החלום ושברו

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(10/04/20- 08:23)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
01:53 05/06/15

החלום ושברו

המחזה הקלאסי של ארתור מילר בהפקה מוצלחת ומרגשת ■ "מותו של סוכן"

לרגל 100 שנה להולדתו של ארתור מילר, מועלה Death of a Salesman הנחשב לאחד המחזות האמריקאיים הגדולים של המאה ה?20. המחזה הוצג לראשונה ב?1949 וזכה מיד להצלחה גדולה בברודווי וקטף פרסי פוליצר וטוני. מאז הועלה בעשרות הפקות מוצלחות ומצליחות ברחבי העולם, ולאחר צפייה בהפקה המרשימה של הלהקה השייקספירית המלכותית (RSC) בתיאטרון נואל קווארד קל להבין את סוד ההצלחה.

העלילה מגוללת את סיפורו של ווילי לומן, העובד כסוכן נוסע למעלה מ?30 שנה וגר בברוקלין יחד עם אשתו ושני בניו. לעת זקנתו (בגיל 63), הוא צריך לעבוד קשה מתמיד, אך מרוויח פחות מתמיד, ומתחיל לאבד את כבודו וזהותו המקצועית והאישית, ובהדרגה גם את שפיותו. גם שני בניו, שהיו בנעוריהם גאוותו הגדולה ותקוותו לעתיד טוב יותר, לא מממשים את ההבטחה.

המחזה מצליח לגעת בנושאים רבים במקביל, כמו יחסי אבות ובנים, הפער בין פנטזיה לממשות, היחס של החברה באותה תקופה לבריאות הנפש ולהזדקנות, וכן שברו של החלום האמריקאי, שבו לומן ובני דורו האמינו כל כך.

ההפקה של גרגורי דורן, שהוא גם המנהל האמנותי של ה?RSC, משלבת באופן חכם וזורם את המעברים בין הווה לעבר ובין מציאות לדמיון, באופן שמרגיש טבעי לחלוטין, גם בעזרת התאורה האפקטיבית של טים מיטשל. התפאורה של סטפן ברימסון לואיס מצליחה להעביר את תחושת הצפיפות של השכונה בברוקלין, שבה הקירות דקים וכולם רואים את כולם, לטוב ולרע.

מעבר לכל, בולט המשחק המצוין של כל צוות השחקנים, ובראשם אנתוני שר בתפקיד הראשי, שגורם לנו לחבב ולהזדהות עם הדמות, למרות כל פגמיה ושיגיונותיה. הוא מעביר את הטרגיות של איש שמעדיף להמשיך לחלום, אך בוחר בחלום הלא נכון ומשלם על כך מחיר יקר. עם זאת, התקווה לשינוי והדבקות בעבר הן אלה שמחזיקות אותו בחיים, ולצד השבירות והחולשה, מצליח שר להראות גם את העוצמה והכריזמטיות.

לצידו מתבלטת הרייט וולטרס בתפקיד האישה המסורה לינדה. וולטרס מציגה את הדמות הפרקטית שבוחרת להגן ולגונן על האיש שלצידה, ושומרת לו נאמנות מוחלטת, אפילו על חשבון יחסיה עם בניה. הבנים ביף (אלכס האסל) והפי (סאם מארקס) ממחישים באופן הנוגע ביותר את החלום ושברו. במעברים בין ילדותם לבגרותם, רואים כיצד ההערצה לאב שנדמה להם ככל יכול הופכת למבוכה ממנו. ביף, שהיה כוכב ספורט שעמד לעלות לגדולה וכעת בגיל 34 עדיין מחפש את עצמו, ממחיש את הפוטנציאל הלא ממומש של הבנים ואת כאב האב, שתלה בהם את כל תקוותיו ורצה בעזרתם להשאיר חותם בעולם. כשהוא מבין שזה לא יקרה, הוא מאבד את הטעם בחייו.

זהו ערב מרגש ונוגע ללב, והפקה ששווה לראות!

www.rsc.org.uk/whats-on/death-of-a-salesman

מצאתם טעות?
תגיות :
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *