שאלת השאלות: מה עדיף, הסכם או התדיינות?

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(14/09/23- 19:00)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
חוק ומשפט, תוכן מקדם
11:53 02/03/20

שאלת השאלות: מה עדיף, הסכם או התדיינות?

עו"ד אביבית מוסקוביץ מסבירה את האפשרויות שעומדות בפני בני זוג במקרה של פירוד ומפרטת את ההבדלים המרכזיים בין הסכם ובין התדיינות בבית משפט

עורך דין, עו"ד, גירושים, גירושין, בריטניה, אנגליה, לונדון
צריך להבין מהו המסלול שבסופו בני הזוג יתחילו בפרק חדש בחייהם. אילוסטרציה: yanalya/Freepik

זוגות בפני פירוד נמצאים בצומת דרכים בחייהם ומוצאים את עצמם בפני דילמות לא מעטות. אחת הדילמות המשמעותיות היא באיזה נתיב לבחור; הסכם גירושין או התדיינות בבית המשפט?

התשובה לכך אינה חד-משמעית, שכן אין המשפחות זהות זו לזו. לכל משפחה הרגלים שונים, צרכים שונים, סיפור שונה, כך גם לכל זוג שנפרד מתאים מסלול אחר. על מנת לבחור במסלול הנכון לכם, כפי שמתכננים טיול ביעד לא מוכר, יש להבין מהו המסלול, מה יש בדרך ומה אורכו? כאשר בסופו, בני הזוג יתחילו בפרק חדש בחייהם.

מסלול ההסכם

מסלול ה"הסכם", כשמו כן הוא, דורש הסכמה ושיח ותקשורת בין בני הזוג, אשר לא תמיד קיימים בתחילתו של התהליך. ישנם שני סוגים מרכזיים של הסכמים:

1) הסכם גירושין כולל

הסכם זה מסדיר את נושא הגט ואת יתר הנושאים הנלווים והכרוכים בפירוק התא המשפחתי, כמו חלוקת רכוש וגם איזון בין זכויות, משמורת וזמני שהות ומזונות.

2) הסכם שלום בית ולחילופין גירושין

זהו הסכם שבו מסדירים בני הזוג את התנאים לתקופת ניסיון לשיקום התא המשפחתי וכן מסדירים מראש את תנאי הגירושין מבעוד מועד, למקרה שבו ניסיון שלום הבית לא יצלח.

* כדאי לדעת שבמדינת ישראל קיימים מסלולים הסכמיים נוספים לצורך הגעה להסכם מחוץ לכותלי בית המשפט, כגון הליך גישור ו"גירושין בשיתוף פעולה", שהינו מסלול בפני עצמו.

מסלול הליך משפטי הינו מסלול "מטיבי לכת", כאשר בני הזוג להסכם, למעשה מבקשים מביהמ"ש שיקבל עבורם החלטות, על בסיס טענותיהם והראיות שיציגו. הליכים משפטיים בתחום דיני המשפחה יתנהלו בשתי ערכאות נפרדות, שכן נושא הגט עצמו מצוי בסמכותו הבלעדית של בית הדין הרבני. יתר הנושאים הנלווים לפירוק התא המשפחתי – כגון רכוש, משמורת ומזונות – הם בסמכות מקבילה של בית המשפט וביה"ד הרבני, ככל שכרכו את אותם נושאים לתביעת הגירושין, או במקרה בו הוסכם על ידי הצדדים שביה"ד תהיה הערכאה השיפוטית שתדון בהם.

הסכם גירושין כולל, או הסכם שלום בית ולחילופין גירושין? עורך דין משפחה בענייני גירושים גירושין, בריטניה, אנגליה, לונדון

הסכם גירושין כולל, או הסכם שלום בית ולחילופין גירושין? אילוסטרציה: Freepik

בטרם תבחרו את המסלול המתאים לכם, עליכם לשקול מספר פרמטרים:
זמן

פעמים רבות, המסלול ההסכמי מהיר יותר מאשר התדיינות בביהמ"ש שבדרך כלל נמשך זמן רב. בעוד שהסכם יכול להיחתם בתוך חודש ימים עד שלושה חודשים, הליך משפטי נמשך לעיתים קרובות גם למעלה משנה שלמה. אם אתם מחפשים את הדרך המהירה ביותר לסיים את פרק הנישואין, העדיפו לנסות להגיע להסכמות מול בן הזוג.

תעצומות נפש

ההליך השיפוטי יצריך מכם לגייס תעצומות נפש, סבלנות, יכולת הכלה וחוסן רגשי. במהלך הדיון, נחשפים חייהם הפרטיים של בעלי הדין עד לפרטים הקטנים, אשר עלולים להביך ולגרור שלל רגשות מעורבים, לרבות המגרעות והמעשים של בן הזוג אשר הובילו לפירוד, כגון בגידה, או התנהגות שלילית אחרת, טענות כנגד הורותו של בן הזוג ועוד.

כמו כן, בביה"ד הרבני ידובר גם על נושא "חדר המיטות". למשל, בהליכים המתנהלים בביה"ד הרבני טען הבעל שהאישה מסרבת לקיים עמו יחסי אישות ולכן היא "אישה מורדת" שמפסידה את כתובתה. האישה טענה מנגד, שבן זוגה סובל מבעיית "אין אונות" וזו הסיבה שהם אינם מקיימים יחסים.

לכן, אם תתקשו לעמוד בפני דיון הנסוב על חייכם האישיים, ככל הנראה תעדיפו לפנות למסלול של הסכם.

עצימות הסכסוך

לעיתים בן הזוג ממש רוצה לסיים בהסכם גירושין כולל, אך למרבה הצער נתקל באטימות ועוינות מצד בן זוגו. כמו שנאמר, "צריך שניים לטנגו", אז אם אין הידברות מינימלית ורצון מצד בן הזוג, לא ניתן יהיה להגיע להסכם.

הסיבות העיקריות לכך שבן הזוג שכנגד מסרב להגיע להסכם הן: חוסר הפנמה כי חיי הנישואין הגיעו לקיצם ותקווה לשוב לשלום בית; חשיבה שניתן יהיה להשיג תנאים טובים יותר באמצעות הליך משפטי; או תחושות של כעס, נקמה, שיברון לב ואפילו שנאה, שמונעים את היכולת להגיע להידברות עם בן הזוג.

מורכבות הסכסוך

ככל שהסכסוך בין הצדדים מורכב יותר ובני הזוג "רחוקים" בדעותיהם, כך יהיה קשה יותר לגשר על הפערים לצורך הגעה להסכם, ויש לנהל הליך משפטי ולקבל פסק דין.

למשל, מקרה שבו לאישה יש ראיות חד-משמעיות שהשיגה באמצעות חוקר פרטי אודות הכנסות בן זוגה מכמה מקורות, לרבות הסכם פנימי לפיו לבעל זכויות במניות אחיו במלון. מנגד, הבעל מכחיש את הדברים ומצהיר על הכנסות נמוכות בהרבה מכפי שטוענת האישה. במקרה כזה המחלוקות עמוקות והפערים גדולים מדי.

דוגמאה נוספת למקרה בו התקשו הצדדים להגיע להסכמות, הינו כאשר כל אחד מהצדדים מבקש להיות ההורה המשמורן, וטוען לפגמים בהורות של משנהו.

עלות כספית

ניהול הליך משפטי בדרך כלל כרוך בעלות כספית גבוהה יותר מאשר עלותו של ניהול מו"מ לצורך הגעה להסכם. להליך המשפטי עלולות להתווסף עלויות בלתי צפויות, כגון תשלום למומחים שונים שביהמ"ש עשוי למנות, כמו אקטואר או שמאי.

פשרה או ללכת על כל הקופה?

הסכם הוא מפגש רצונות בין שני צדדים. על בני הזוג להתפשר מעט על מנת להגיע לעמק השווה. לעומת זאת, בהליכים משפטיים הולכים "על כל הקופה" – כל אחד מבעלי הדין מפעיל את מלוא ארסנל הכלים שיש ברשותו, על מנת לקבל 100 אחוז מדרישותיו.

יש לזכור כי מצד אחד אין הבטחה כי כל אחד מבני הזוג ייצא מביהמ"ש עם מלוא תאוותו בידו. אך מצד שני, במסלול ההסכמי לבטח תצטרכו להתפשר על עקרון אחד או יותר.

אז מה עדיף, הסכם או התדיינות?

ניתן לסכם ולומר כי התשובה לשאלה בנוגע להסכם או התדיינות בסופו של יום נעוצה באסטרטגיה שאותה תתכננו עם עורכי הדין שלכם.

מצאתם טעות?
אביבית מוסקוביץ: עורך דין גירושין, עו"ד משפחה, עורכת דין לגירושים - עלונדון

עו"ד אביבית מוסקוביץ

עו"ד אביבית מוסקוביץ מנהלת ובעלת פירמת עורכי דין בישראל המתמחה בתחומים: גירושין, גירושים ודיני משפחה. גם זוגות ישראלים בחו"ל (לונדון, אנגליה, בריטניה, אירופה, ארה"ב) מוזמנים להיעזר בשירותיה.

+972-(0)52-3986655
ms_adv@netvision.net.il
www.avivitmoskovich.co.il

לכתבות נוספות של עו"ד אביבית מוסקוביץ
תגיות : גירושים באנגליה, גירושים בבריטניה, גירושים בלונדון, גירושין באנגליה, גירושין בבריטניה, גירושין בלונדון, עו"ד באנגליה, עו"ד בבריטניה, עו"ד בלונדון, עו"ד גירושים, עו"ד משפחה, עורך דין, עורך דין באנגליה, עורך דין בבריטניה, עורך דין גירושין, עורך דין משפחה
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *