זינוק של 75%: ישראל הגדילה את הייבוא מבריטניה

תרזה מיי רוצה לראות הסכם סחר חופשי שאפתני בין ישראל ובריטניה ונראה שהסחר בין המדינות רק הולך ומאמיר. הודעה לעיתונות של שגרירות בריטניה בישראל

על רקע ההכנות לברקסיט, נרשם זינוק חד של 75% בייצוא מבריטניה לישראל במחצית הראשונה של 2018 בסך 3.45 מיליארד דולר. כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל.

בריטניה היא מקור הייבוא השני בגודלו של ישראל, אחרי ארצות הברית

לפי הלמ”ס, ייצוא סחורות מבריטניה לישראל (ללא יהלומים) הסתכם ב-3.45 מיליארד דולר בין החודשים ינואר – יוני 2018, לעומת 1.97 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2017. בחודש יוני בלבד, הייצוא (ללא יהלומים) זינק מ-333.5 מיליון דולר אשתקד, ל-604.8 מיליון דולר השנה. ענפי הייצוא המרכזיים מבריטניה היו מוצרים מינרליים, מכונות וציוד חשמלי, ומוצרי תעשיות כימיות.

מעניין לגלות גם כי בריטניה בעצמה מייבאת מישראל מוצרי תעשיות כימיות בכמויות גדולות יותר. אך חלה ירידה בייבוא של מוצרים אלה במחצית הראשונה של 2018 לעומת 2017 (1.36 לעומת 1.6 מיליארד דולר בשנה הקודמת). ובכלל הייבוא מישראל לבריטניה נמצא במגמת ירידה – 2.09 מיליארד דולר בשישה החודשים הראשונים של 2018 לעומת 2.29 באותה התקופה בשנת 2017. לחצו כאן לקריאת הדו״ח המלא.

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

הייצוא הבריטי השנתי לישראל גדל בהתמדה בשנים האחרונות: מ-3.66 מיליארד דולר ב-2016, ל-4.30 מיליארד דולר ב-2017. סך המסחר הבריטי-ישראלי גדל ב-8% במחצית הראשונה של 2018 – ל-4.33 מיליארד דולר, לעומת 4 מיליארד באותה תקופה ב-2017. זאת, לאחר שהסחר השנתי בין המדינות כבר שבר שיאים בשנתיים האחרונות: 9.1 מיליארד דולר ב-2017, ו-7.2 מיליארד דולר ב-2016. נתונים אלה הופכים את בריטניה למקור הייבוא השני בגודלו של ישראל, אחרי ארצות הברית.

גם בזכותו? שר המסחר הבינלאומי ליאם פוקס, הנחשב לתומך גלוי של ישראל וחבר בארגון ״ידידי ישראל במפלגה השמרנית״

גם בזכותו? שר המסחר הבינלאומי ליאם פוקס, הנחשב לתומך גלוי של ישראל

תרזה מיי: ״ישראל היא אומת סטארט-אפ גדולה, מנוע של חדשנות, מובילה עולמית בטכנולוגיה, וידידה טובה של בריטניה״

תרזה מיי, ראשת ממשלת בריטניה, הדגישה את חשיבות הסחר עם ישראל בנאום בלונדון ב-17 בספטמבר: “בשעה שבריטניה בונה עתיד חדש מחוץ לאיחוד האירופי, אנחנו שואפים ליצור הסכמי סחר חופשי עם שותפינו ברחבי העולם. (ישראל) היא אומת סטארט-אפ גדולה, מנוע של חדשנות, מובילה עולמית בטכנולוגיה, וידידה טובה של בריטניה. אני רוצה לראות הסכם סחר חופשי שאפתני בין המדינות שלנו”.

מאז שבריטניה הצביעה על יציאה מהאיחוד האירופי, ביוני 2016, יש סימנים להתעניינות ישראלית מוגברת בעסקים עמה. יותר חברות ישראליות פותחות בה פעילות או מרחיבות פעילות קיימת, לעומת התקופה שלפני משאל העם; וההשקעות הישראליות בממלכה זינקו ב-33% מאז משאל העם. בין משאל העם למרץ 2018, ההשקעות הישראליות בבריטניה הסתכמו ב-400 מיליון ליש”ט. החל ממרץ 2017, ממשלות בריטניה וישראל דנות במעבר חלק לתקופה שאחרי הברקסיט, באמצעות קבוצת העבודה בריטניה-ישראל (UK-Israel Trade Working Group).

ברי גרוסמן, הנספח המסחרי של בריטניה בישראל, אמר: “הנתונים החדשים משקפים את מה שאנחנו רואים בשטח: יותר חברות בריטיות מתעניינות בשוק הישראלי; ויותר חברות ישראליות מבינות שבשנה הקרובה יש הזדמנות ענקית ליצור שיתופי פעולה עסקיים עם הכלכלה החמישית בגודלה בעולם והמרכז הפיננסי הגדול ביותר”.

מערכת עלונדון – האתר לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה והממלכה המאוחדת.

למאמרים נוספים מאת מערכת האתר
תגיות:
ברי גרוסמן
ברקזיט
ברקסיט
הנספח המסחרי של בריטניה בישראל
יחסי בריטניה ישראל
סחר בין בריטניה וישראל
שגרירות בריטניה בישראל
תרזה מיי