בחזרה לתיעוד

קול הישראלים בבריטניה

יום שני דיכאוני? כרטיסים להצגות ומחזות זמר בלונדון רק ב-£20!

(20/01/20- 12:28)

מתגעגעים לדאינריז? אמיליה קלארק תככב בפעם הראשונה בווסט-אנד בהפקה חדשה של "השחף". מכירת הכרטיסים נפתחה!

(20/12/19- 12:27)

נפתחה מכירת הכרטיסים להופעה של סנופ דוג בלונדון

(06/10/19- 08:53)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)

כרטיסים מוזלים להצגות ומחזות זמר בלונדון!

(01/09/19- 10:10)

20% הנחה לגן החיות של לונדון!

(01/09/19- 10:10)
17:15 03/04/14

בחזרה לתיעוד

מה חשיבותה של רשימת המצאי ואיך אפשר להימנע או לפתור סכסוכים בתום השכירות

כשמחפשים לשכור מקום מגורים, לפעמים יש העדפה לדירה מאובזרת ומרוהטת. אבל כדי לעקוב אחר מצבו של כל פריט ורהיט נכתב דוח שאמור למנוע מחלוקות בין השוכר למשכיר. קראו איך להימנע מסכסוכים ולסיים את השכירות בשלום.

רשימת המצאי (Inventory), המתעדת את הנכס בתחילת השכירות ובסיומה, היא הדוח החשוב ביותר לדיירים ולבעלי הבתים. דוח זה כולל תיאור מפורט של מצב הנכס בטרם נמסר לשוכר, והוא מושווה למצבו לאחר שהשוכר פינה אותו. כל פגם או חסר שמתגלה בין שני הדוחות עלול לגרום לניכויים מהפיקדון שהפקיד השוכר או חיוב בפיצויים למשכיר. לכן, חשוב מאוד שרשימת המצאי בתחילת החוזה ובסיומו תיערך על ידי אותו סוכן תיווך, או לכל הפחות, תהיה דומה ככל האפשר לרשימת המצאי המקורית, כדי להימנע ככל האפשר מחוסר הסכמה בין השוכר לבעל הבית.

לתעד כל פגם

רשימת המצאי היא תיאור מקיף של הנכס, ובכלל זה דלתות, תקרות, קירות, עץ, חלונות, אביזרי תאורה וחימום. הרשימה כוללת גם תיאור של האביזרים בנכס, מכשירי החשמל והרהיטים שהם חלק מהסכם השכירות. גם מצב הגינה והריהוט המצוי בה, וכל מבנה נוסף, כמו מחסן או צריף הכלולים בנכס, יתוארו במפורט ברשימת המצאי. חלק חשוב ברשימה הוא תיאור של רמת הניקיון וכל פגם במבנה עצמו או בחפצים הנמסרים עמו. לשוכר חשוב מאוד לכלול ברשימה כל פגם, לצרף תמונות המצביעות על פגמים או תחזוקה לקויה, ולדאוג שבעל הבית או הסוכן מטעמו יחתמו על הדוח והתמונות בצירוף תאריך.

חוסר ההסכמה הנפוץ ביותר בסיומו של חוזה שכירות יסוב סביב רמת הניקיון והנזקים שנגרמו לריהוט ולמכשירי החשמל בבית, כך שכדאי לתעד היטב בתים שנמסרו מלוכלכים או עם פגמים בציוד או במבנה.

חוסר הסכמה בין המשכיר לשוכר

בגיליון הקודם, ציינתי כי הפיקדון מוגן באחת מהתכניות הממשלתיות הייעודיות, ובעל הבית מחוייב לספק לדיירים את פרטי תכנית ההגנה כבר בתחילת החוזה. אם הפיקדון לא נשמר לפי החוק, הדייר יכול לטבוע את בעל הבית בסכום העומד על פי שלושה מגובה הפיקדון, ללא קשר למצב הנכס.

כאשר הפיקדון מוגן (וזה המצב השכיח), ניתן להכריז על מחלוקת (Dispute) בין השוכר למשכיר, ולהודיע על כך לחברה שמבטיחה את הפיקדון. ההודעה צריכה לכלול פירוט של חוסר ההסכמה, כולל גובה הסכום המדובר. החברה המבטחת תחייב את בעל הבית להחזיר לדייר בתוך עשרה ימים את חלק הפיקדון שעליו אין חילוקי דעות, ותחזיק אצלה את הסכום השנוי במחלוקת.

לשוכר יש אפשרות להכריז על אי-הסכמה בתוך 90 ימים, ואם לא עשה כן, הפיקדון עובר באופן אוטומטי אל בעל הבית. לאחר 90 יום, השוכר מאבד את זכותו להשתמש בשירותי החברה המבטחת ולתבוע את הפיקדון בחזרה.

יישוב סכסוכים בבוררות

שירות יישוב סכסוכים (ADR) הוא שירות עצמאי המהווה אלטרנטיבה לבית המשפט. השירות כולל איסוף מסמכים ותמונות, וסיכום של הראיות שמגישים שני הצדדים. השירות מספק שפיטה על ידי עוד מוסמך עצמאי, שמנתח את הראיות ומגיע להכרעה.

ברוב המקרים, שירות יישוב הסכסוכים נוטה לפסוק לטובת הדיירים, ולכן, במקרים שבהם נגרם לבעל הבית נזק, הוא עשוי להעדיף לתבוע את השוכר בבית משפט. בעל בית שבוחר לתבוע את השוכר צריך לעשות כן בתוך חצי שנה, אחרת יכול השירות ליישוב סכסוכים להכריע בסכסוך גם בלי הסכמתו.

* הכותב הוא מנהל נכסי נדלן בלונדון. למידע נוסף הצטרפו לקבוצת הפייסבוק אני רק שאלה…נדלן.

www.levlettings.co.uk

נדל"ן בלונדון באנגליה בבריטניה

חן חיים לב

חן חיים לב הוא איש עסקים ויזם נדל"ן המבצע השקעות עבור משקיעים ישראלים דרך מכירות פומביות לתשואות והשבחה בלונדון וליברפול.
http://nadlan-london.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *