ביקורתיאטרון: שייקספיר הולך לאיבוד במחזה שאסור להגיד את שמו

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(05/05/22- 05:55)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
הצגות בלונדון, מה לעשות בלונדון ובבריטניה
09:47 28/03/18

ביקורתיאטרון: שייקספיר הולך לאיבוד במחזה שאסור להגיד את שמו

ההפקה המושקעת של Macbeth בתיאטרון הלאומי הבריטי מלאת פעלולים ורגעים עוצרי נשימה על הבמה הגדולה. אבל המחזה עצמו מתגמד מול כל אלה

הצגות ומחזות זמר בלונדון - ביקורת על ההצגה מקבת' בתיאטרון הלאומי הבריטי
לא הכל שחור. השחקנים הראשיים רורי קיניר ואן מארי דאף הם מצוינים. צילום: Brinkhoff Mögenburg

יש אמונה טפלה ידועה האומרת שאסור להגיד את המילה "מקבת'". הסיבה היא שאנשים מאמינים שהכישופים של שלושת המכשפות במחזה הם אמיתיים. מפה לשם, החלו סיפורים על תאונות בהפקות העתיקות של ההצגה, שחיזקו את האמונה הטפלה. לכן, כשהולכים לראות את מקבת', נוטים לקרוא לו: "המחזה הסקוטי הזה" וכולם יודעים במה מדובר.

מקבת' הוא גנרל נחשב המקבל נבואה משלוש מכשפות שהוא יהפוך למלך סקוטלנד. השאיפה הזאת ואשתו שדוחפת אותו משתלטים עליו. אז הוא רוצח את מלך סקוטלנד ואת כל מי שבדרכו. כל זאת, תוך כדי שהאשמה מכרסמת בו ובאשתו, והרוחות של אלה שהרג רודפות אותו.

המחזה ידוע כהצגה קשה להפקה, ובדומה להפקות שייקספיר אחרות, גם פה היה ניסיון להפיח רוח חיים חדשה דרך מודרניזציה וכלים אחרים. יש לדוגמה מחזה אחר של שייקספיר, יוליוס קיסר, שמועלה בימים אלה בתיאטרון ברידג'. אך בניגוד ליוליוס קיסר, ניסיון המודרניזציה במקבת' לא עובד. רופוס נוריס הבמאי הציב את מקבת' בעולם פוסט-אפוקליפטי לא ברור וחסר הסברים. מאבק הכוחות מבולגן במחזה, שמרובה בדמויות בכל מקרה.

הצגות ומחזות זמר בלונדון - ביקורת על ההצגה מקבת' בתיאטרון הלאומי הבריטי

עולם פוסט-אפוקליפטי לא ברור וחסר הסברים. מתוך "מקבת'". צילום: Brinkhoff Mögenburg

גם לבריטים סביבי היה קשה להתרכז בעלילה

נוריס הוא גם המנהל האומנותי של התיאטרון הלאומי – אחד התפקידים הנחשבים ביותר בתיאטרון הבריטי! הוא ידוע כאוהב טכנולוגיה, אפקטים ותפאורה מרהיבה. לכן, תיאטרון האוליבייה, הממוקם בבניין של הנשיונל ת'יאטר, נראה אולטימטיבי עבורו. הרי מדובר באחת הבמות הגדולות והמתקדמות ביותר בריטניה. ואכן, יש רגעים יפים ועוצרי נשימה בהפקה זו של מקבת', כשהוא מנצל את גודל הבמה כראוי. עם זאת, במחזה כזה נראה שהפוקוס צריך להיות על המילה הכתובה. גם לבריטים סביבי היה קשה להתרכז בעלילה כשכל הפעלולים והקסמים קורים על הבמה. שייקספיר הולך לאיבוד.

גם החלטות יצירתיות הנוגעות לתסריט עצמו נראות תמוהות ושנויות במחלוקת. אחת הסצנות המוכרות והמלהיבות במחזה, שבה המכשפות מטילות כישוף, ירדה לחלוטין. למה? ספק אם זה קרה בעקבות האמונה הטפלה המוזכרת לעיל… בסופו של דבר, ההפסד הוא כולו שלנו.

למרות שהפקות רבות של מקבת' נכשלות, כן אפשר להפיק את המחזה הזה בצורה טובה יותר. מדובר בהצגה שכדאי מאוד להכיר, ושמתחת לפני השטח שמה דגש חזק על רגשות האדם, כמו שאיפות ורגשות אשמה. חבל שהמחזה מתגמד על במה כל כך גדולה.

אבל לא הכל שחור. כדי לסיים בכמה מילים חיוביות, ראוי לציין שהשחקנים מצוינים. בראשם רורי קיניר ("מראה שחורה") בתפקיד מקבת' ואן מארי דאף בתפקיד ליידי מקבת'. שניהם שחקני תיאטרון גדולים, מוכשרים ונחשבים. כמו כן, המוזיקה המהדהדת בחלק מהסצנות מצמררת ומתאימה לאפלוליות והאווירה של הסיפור.

הצגות ומחזות זמר בלונדון - ביקורת על ההצגה מקבת' בתיאטרון הלאומי הבריטי

יש גם רגעים יפים ועוצרי נשימה. מתוך "מקבת'". צילום: Brinkhoff Mögenburg

פרטי ההצגה

מתי: עד 23 ביוני 2018.
איפה: תיאטרון אוליבייה, התיאטרון הלאומי הבריטי, לונדון.
כתובת: Olivier Theatre, National Theatre, Upper Ground, South Bank, London, SE1 9PX
מחיר: 15 – 50 פאונד.

לחצו כאן למידע על כרטיסים לעוד הצגות ומחזות זמר בלונדון
מצאתם טעות?
תגיות : אן מארי דאף, הצגה בלונדון, הצגות בלונדון, התיאטרון הלאומי הבריטי, מחזות בלונדון, מחזות זמר בלונדון, רופוס נוריס, רורי קיניר, תיאטרון אוליבייה
יכול לעניין אותך