ביקורתיאטרון: מחזה שירדוף את מחשבותיכם

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(10/04/20- 08:23)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
הצגות בלונדון
08:21 15/05/18

ביקורתיאטרון: מחזה שירדוף את מחשבותיכם

מחזה מבלבל, קשה, עמוק, יוצא דופן ונפלא. ביקורת על ההצגה The Writer

הצגות בלונדון - ביקורת על ההצגה הכותבת בתיאטרון אלמיידה
קשה לדעת מה מציאותי ומה דמיוני. מתוך "הכותבת". צילום: Manuel Harlan

מדד שקל: ★★★★☆

בחיינו, כולנו נתקלים, לפחות פעם אחת, באדם בעל כוח ומרות שעלינו לעשות מה שהוא אומר לנו לעשות. זה יכול להיות הורה, מורה או בוס. כתבים צריכים לשנות את הסיפור שכתבו לעיתים לחלוטין בעקבות מה שאמר העורך, המפיק או הבמאי. לפעמים זה כואב ולפעמים מכעיס. ב"הכתבת", של המחזאית אלה היקסון, השחקנית רומולה גאראי משחקת את הכותבת, ובשש סצנות של המחזה אנחנו עדים למאבקי הכוח שהיא חווה, כשהיא מנסה להגן על היצירה שלה מול הבמאי (אותו משחק מייקל גולד – קראו ראיון איתו כאן). ולהגן על עצמה במערכת היחסים שלה עם בן זוגה (סם ווסט).

שמות הדמויות הם "כותבת", "במאי", "שחקן/בן זוג", ו"שחקנית/בת זוג". אין להן שמות מעבר לזה. הסיבה? אלה היקסון לא כתבה כאן סיפור ספציפי חד-פעמי. מדובר כאן ב"אבות טיפוסים" של אנשים בחיינו, ואפשר להלביש דברים שאנחנו חווינו על היצירה הזאת.

הצגות בלונדון - ביקורת על ההצגה הכותבת בתיאטרון אלמיידה

הדמויות הן "אבות טיפוסים" של אנשים בחיינו. מימין: רומולה גאראי, מייקל גולד ולארה רוסי ב"הכותבת". צילום: Manuel Harlan

התגמול הוא אדיר

יש שני דברים מעניינים במיוחד כשצופים בהצגה הזאת. הראשון, ההרגשה שאתה צופה במחזה המבקר את יחסי הכוח בתיאטראות, בתוך התיאטרון שאותו המחזה בעצם מבקר. "הכותבת" מציג בתאטרון האלמיידה, שבו המחזאית, אלה היקסון, עבדה גם בעבר. המנהל האומנותי של התיאטרון, שהוא בעצם האדם בעל הכי הרבה "כוח" באותו התיאטרון, הוא רופרט גולד. כמובן שזה מקרי ששם משפחתו זהה לשחקן שמשחק את דמותו של הבמאי במחזה, מייקל גולד. אבל מסיפורים נשמע שיש דמיון רב בין הדמות לאדם במציאות, ולקשיים של אלה היקסון בעבודתה עמו. כמובן שיש משהו נפלא בכך שתיאטרון האלמיידה הסכימו לעלות יצירה המבקרת אותם על הבמה שלהם (ואולי, אם לא היו עושים זאת, זה היה מאוד בעייתי).

דבר נוסף הוא השאלות שהמחזה מותיר אחריו. בסצנה שנראית קצת כמו חלום, הכותבת מוצאת שחרור מהכבלים של העולם הרגיל, בורחת לטבע ובעצם, מוצאת את עצמה ואת הכוח שבתוכה. אולם, הסצנה שמגיעה לאחר מכן וסוגרת את המחזה מראה שאולי אין כזה דבר כוח עצמי בלי שאנחנו שולטים באדם אחר.

"הכותבת" עשוי היטב עם שחקנים מדהים, אבל הוא לא מחזה קל. קשה לעקוב אחריו וקשה לדעת מה ה"מציאות" (של המחזה), מה דמיון, מתי השחקן הוא שחקן ומתי הוא הבן זוג, מכיוון שאין להם שמות. כשיוצאים מהאולם, יש תחושת בלבול. הסתכלתי קצת סביבי והיה, אפילו, הלם. אך התגמול הוא אדיר. מדובר ביצירה עמוקה שמעלה מחשבות עמוקות ומגוון דעות. יצירה שרודפת אותך במחשבותיך ובמסקנותיך. וזה נדיר.

הצגות בלונדון - ביקורת על ההצגה הכותבת בתיאטרון אלמיידה

יצירה נדירה שמעלה מחשבות עמוקות ומגוון דעות. מתוך "הכותבת". צילום: Manuel Harlan

פרטי ההצגה בלונדון

מתי: עד 26 במאי, 2018.
איפה: תיאטרון אלמיידה, לונדון.
כתובת: Almeida Theatre, Almeida Street, Angel, London, N1 1TA
מחיר: 10 – 39.5 פאונד.

לחצו כאן למידע על עוד כרטיסים להצגות ומחזות זמר בלונדון
מצאתם טעות?
תגיות : הכותבת, הצגה בלונדון, הצגות בלונדון
יכול לעניין אותך