הברונית ג'ני טונג: רצח היהודים בפיטסבורג בגלל מדיניותו של ביבי?

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(05/05/22- 05:55)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
פוליטיקה
13:40 29/10/18

הברונית ג'ני טונג: רצח היהודים בפיטסבורג בגלל מדיניותו של ביבי?

הברונית ג'ני טונג העלתה פוסט שתוהה אם יש קשר בין רצח היהודים בפיטסבורג ובין מדיניות ממשלת ישראל. הקהילה היהודית בלונדון הזדעזעה מדבריה והחליטה (בלי קשר לטונג) להרכין הערב ראש לזכר הקורבנות

הברונית ג'ני טונג
״ממזמן חשבתי שהפעולות של ממשלת ישראל בראשות נתניהו יכולות לתרום לעלייה באנטישמיות״. הברונית ג'ני טונג. צילום: Chris Beckett/flickr

״מעשה קרימינלי מזעזע״, כך כינתה הברונית ג'ני טונג את הפיגוע שבו נרצחו 11 יהודים בבית הכנסת בפיטסבורג, בפוסט שפרסמה בדף הפייסבוק שלה. ואז תהתה: ״אבל האם זה אי פעם עלה על דעתו של ביבי ושל ממשלת ישראל הנוכחית, שהפעולות שלה כנגד הפלסטינים מעוררות מחדש את האנטישמיות? אני משערת שמישהו עלול להגיד שזו אנטישמיות לומר זאת?״.

הפוסט כצפוי עורר גלי ביקורות בקהילה היהודית בבריטניה. "אנו מגנים לחלוטין את הטענה המזעזעת של הברונית טונג, כי רצח היהודים בפיטסבורג הוא אשמתה של ממשלת ישראל״, אמרו לדוגמה בארגון ״ידידי ישראל במפלגה השמרנית״. ״פרסום דוחה זה, במדיה חברתית, הוא הפרה ברורה של הגדרת האנטישמיות על פי ה-IHRA (ר״ת של ׳הברית הבינלאומית לשימור זכר השואה׳), שאומצה על ידי ממשלת בריטניה. כאשר חברה בבית הלורדים מפרסמת מחשבות שנאה כאלו, היא מוציאה שם רע לפרלמנט״.

גם בארגון ״הקמפיין נגד אנטישמיות״ נחרדו מדבריה. ״הניסיון להאשים את המדינה היהודית בפעולותיו של מחבל ניאו-נאצי, בעוד שהגופות של קורבנותיו החפים מפשע עדיין אינם קרים, הוא מתועב לחלוטין. הגיע הזמן שהברונית טונג תוסר מבית המחוקקים ושהתואר שלה יישלל ממנה״, נכתב בהודעה של הארגון.

ג'ני טונג

הפוסט המדובר של הברונית ג'ני טונג, שמאז כבר נמחק

ג'ני טונג: ״המחשבה אולי הייתה חפוזה מדי״

אחרי הסערה שחולל, טונג החליטה להסיר את הפוסט המדובר מהדף שלה. בפוסט אחר שפרסמה אחריו, היא הודתה כי ״המחשבה שרדיפתה של ממשלת ישראל את העם הפלסטיני קשורה במשהו לפעולותיו של החמוש הזה, אולי הייתה חפוזה מדי״. היום (יום ב׳), אחרי שהמקרה כבר פורסם בעיתונים רבים בבריטניה, היא החליטה לפרסם עוד פוסט על הנושא, שבו הסכימה ״כי להזכיר את זה באותה הודעה, שהביעה אימה ועצב על הטרגדיה, היה מוקדם מדי״. היא סיפרה גם כי ״הכלבים שוחררו והם נובחים לדמי… באופן אישי הייתי נתונה למטח של התעללות, ברובו מזוהם ומגונה, ואני כבר לא טורחת להסתכל על כל זה. זה פשוט נמחק. אין לי התנגדות לטיעונים אמיתיים ולחילוקי דעות, אבל הוא אבוד בין השאר ולכן לא נפתח״.

עוד כתבה טונג: ״אני תמיד תוהה על הסיבות לעלייה באנטישמיות הנראית כאן ובארה"ב. אני באמת לא יכולה להבין את זה, אבל כבר ממזמן חשבתי שהפעולות של ממשלת ישראל בראשות נתניהו יכולות לתרום לעלייתה. רבים מאזרחינו אינם יודעים מה ההבדל בין הציונים ששולטים כיום בממשלה הישראלית ובין יהודים רגילים במדינה זו (בריטניה), שרבים מהם אינם תומכים בממשלה הזו ומבועתים ממעשיה כמונו… הבעיה שלנו היא, שברגע שמישהו מעלה את שאלת הסיבות לאנטישמיות, אנחנו מואשמים ב'האשמה של הקורבן וכן, באנטישמיות״.

הברונית ג'ני טונג היא מתנגדת ידועה לישראל, עם היסטוריה ארוכה של התבטאויות כלפי המדינה, כפי שניתן לראות גם בסרטון הבא, שצולם בהפגנה שהתקיימה מוקדם יותר השנה. מי שרוצה לעקוב אחרי הפרסומים שלה – זהו דף הפייסבוק שלה.

טקס זיכרון בלונדון

בעקבות הרצח, מועצת שליחי הקהילות בבריטניה (BOD) החליטה לקיים היום בערב (יום שני, 29 באוקטובר, 2018. 20:30) טקס לזכר הקורבנות במרכז היהודי JW3 בלונדון. אל האירוע יצטרפו מספר נואמים, שיחלקו את השקפותיהם על הרצח, יקראו שירים, ידליקו נרות זיכרון ויובילו את הקהל בשירים. תהיה גם אפשרות לכל האורחים לכתוב מסרי תנחומים ותמיכה בספר זיכרון מיוחד שיישלח לקהילה היהודית בפיטסבורג בהמשך השבוע.

הכניסה חינם, אך יש להזמין כרטיסים מראש בלינק הזה.

מצאתם טעות?
עלונדון - האתר לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה והממלכה המאוחדת

מערכת האתר

מערכת עלונדון – האתר לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה והממלכה המאוחדת.

לכתבות נוספות של מערכת האתר
תגיות : ג'ני טונג, ג׳ני טונגי, הקהילה היהודית בבריטניה, הקהילה היהודית בלונדון
יכול לעניין אותך