המחאה מתרחבת

המחאה ההמונית כנגד מה שמכונה בתקשורת הישראלית "ההפיכה המשטרית" הולכת וגדלה, הן בישראל ומחוצה לה. ביום ראשון האחרון, ה 12 למרץ, התקיימה בלונדון ההפגנה הגדולה ביותר עד כה בקרב גולים ישראלים

כ-1,500 ישראלים ויהודים בריטים התאספו בלונדון ביום ראשון האחרון, ה 12 למרץ, כנגד מה שהימין הישראלי מכנה "רפורמה משפטית" בעוד המתנגדים הרבים לכך מכנים זאת "ההפיכה משטרית". שעה שהחקיקה השנויה במחלוקת של ממשלת ישראל ממשיכה בשלה, מבקריה טוענים בתוקף שהיא חותרת תחת האיזונים והבלמים הדמוקרטים של המדינה.

בעומדם מחוץ לבתי הפרלמנט הבריטים, דרשו המפגינים מראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו לחזור בו מחקיקת הבליץ שלו תחת הכותרת "להגן על הדמוקרטיה הישראלית".

הפגנת מחאה של ישראלים בלונדון

כמו בישראל, מחאת הנשים גם פה

חלק מהמפגינים החזיקו שלטים שעליהם נכתב "פושעים צריכים להיות בכלא, לא בממשלה", בהתייחסם להאשמות שחיתות שהוגשו נגד נתניהו וחברי ממשלה אחרים, בעוד שמפגינים אחרים קראו קריאות נגד ראש הממשלה ושותפיו לקואליציה מהימין הקיצוני.

מרגרט הודג', חברת הפרלמנט הבריטית מטעם מפלגת הלייבור, שהצטרפה גם היא למחאה אמרה אתמול: "שום דמוקרטיה אמינה בעולם לא תערער את העצמאות השיפוטית".

חשוב לציין שהפגנות דומות צפויות להתקיים בברלין, רומא ובוושינגטון בירת ארה"ב.

מחאה לא רק בישראל

ההפגנה בלונדון הייתה השנייה שאורגנה בבירה הבריטית מאז הושקה בישראל תנועת המחאה ההמונית נגד ההפיכה המשטרית לפני יותר מחודשיים. בחודש שעבר קיימו 300 בני אדם, רובם גולים ישראלים, הפגנה מחוץ לשגרירות ישראל בלונדון. הפגנות דומות נערכו בבירות שונות ברחבי העולם ביניהן רומא וברלין.

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

[x_audio_embed][/x_audio_embed]

מארגני העצרות בלונדון דחו את ההאשמות שהן מנוהלות על ידי קבוצות קמפיין "שמאל קיצוני" כמו "יחד" ו"הקרן החדשה לישראל", טענה שהועלתה בעיתון היהודי הבריטי המוביל "הג'ואיש כרוניקל". כאן גם המקום לציין שחילוקי הדעות הקשים בין תומכי ההפיכה המשטרית ומתנגדיה הגיעה גם אל הקהילות היהודיות בניכר והן מאיימות בקרע של ממש בעם היהודי כולו. שעה שה"ג'ואיש כרוניקל" בעל הנטיות הימניות המובהקות תוקף בזעם ובהאשמות שווא את מארגני המחאות בבריטניה, השבועון "ג'ואיש ניוז" המתון יותר יוצא נגדו בעקביות ומביע תמיכה בהתנגדות הרחבה לההפיכה המשטרית.

הפגנת מחאה של ישראלים בלונדון מרץ 2023

שלטים בגנות ההפיכה המשטרית

שרון שוחט, אחת ממארגני המחאה, אמרה כי מדובר ב"תנועה עממית של גולים ישראלים" ולטעון אחרת זו טענה "שגויה ומטעה", כך כאמור על פי השבועון "ג'ואיש ניוז" היוצא לאור בלונדון.

העצרת ביום ראשון הגיעה לאחר שעשרות אלפי ישראלים השתתפו בתהלוכה במוצאי שבת בתל אביב, הגדולה ביותר בהיסטוריה הישראלית, כך על פי התקשורת המקומית.

הפגנות נערכו בערים ועיירות אחרות ברחבי ישראל. כ-50,000 ישראלים הפגינו בחיפה וכ-10,000 בבאר שבע, המספר הגדול ביותר עד כה בשתיהן.

הפגנת מחאה של ישראלים בלונדון מרץ 2023 - שלטי המחאה

ועוד דוגמאות לשלטי המחאה

ההפיכה המשפטית

ההפיכה המשפטית נעשתה לאבן יסוד בממשלת נתניהו המורכבת בעיקר ממפלגות חרדיות ומפלגות ימין קיצוני.

ההצעה כוללת סעיפים שיאפשרו לכנסת לעקוף את בית המשפט העליון ברוב פשוט של 61 קולות מתוך 120 חברי הפרלמנט הישראלי. היא גם תעניק למחוקקים בקואליציה סמכות דה-פקטו למנות שופטים מטעמם. מבקרי התוכנית אומרים כי היא תחליש את מערכת האיזונים והבלמים השברירית ממילא של המדינה על ידי ריסון כוחו של בית המשפט העליון לבטל חוקים שהעביר בית המחוקקים, תדרדר את המדינה לשלטון אוטוריטרי ותעניק לפוליטיקאים סמכויות בלתי מבוקרות.

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, שמחה רוטמן, קבע דיונים יומיים בחלקים מהרפורמות המשפטיות של הממשלה, מיום ראשון עד יום רביעי, לקראת הצבעות מפתח בכנסת שבינתיים מתכוונת להעביר את חקיקת הבזק תוך התעלמות גמורה מתנועת המחאה ההמונית.

החוקים המוצעים כבר אושרו על ידי המחוקקים הישראלים בקריאה ראשונה והממשלה מבקשת להעביר אותן בקריאה שניה ושלישית עד סוף החודש. המחאות ימשיכו, בארץ ובעולם.


אולי תרצו לקרוא כתבה על עוד הפגנת המחאה של ישראלים בלונדון שהתקיימה לפני כמה שבועות:

הוי ארצי, מולדתי

איתמר בן כנען הוא סופר ועיתונאי, עורך האתר עלונדון

למאמרים נוספים מאת איתמר בן כנען
תגיות:
אנגליה
בריטניה
הממלכה המאוחדת
הפגנה בלונדון
הפגנה של ישראלים בלונדון
הפגנת מחאה בלונדון
הפגנת מחאה של ישראלים באנגליה
הפגנת מחאה של ישראלים בבריטניה
הפגנת מחאה של ישראלים בלונדון
הפגנת מחאה של ישראלים בלונדון נגד הרפורמה של ממשלת ישראל
הקהילה הישראלית בלונדון
ישראלים באנגליה
ישראלים בבריטניה
ישראלים בלונדון
מחאה של ישראלים בלונדון

כתבות נוספות של איתמר בן כנען

קרא עוד