מישהו מטפל בכם

קול הישראלים בבריטניה

עד היום בחצות [31 בינואר]: עד 50% הנחה על מלונות

(31/01/19- 12:39)

עד 70% הנחה ב-TOPMAN! מהרו, בקרוב מסתיים הסייל.

(09/01/19- 08:45)

"הקיור" נכנסו להיכל התהילה של הרוקנ'רול וההופעה הקרובה שלהם באזור תהיה בדבלין – כרטיסים כאן.

(14/12/18- 13:11)

מישל אובמה מגיעה להרצות בלונדון – כרטיסים כאן.

(12/12/18- 13:14)

20% הנחה למנוי שנתי ו-10% הנחה לכרטיס כניסה לגן החיות של לונדון!

(07/12/18- 09:58)

רק £15 פאונד לתצפית ממגדל השארד בלונדון!

(07/12/18- 09:51)

עד £100 הנחה על טלוויזיות ב-Currys PC World!

(07/12/18- 09:46)

אפטרנון טי זוגי בלונדון במלון הילטון דוקלנדס – רק £29 במקום £84, כולל יין מבעבע בלי הגבלה! כדאי למהר לפני שייגמר…

(07/11/18- 13:40)
17:43 15/03/05

מישהו מטפל בכם

עם יד על הלב: מי מכם שמע על ארגון ידידי ישראל במפלגת השמרנים? כנראה שמעטים מאוד. קצת מדאיג, לאור העובדה שהארגון קיים כבר 31 שנה. אבל ידידינו הנסתרים כנראה עושים את מלאכתם בצנעה. אם תשאלו את המנכ"ל, סטיוארט פולק, תשמעו שלארגון הישגים הסברתיים רבים, ולא רק הסברתיים.

המטרה שלנו היא שחברי הפרלמנט מטעם השמרנים לא יראו את ישראל כפי שהיא משתקפת בבי.בי.סי ובעיתונות הזרה, הוא אומר. הרבה מהאינפורמציה לא עוברת טוב. ההסברה מישראל לא מושלמת, והמטרה שלנו לעזור. אנחנו מנסים להביא לכך שהחברים, מרמת המנהיג ועד לאחרון הפרלמנטרים, יקבלו תפיסה נכונה ומאוזנת יותר ביחס לישראל.

איך עושים את זה?

אנחנו מארגנים נסיעות לישראל. בימים הקרובים לדוגמא, אנחנו נוסעים לישראל עם חברים בריטים בפרלמנט האירופי. נקיים שם פגישות עם פוליטיקאים ואסטרטגים. אחד הדברים שהכי חשובים לנו בנסיעה זה לגרום לכך שתקציב הסיוע האירופי למדינות העולם השלישי יעבור, בחלקו, דרך מפעיל טכנולוגיה וידע ישראליים, שיעניקו את השירותים הנדרשים למדינות הנזקקות. בנוסף, אנחנו מארגנים אירועים כשפוליטיקאים או פרופסורים מגיעים מישראל. אנחנו מפיקים מידע ואנחנו מבקשים מחברי פרלמנט לשאול בפרלמנט שאלות שיחדדו את זווית הראיה החיובית כלפי ישראל. בשורה התחתונה – אנחנו מנסים לחנך את השמרנים, שידעו לקרוא בין השורות בכל פעם שיש דיווח על ישראל.

למעשה אתם משמשים כמו כל לובי בפרלמנט

זה לובי בפרלמנט, זה לובי במפלגה, זה להשפיע על המבנה של המפלגה. זה נכון שרוב הפעילות היא באזור הפרלמנט – אבל זה הרבה יותר רחב מזה.

מה אתה רואה בתור ההישג הכי גדול שלכם?

ב-1994, עוד כשהיינו בממשלה, היה אמברגו נשק בריטי על ישראל. דרך סדרה של פעילויות פוליטיות הצלחנו להסיר אותו.

אילו פעילויות בדיוק?

אני לא אכניס אותך לפרטים, זה מאוד משעמם.

ארגון ידידי ישראל במפלגת השמרנים – CFI הוקם, כאמור, בשנת 1974. יושבת ראש הארגון היא חברת הפרלמנט, ג\'יליאן שפרד, לשעבר חברת קבינט בתקופת ג\'ון מייג\'ור. הארגון מונה מספר חברים מצומצם, ולטענת פולק ממומן על ידי אנשי עסקים עצמאיים ולא על ידי גופים מטעם ישראל או מפלגת השמרנים.

איך זה שכישראלי שחי בלונדון אף פעם לא שמעתי עליכם?

בהכרח, הפעילויות שלנו הם לא כאלו שתקרא עליהם בעיתון. אתה תקרא על התוצאות של הפעילויות שלנו, אבל לא על הפעילויות עצמן. אנחנו פועלים מאחורי הקלעים, אבל אנחנו עובדים למען האנשים בישראל.

האם יש בארגון שלכם ישראלים?

לא.

יש לכם קשר עם הקהילה הישראלית או עם ארגונים ישראלים בלונדון?

לא.

אתה לא חושב שהיה מועיל בארגון ידידים ישראלי שיהיה לפחות חבר אחד ישראלי?

הייתי שמח מאוד אם ישראלים שיש להם זכות הצבעה בבריטניה היו מצטרפים לפעילות. אני קורא כאן לכל ישראלי שיש לו זכות הצבעה להיכנס לפעילות ואנחנו נשמח מאוד לכך.

העבודה שלכם מתבצעת בעיקר דרך חברי הפרלמנט היהודים, או שליהדות של חבר פרלמנט זה או אחר אין קשר?

ממש אין קשר. הארגון שלנו הוא לא ארגון יהודי. לחלוטין לא.

אתה יהודי, האם רוב הצוות יהודי?

זה לא ארגון יהודי. מתוך 165 חברי פרלמנט שמרנים רק חמישה או שישה יהודים. אני גם חושב שאם יש לך חבר פרלמנט שיוצא להגנת ישראל, אפילו אם הוא לא מייצג מחוז עם נוכחות יהודית – זה הישג הרבה יותר חשוב והרבה יותר יעיל. ג\'יליאן שפרד למשל, יור הארגון שלנו, היא בכלל לא יהודיה.

מי שכן יהודי הוא מנהיג המפלגה בכבודו ובעצמו, מייקל הווארד. יהדותו עמדה במרכזה של סערה, כשפוסטר מטעם הלייבור צייר אותו ושר צללים אחר, אוליבר לטווין, גם הוא יהודי – בתור חזירים מעופפים. אין לי ספק, אומר פולק, שמה שהאסטרטגים ניסו לומר, ובעיקר לבוחרים המוסלמים, זה דבר כזה: אתם אולי לא אוהבים אותנו בגלל המלחמה, אבל אל תשכחו שהשמרנים מנוהלים בידי יהודים. ואותם אתם אוהבים פחות. זה מה שהם מנסים לעשות, ובשיטתיות.

וזה מצליח להם?

אני לא חושב. אני חושב שהם יורים לעצמם ברגל. אחרי הכרזות, ההתבטאויות של קן ליווינגסטון (שכינה עיתונאי יהודי \'שומר במחנה ריכוז\', ג.ל.), ועוד מקרים רבים נוספים – אני בטוח שבבחירות הקרובות תהיה תנועה חזקה מאוד של יהודים לכיוון השמרנים.

דברים כאלו לא היו יכולים לקרות אצל השמרנים?

יש אולי אנשים בתוך השמרנים שהם בעייתיים, אבל אני לא חושב שהיית יכול למצוא פוסטר כמו שהוציאו בלייבור. להזכירך, מדובר בפוסטר רשמי.

באופן די אבסורדי, אחת הבעיות שבפניהן ניצבים ידידי ישראל בקרב השמרנים היא שיחסי בריטניה ישראל תחת שלטון הלייבור הנוכחי נחשבים לאמיצים איתנים, יותר מהרבה ממשלות שמרניות בעבר הקרוב והרחוק. סטיוארט פולק מודע לכך, גם אם לא יודע בכך. לפחות לא בפה מלא.

איך היית מגדיר את יחסי בריטניה ישראל?

באופן כללי היחסים הם טובים. טוני בלייר הוא..אה..

קשה לך להגיד עליו מילים טובות?

בלייר ידידותי לישראל באופן מניח את הדעת. אבל אני לא בטוח שהוא יכול לשלוט על חברי המפלגה שלו שיחשבו באותה דרך. ההפך הוא הנכון. רוב האנשים במפלגה שלו לא מבינים ולא מזדהים עם ישראל. אני בדעה שהשמרנים מבינים את ישראל הרבה יותר טוב.

כשראש הממשלה נחשב לידיד גדול של ישראל…

אלו לא היו המילים שלי

טוב, כשראש הממשלה \'ידידותי לישראל באופן מניח את הדעת\', העבודה שלכם לא הופכת להיות קצת חסרת משמעות?

אני לא חושב שהיא חסרת משמעות. העבודה שלנו היא לא רק לעכשיו אלא בעיקר לעתיד. אנחנו מחנכים אנשים שיהיו בעלי השפעה בעתיד. מתוך חברי הפרלמנט של היום יצא שר החוץ הבא וראש הממשלה הבא. אני יודע את זה, כי אני הייתי במלון המלך דוד בירושלים באירוע יחד עם טוני בלייר כשהוא עוד היה שר צללים. ראיתי מאיפה הוא הושפע. להתחיל לעבוד על מישהו כשהוא כבר ראש ממשלה מכהן זה מאוחר מדי.

מה אתה חושב על הסיכוי של המועמד שלך להיבחר לראשות הממשלה?

אני חושב שיש לו סיכוי טוב.

האם העובדה שהוא יהודי תועיל לענייניה של ישראל והיה ויהפוך להיות ראש ממשלה?

כשמייקל הווארד יהיה ראש ממשלה דבר אחד יהיה ברור: בדאונינג 10 יושב מישהו שלא צריך שיחנכו אותו, בלי קשר להיותו יהודי או לא. אני חושב שאין דבר יותר טוב מזה למדינת ישראל.

מצאתם טעות?
תגיות :
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *