הסברתי לה שניתן לבקש במקרה כזה מבית המשפט צו אכיפה לתשלום המשכנתא. אם ייווצר מצב שבו היא תאלץ לשלם את חלקו בנוסף, תשלומים אלו יילקחו בחשבון בחישוב הסופי של הסכום שבעלה יקבל ממכירת הדירה. למעשה, בהתנהגותו הוא יוצר לעצמו חוב לה.

בנוסף, ד' סיפרה לי שבעלה מדבר על עזיבת הבית ושאלה אם עקב עזיבתו הוא יכול לטעון שהוא לא צריך להמשיך לשלם את המשכנתא, מכיוון שאינו גר שם יותר. הסברתי לה שהעובדה שהוא עובר למקום אחר אינה משנה דבר. חובת המשך התשלום קמה משתי סיבות. ראשית, התחייבותו האישית כלפי הבנק. התחייבות זו עומדת בפני עצמה ולמעשה אין קשר בינה ובין הגירושין. אדם שלוקח משכנתא, לוקח חוב על עצמו והוא מחויב בתשלום לבעל החוב בין אם הוא עובר גירושין או לא. שנית, החובה קמה בנוסף מעצם היותו נשוי. זאת משום שהחוק קובע כי חובות בני הזוג משותפים כמו הזכויות. משכנתא היא חוב שהשלכותיו הן הרות-גורל. לכן, כדאי מאוד להתייעץ עם עורך דין שיבדוק וייעץ במקרה הפרטי שלכם.

שלומית גלזר - עו״ד בלונדון ואנגליה

שלומית גלזר-ג'ונס

שלומית גלזר היא בעלת רישיון עריכת דין בישראל (החל מ־2003) ובאנגליה (החל מ־2008), שהתמחתה בדיני משפחה ובתיקי גירושים וילדים. משרדה, Glaser Jones Law, הוקם ב־2013 בשיתוף עם בעלה, פרופ׳ טים ג׳ונס, שצבר ניסיון של למעלה מ־30 שנה בתחום המשפט האנגלי. המשרד מורשה ומוסדר על ידי הרשות הרגולטורית של עורכי הדין באנגליה ובוויילס (SRA).
Glaser Jones Law
96 Kensington High Street, W8 4SG
020-7993-7173
07875-337-350
shlomit@glaserjoneslaw.co.uk
www.glaserjoneslaw.co.uk

* אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי.
*‭ *‬כתבה‭ ‬שיווקית