JNF UK גאה להציג: ללמוד עברית בלונדון עם תיאטרון אורנה פורת

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(05/05/22- 05:55)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
אירועים בלונדון, ישראלים בלונדון ובבריטניה, תוכן מקדם
16:39 20/01/19

JNF UK גאה להציג: ללמוד עברית בלונדון עם תיאטרון אורנה פורת

התיאטרון הישראלי עטור הפרסים של אורנה פורת יעלה שתי הצגות ב-11 בתי ספר יהודיים, במסגרת "פסטיבל לעברית מדוברת", שעורך הארגון היהודי JNF UK. מטרת הפסטיבל היא להפוך את השפה לנגישה לתלמידים במסגרת חוויית לימוד חיובית. מנכ"ל JNF UK, יונתן גלון: "זו הזדמנות לשפר את יכולתם של התלמידים להשתמש בשפה העברית כאמצעי שמחבר אותנו לעם אחד"

הנעליים של אדון סימון, תיאטרון אורנה פורת בלונדון, הצגה ישראלית בלונדון
להעשיר את אוצר המילים של התלמידים היהודים בבריטניה, בדרך משעשעת ואינטראקטיבית. מתוך ההצגה "הנעליים של אדון סימון". צילום: כפיר בולוטין

הארגון הפילנטרופי היהודי JNF UK יזם "פסטיבל לעברית מדוברת", שיעניק לתלמידים היהודים בלונדון חווייה יצירתית ומקורית, שתעודד אותם להשתמש בשפה העברית. הפסטיבל יתקיים בין התאריכים 1 – 11 בפברואר, כאשר גולת הכותרת שלו היא הופעת בכורה בלונדון של תיאטרון אורנה פורת, שבה השחקנים יציגו בעברית, בתוספת משפטי מפתח באנגלית. הפסטיבל ייערך בהפקתה של טלי צמח הפקות לונדון.

במסגרת הפסטיבל, יעלו 25 מופעים ב-11 בתי ספר יהודיים בבירה הבריטית. בנוסף, יתקיימו שתי הצגות שפתוחות לקהל הרחב, בשיתוף פעולה עם הבית הישראלי. הצגה אחת תתקיים ב-10 בפברואר, 2019, ב-17:30 ב-JW3, המרכז הקהילתי היהודי בצפון-מערב לונדון (בקרוב יתפרסם באתר JW3 לינק לרכישת כרטיסים). ההצגה השנייה, "הנעליים של אדון סימון", תתקיים ב-10 בפברואר, 2019, ב-13:30 בריצ'מונד.

מדובר ביוזמה ראשונה ללימוד עברית בממלכה, שנעזרת בתיאטרון על מנת לפתח את כישורי השפה העברית של התלמידים היהודים ולהעשיר את אוצר המילים שלהם, בדרך משעשעת ואינטראקטיבית. לקראת הפסטיבל, יספק התיאטרון לכל בית ספר ערכת לימוד הכוללת מערכי שיעור, תרגילים לשיפור אוצר המילים ושירים בעברית. התלמידים יעברו שיעורי הכנה לקראת ההצגות על ידי מורים ישראלים לעברית שהוכשרו במיוחד למטרה זו. בשיעורים אלו יתרגלו התלמידים את העברית שלהם בהקשר לנושאים והמושגים העולים מההצגה. לתלמידים הצעירים (בני 4 – 7) תוצג ההצגה "הנעליים של אדון סימון" ולבוגרים יותר תוצג ההצגה "אש בראש".

תיאטרון אורנה פורת בלונדון, הצגה ישראלית בלונדון, אש בראש

הצגה לתלמידים הבוגרים יותר. "אש בראש". צילום: יוסי צבקר

השקעה של 1.2 מיליון פאונד לעידוד הלימוד על ישראל בבתי ספר יהודיים בבריטניה

הפסטיבל יתקיים בהמשך להחלטת JNF UK להשיק תוכנית מענקים מיוחדת, בהשקעה אדירה בסך 1.2 מיליון פאונד, לעידוד הלימוד על ישראל בבתי ספר יהודיים בבריטניה. לאחר תהליך מיון, נבחרו 18 בתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים, כאשר יותר מ-12,000 תלמידים צפויים ליהנות מהתרומה.

גיטה בן-משה, אם לבנות שמשתתפות בפרויקט, מספרת כי "הבנות נהנות מאוד מהפעילויות בעברית. השילוב בין כיף ללימוד הופך את התוכנית למשהו שנשאר איתן גם אחרי שבית הספר מסתיים". הפרויקט יימשך ארבע שנים, בהן בתי הספר יקבלו מענקים שנתיים על מנת לבנות תוכניות חינוכיות חדשות ולהרחיב תוכניות לימוד קיימות על ישראל.

כך למשל, בית הספר "עץ חיים" בחר להשתמש בכסף כדי להעביר שיעורי עברית ולקיים מועדוני ריקוד עם מוזיקה בעברית. בית הספר "מטילדה מרקס קנדי" החליט להקדיש את הכסף לטובת לימוד משחקים ישראליים. תלמידים ב"מכללת עמנואל" ביקרו לאחרונה בישראל והתנדבו בפרויקט השומר החדש שארגון JNF UK תומך בו. בבית ספר "ננסי רובין" למדו ילדים איך לקנות בשוק ישראלי והשתמשו בשקלים דמיוניים כשחוויית השוק התנהלה בעברית. הילדים גם כתבו עבודות מחקר על ההמצאות הישראליות, ובסוף השנה הם צריכים להגיש רעיון לסטארט-אפ. בתי ספר אחרים בחרו לערוך פעילות עם בנות שירות מישראל.

יונתן גלון, JNF UK, תיאטרון אורנה פורת בלונדון, הצגה ישראלית בלונדון

יותר מ-12,000 תלמידים צפויים ליהנות מהתרומה. מענק לבית הספר JFS בלונדון. יונתן גלון. צילום: יח"צ

חשוב לתמוך בהם, בתקופה שבה האנטי-ישראליות והאנטישמיות מרימות ראש

יונתן גלון, מנכ"ל JNF UK: "למעלה ממאה שנה JNF UK ממלא תפקיד מרכזי בפיתוחה של ישראל. חשוב לנו להביא את הרוח הישראלית לבריטניה ולחבר בין הקהילה היהודית לישראל. היכולת לתקשר בשפה העברית היא הבסיס שבאמצעותו ניתן להעמיק את הקשר בין ילדי בתי הספר בבריטניה לילדי בתי הספר בישראל". בהתייחסו לתכנית המענקים שהשיק JNF UK לחיזוק הקשר של התלמידים עם ישראל, אמר גלון: "חיזוק הקשר עם ישראל הוא גורם מהותי בזהות היהודית של התלמידים בבריטניה. אנו מתייחסים לילדים כדור העתיד של העם היהודי וחשוב לנו לתמוך בהם, בתקופה כל כך מורכבת שבה האנטי-ישראליות והאנטישמיות מרימות ראש".

מיקי ירושלמי, יו"ר תיאטרון אורנה פורת, מסר: "תיאטרון אורנה פורת הוא התיאטרון הרפרטוארי הוותיק ביותר בארץ לקהל הצעיר. התיאטרון רואה עצמו מחויב להביא תרבות תיאטרון איכותית לכלל ילדי ישראל, עם דגש של עשייה למען ילדים ומשפחות, שמסיבות של מגבלות וקשיים ממעטים להיחשף לתיאטרון, ולמען הקהילה. התיאטרון גאה עתה להציג גם בפני ילדים יהודים בלונדון ולחזק את הקשר שלהם לישראל ולתרבות העברית".

JNF UK, הארגון הפילנטרופי הוותיק ביותר בבריטניה, תומך במדינת ישראל ובאזרחיה. הארגון תורם לבניית וטיפוח הפריפריות בישראל בשורה של תחומים: חינוך, רווחה, תעסוקה, בריאות, תרבות וסביבה.

הנעליים של אדון סימון, תיאטרון אורנה פורת בלונדון, הצגה ישראלית בלונדון

תיאטרון אורנה פורת גאה להציג גם בפני ילדים יהודים בלונדון ולחזק את הקשר שלהם לישראל. מתוך ההצגה "הנעליים של אדון סימון". צילום: כפיר בולוטין

מצאתם טעות?
תגיות : JNF UK, הצגה ישראלית בלונדון, תיאטרון אורנה פורת בלונדון
יכול לעניין אותך