הבשורה של גורדון בראון לבעלי הבתים

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(28/04/23- 00:01)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
04:45 22/12/03

הבשורה של גורדון בראון לבעלי הבתים

בנאומו החודש לפני הגשת התקציב, אישר שר האוצר הבריטי, גורדון בראון, כי הוא מעוניין לאושש את שוק הנדל"ן. הוא אומנם לא נשא בשורות על רפורמות חדשניות -כפי שצפו אנאליסטים וכלכלנים בכירים – אבל מצד שני דבריו גם לא טמנו מלכודות לבעלי הבתים בבריטניה

לפני נאומו של בראון, צפו הכלכלנים כי הוא ישיב לשוק הנדלן את כותרתו הברוכה משכבר הימים, שכל-כך דרושה בימים אלה. בעיקר הם צפו כי הוא יכריז על סף חדש למס רכישה, שיהיה בשיעור של 2% על בתים ששוויים בין 250 ל350- אלף לישט, ובין 4% ל-7% על בתים ששווים מעל מיליון לישט.

התוצאה החיובית היא, שאף אחד מהתרחישים האלו לא קרה, אבל האכזבה בשוק הנדלן היא מכך שהרפורמות, להן הוא שואף, גם כן לא הוזכרו. הכוונה היא להעלאת הסף לפני תשלום מס רכישה מהמחיר הנוכחי, 60 אלף לישט, ל150- אלף לישט – שהוא ריאלי יותר בהתחשב במחירי השוק – כדי לעזור לרוכשי הבתים הראשוניים, וגם לאפשר מעבר מדירות ובתים קטנים לגדולים.

החלק החשוב בנאום שהתייחס לנדלן, היה נכונותו, לפני הגשת התקציב הבאה, להתייעץ עם מומחים בשוק הנדלן, במיוחד הפרטי, כדי לעזור לסקטור המשכירים. בראון הכריז על תמריצים שהוא יציע לרוכשי נדלן באיזורים בהם יש אחוז אבטלה גבוה; הטבות לזירוז העניינים וקיצור תורים, ביטול מס רכישה מוחלט, כמו גם מתן 100% מימון לשנה הראשונה למשפצים נכסים מסחריים שהינם במצב מוזנח ופנוי.

למרות האינפלציה הנמוכה, העלאת מיסי עירייה השנה, מהווה מקור נוסף לדאגה. השר הכריז כי הממשלה תדאג לעשות שימוש ביכולתה למנוע השתוללות מצד העירייות המקומיות. הוא גם הבטיח להעניק לעיריות המקומיות סך של 406 מיליון לישט החל מאפריל 2004, כחלק ממענק בגובה של 3.6 מיליארד לישט, כדי לעזור לאותן עירייות שלא להעלות את המיסים יותר מידי.

בתגובה לנטייה לעלייה הגדולה במחיר הבתים בשנים האחרונות, הבטיח השר כי ידאג שהמחירים ייתיצבו בקרוב.

רפאל רודגרס

Acacia Residential

טל\': 020-76440494

raphael@acacia-residential.co.uk

לפרטים נוספים:

» www.acacia-residential.co.uk

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *