ביקורתיאטרון: בית הקלפים שניצח את הצנזורה ב-Absolute Hell

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(28/04/23- 00:01)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
הצגות בלונדון, מה לעשות בלונדון ובבריטניה
14:49 06/06/18

ביקורתיאטרון: בית הקלפים שניצח את הצנזורה ב-Absolute Hell

קריאה אחרונה: נשארו רק עוד כמה ימים לצפות ב"גיהינום מוחלט" – קומדיה שחורה עם עשרות דמויות מרתקות ונגיעות פוליטיות שמשקפת את ימינו

הצגה בלונדון - ביקורת על גיהינום מוחלט אבסולוט הל. בקרו בעלונדון לעוד ביקורות על הצגות בלונדון
המון סיפורים קטנים תחת אותה מטרייה מתפרקת. מתוך "אבסולוט הל". צילום: Johan Persson

מדד שקל: ★★★★☆

אי אפשר לדבר על Absolute Hell מבלי לציין את ההיסטוריה של המחזה. רודני האקלנד כתב את המחזה בשנת 1952, כשבריטניה עוד ניסתה להתאושש ממלחמת העולם השנייה. למחזה קראו אז The Pink Room. העלילה – חיי הלילה במועדון "החיים בוורוד" של סוהו. חברי המועדון, המגיעים מדי לילה, משתכרים ומנסים לברוח מהמציאות הקשה של התקופה. אלא שהמבקרים של שנות ה-50' לא כל כך אהבו את הדרך שבה האקלנד תיאר את "חיי הלילה"; סקס, אלכוהול וכד'. הביקורות קטלו את המחזה וקראו לו "הוצאת דיבה של אנשי בריטניה", ויחד עם המחזה, הן גם קטלו את הקריירה של האקלנד, שהחליט לפרוש מכתיבה.

נריץ 36 שנה קדימה והתיאטרון הקטן Orange Tree Theatre החליט לחדש את המחזה, יחד עם האקלנד ששכתב כמה קטעים. לגרסה החדשה קראו Absolute Hell והיא הפכה להצלחה מסחררת בקרב המבקרים והקהל. השכתובים בעיקר כללו דברים כמו הכנסה של זונות והומוסקסואליות, כל מה שהצנזורה לא אפשרה קודם. מאז, אותה גרסה גם הפכה לסרט והועלתה גם על במת הנשיונל ת'יאטר באמצע שנות ה-90'. השחקנית ג'ודי דנץ', שכיכבה בתפקיד המארחת כריסטיאן, זכתה בפרס האוליבייה הנחשק "השחקנית הטובה ביותר" בזכות המחזה.

הצגה בלונדון - ביקורת על גיהנום מוחלט אבסולוט הל. בקרו בעלונדון לעוד ביקורות על הצגות בלונדון

ג'ודי דנץ' זכתה בפרס האוליבייה בזכות המחזה. מתוך "אבסולוט הל". צילום: Johan Persson

המועדון מתפרק כמו מגדל קלפים

התיאטרון הלאומי הבריטי החזיר את המחזה השנה. התפאורה פוליטית מאי-פעם, עם כרזות ענקיות של מפלגת לייבור לצד המועדון. המועדון עצמו מתפרק סביב המבקרים בו כמו מגדל קלפים, ואלה מתעלמים מהמתרחש כמעט טוטאלית. על הבמה יש לא פחות מ-28 שחקנים, ובהתאם, ההצלחה הגדולה של המחזה ושל האקלנד היא בכתיבת הדמויות. מדובר ב-28 דמויות שונות לחלוטין אחת מהשנייה, כל אחת עם הבעיות שלה. מסופר הומוסקסואל מתוסכל, דרך מארחת בודדה, עצובה ומפנטזת, או צייר אלכוהוליסט שעובר התמוטטות עצבים (אותו מגלם לויד האצ'ינסון, קראו כאן ראיון עם השחקן), ועד לצעירה שמסרבת להקשיב לחדשות המספרות שחברתה לא שרדה את מחנות ההשמדה. למרות כל הקשיים של הדמויות, מדובר כאן בקומדיה שחורה עם רגעים מצחיקים והזויים מאוד.

אם היתרון הוא 28 דמויות נפלאות, מדובר גם בחיסרון. קל ללכת לאיבוד כשיש כזה עומס פיזי ועומס של פרטים על הבמה. אבל שלא כמו בהצגות קודמות בנשיונל ת'יאטר, שסבלו מאותו חיסרון (לתיאטרון הזה לאחרונה יש נטייה ללכת על מחזות ענקיים, שהרבה יותר קשה להרימם), במקרה הנוכחי זה לא כל כך משנה. אין כאן עלילה אחת ישרה, אלא המון סיפורים קטנים תחת אותה מטרייה מתפרקת. העניין פה הוא הסימבוליות, ואין ספק שהיא משקפת לחלוטין את ימינו.

הצגה בלונדון - ביקורת על גיהנום מוחלט אבסולוט הל. בקרו בעלונדון לעוד ביקורות על הצגות בלונדון

העניין הוא הסימבוליות, שמשקפת לחלוטין את ימינו. מתוך "אבסולוט הל". צילום: Johan Persson

פרטי ההצגה "אבסולוט הל" בלונדון

מתי: עד 16 ביוני, 2018.
איפה: תיאטרון ליטלטון, התיאטרון הלאומי הבריטי, לונדון.
כתובת: Lyttelton Theatre, Royal National Theatre, Upper Ground, Lambeth, London, SE1 9PX
מחיר: 15 – 62 פאונד.

לחצו כאן למידע על עוד כרטיסים להצגות ומחזות זמר בלונדון
מצאתם טעות?
תגיות : אבסולוט הל, גיהינום מוחלט, הצגה בלונדון, הצגות בלונדון, ווסט-אנד, כרטיסים להצגות בלונדון, כרטיסים לווסט אנד
יכול לעניין אותך