בודד במערכה

מי שמכונה "האבא של החיילים הבודדים" מעוניין לחזק את הקשר עם משפחות החיילים בבריטניה. ראיון עם צביקה לוי

איבדתי בת במוות בעריסה. ורפול, שהיה אז הרמטכל, הגיע לנחם אותי. הוא הציע במקום לשקוע בעצב למצוא דרך לעזור', מספר צביקה לוי (64) מקיבוץ יפעת על ההשראה והמניע הראשוני לתפקידו כמנהל פרוייקט חיילים בודדים מטעם הצבא בתנועה הקיבוצית.

הוא נשלף לתפקיד שהפך למפעל חייו לפני 20 שנה, באמצע לימודים (הנדסת מים) על ידי האלוף, יורם יאיר, שאמר עליו כי הוא האדם הכי מתאים. פועלו מתועד בספר, חיילים בודדים, שנכתב באנגלית על ידי הרב קנון (שניתן להשיג בסטימצקי ובג'וזף, בגולדרס גרין) ותורגם לעברית – והוא מגולל את סיפורו של לוי ושל 14 חיילים (בחורים ובחורות) ממדינות שונות בעולם, שבחרו להתנדב לשירות קרבי בצהל והיו תחת אחריותו.

הדרך שלו לצאת מהיגון הייתה על ידי נתינה אינסופית. בנוסף לחמשת ילדיו, ביניהם ילד בדואי מאומץ (קצין בצבא בן 34), לוי מחבק, מאמץ ותומך בכ-970 חיילים בודדים בצהל (מתוך כ-5700 חיילים בודדים, כולל ישראלים זכאי סיוע), שהגיעו מבריטניה ומעשרות מדינות אחרות. אני מת על הילדים האלה, אומר לוי, שעדיין מתנדב למילואים בדרגת סגן אלוף. מי באמת יודע מה זה להיות חייל בודד? הלילות הארוכים בשכם, או בג'נין… לבד. למשל, הגיע חייל בן 25 שסיים תואר באוניברסיטה ועזב הכול ובא לארץ לעשות צבא. הוא יודע מה הוא רוצה ולמה עושה זאת אבל ברגע של בדידות, בכל זאת דמעות מבצבצות. בתיאורים אלה מנסה לוי להעביר את תחושת הבדידות של החייל הבודד, שאיתה הוא מזדהה לחלוטין וחש את כובד האחריות של תפקידו ולכן תמיד משאיר את ארבעת הטלפונים הניידים שלו זמינים לקבלת שיחות, גם בערב כשהוא חוזר לביתו.

אם יהיה להם טוב, הם יהיו השגרירים הכי טובים של ישראל, מוסיף לוי, וזה גם תפקידם של המפקדים ושל המשפחות המלוות – לדאוג שביום שישי יהיה להם אוכל, כביסה, שיחבקו אותם, שיסתכלו להם בתוך העיניים וישאלו 'מה שלומכם' ויתכוונו למה ששואלים. לוי לא רק מצפה שכולם ימלאו את תפקידם אלא גם פועל. תפקידו ממלא את כל זמנו, ומבוקר עד לילה הוא רץ ממקום למקום כדי לעשות כל מה שאפשר כדי שהחייל הבודד ירגיש פחות בודד. הוא מוצא להם בית חם בקיבוצים לתקופת השירות הצבאי ופותר כל בעיה שאפשר, בלי בירוקרטיה. הוא גם מקבל עשרות טלפונים של הורים מכל קצוות העולם, הרואים בו כתובת טבעית לבירור מצבו של ילדם.

בנוסף, שלוש-ארבע פעמים בשנה לוי דואג שהחיילים, בעיקר ביחידות לוחמות, יקבלו חבילות הכוללות פליז, כפפות ודברים נוספים הנחוצים להם. הוא טוען כי יש לו יכולת ארגונית להשיג להם חבילות בסטנדרט הגבוה ביותר.

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

לוי מודע לזה שיש כ-20 ארגונים נוספים שעוסקים בחיילים בודדים ושהצבא לא גיבש עמדה ברורה לגבי עמותות אלה, אבל מאמין שהוא מציב את הסטנדרט באיכות הטיפול בהם. כנראה שיהיה קשה למצוא מישהו כמוהו, שמשתתף יחד עם החיילים במסעות של אפילו 60 קמ. אני שם עליי מדים ומקשיב להם, הוא מספר. הם מדברים איתי כמו אבא, אפילו דברים שהם לא אומרים למשקית תש שלהם.

ביקור מיוחד בלונדון

בחודש מאי (7-11/5) לוי יגיע ללונדון כדי לבקר את משפחותיהם של 30 חיילים וחיילות ולספר להם מה ילדיהם עושים בצבא. הם ממשיכי הדרך של הקמת ארץ ישראל, הוא אומר. הם דוגמה למופת לחיילים שלנו, שלא מעיזים לפשל כשרואים אותם. הריאקציה היפה והידידות שנרקמת מחממת את הלב. משפחה מדהימה – משפחת החיילים הבודדים. גם אני לומד מהם כל הזמן. יש להם נימוסים וכבוד. אני בקשר איתם והם בקשר איתי. לוי יגיע גם לבתי ספר תיכוניים בעיר כדי להרצות לפני ילדים וכדי ליצור קשר בינם לבין החיילים הבודדים, על ידי כך שישלחו להם מכתבים וחבילות.

אייל לנדאו, שבתו התנדבה לשירות בצהל, בשיתוף פעולה עם הוועד למען החייל בלונדון, מתכנן ליצור מערכת שתיתן מענה לחיילים הבודדים שהגיעו מבריטניה ותעזור ללוי בפועלו המבורך.

* מי שמעוניין לקחת חלק בתכנון המערכת מוזמן להתקשר לאייל לנדאו בטלפון: 07973-121-975.

קרא עוד