ביקור נשיאותי

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(10/04/20- 08:23)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
06:03 26/01/04

ביקור נשיאותי

את ביקורו הראשון מחוץ לאירופה כנשיא האיחוד האירופי, בחר שר החוץ האירי, בריאן קאוון, לערוך בישראל, כאורחו של סגן ראש הממשלה ושר החוץ, סילבן שלום.

השר שלום ניצל את הביקור למתקפת הסברה, לקראת העברת הדיון בחוקיות הגדר לבית הדין הבינלאומי בהאג, וטען שההליך המשפטי יפגע בתהליך לקידום השלום, וישמש פתח לניצול המקרה כתקדים. כך לא נוכל להגיע לשום הסכם אמר שלום. קאוון נמנע מלנקוט עמדה, אך רמז כי עמדת אירלנד, כמוה כעמדת האיחוד האירופי – שמתנגד להעברת הגדר בכל תוואי שאיננו חופף לקו הירוק.

בהרצאה שנשא ב\'מרכז יפה\' באוניברסיטת תל אביב, טען קאוון שיחסה של ישראל לאיחוד הוא חשדני, והדעה הרווחת בישראל היא שארצות הברית היא באת כוחה של ישראל הבלעדית, ואילו האיחוד האירופי הוא בא כוחם של הפלסטינים. המציאות היא שונה, הסביר השר האירי קאוון. האיחוד הוא שותף של ישראל מבחינה גיאוגרפית, מסחרית, תיירותית. אפילו בכדור-סל ישראל היא חלק מאירופה. הוסיף.

אנחנו כאן כדי ללמדכם מניסיוננו. גם אנחנו סבלנו מטרור במשך 25 שנה, אך שמנו את כל האיבה מאחורינו, כיום אירלנד משגשגת מבחינה כלכלית, וגם אזור המזהת יוכל לשגשג לכשיושג שלום. לאחרונה הועלו הכרזות דרמטיות, מצד שני הצדדים בסכסוך, ואני רוצה לנצל את ההזדמנות ולפנות אל הדור הצעיר שבכם, ולומר לו שהמצב איננו בלתי הפיך. כדי לקרב את הצדדים יש ליצור בסיס של אמון הדדי ולהתניע מחדש את מפת הדרכים. פשרה איננה מילה גסה, אלא אמצעי לישב את המחלוקת תוך שמירה על האינטרסים של שני הצדדים, אל תמעיטו בהזדמנות שנקרתה בפניכם. המעורבות של הקהילה הבינלאומית בתהליך השלום היא לייצב את המצב באזור, סיכם קאוון.

מצאתם טעות?
תגיות :
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *