יצא גזען? רג׳י ייטס פרש מתכנית טלוויזיה בגלל אמירה אנטישמית

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(05/05/22- 05:55)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
11:19 05/12/17

יצא גזען? רג׳י ייטס פרש מתכנית טלוויזיה בגלל אמירה אנטישמית

סערה בעולם הבידור הבריטי. המנחה של ״טופ אוף דה פופס״, עוזב את תכנית המוזיקה הבריטית של הבי.בי.סי אחרי שפלט אמירה פוגענית על יהודים לפני כחודש

רג׳י ייטס
פליטת פה אנטישמית שהסתבכה. רג׳י ייטס. צילום: Shelter Scotland

רג׳י ייטס התראיין לפני כחודש לפודקאסט בשם Halfcast, שאותו מגיש די.ג׳יי צ׳אקי לות׳יאן. במהלך הראיון, הוא השתמש בביטוי ״איש יהודי שמן״ (Fat Jewish guy), כשהתייחס למנהלים בתעשיית המוזיקה.

בפודקאסט הוא אמר: ״הדבר שהופך את הדור החדש הזה של מוזיקאים למשהו מגניב, הוא שהם לא חותמים בחברות התקליטים הגדולות. הם עצמאים. הם לא מנוהלים על ידי איזשהו בחור יהודי שמן אקראי מצפון-מערב לונדון. הם מנוהלים על ידי אחים/בני אותו גזע (Brethren)״.

זה הפודקאסט המדובר (מלא גסויות, לא מתאים לילדים). האמירה הפוגענית (דקה 37) נמחקה ממנו:

אבל מה שתמוה הוא שבמהלך אותו פודקאסט, שארך כמעט שעה וחצי, הוא דיבר בין היתר על ילדותו בצפון לונדון בהולוויי, וגם על גזענות כתופעה מחליאה. ״כשחושבים על זה, גזענות בשנת 2017 היא דבר מאוד עצוב״, הוא אמר, ״לשנוא מישהו שמעולם לא פגשת בגלל צבע העור שלהם או בגלל הדת שלהם זה פשוט עצוב. זה מביך שבתקופה הזו יש לאנשים את הגישה הזו״.

צפו בו אומר את הדברים האלה בסרטון של הפודקאסט:

ההתנצלות לא הספיקה

כמה שבועות לאחר מכן הוא התנצל. בהודעה רשמית הוא מסר: ״לא התכוונתי לפגוע או לחזק סטראוטיפים. אבל אני מודע לכך שהאמירה שלי הייתה יכולה להתפרש בצורה כזו ועל כך אני מאוד מצטער. מה שבאמת התכוונתי לומר הוא עד כמה אני גאה בדור החדש של המוזיקאים שיוצרים את ההצלחה שלהם באופן עצמאי, ובתנאים שלהם ומבלי לתת ללייבלים הגדולים שליטה על הזכויות שלהם״.

אתמול (יום ב׳, 4/12), ייטס אמר כי בעקבות הפרשה הוא פורש מהנחיית ״טופ אוף דה פופס״ השנה. ייטס היה אמור להגיש את תוכנית המוזיקה הבריטית הפופולרית בשתי מהדורות חגיגיות ומיוחדות – ביום חג המולד ובערב ראש השנה האזרחית החדשה.

בציוץ שהעלה בטוויטר הוא התנצל שוב וכתב: ״בפודקאסט ששודר לאחרונה, במהלך דיון על מוזיקאי ׳גריים׳ (ז׳אנר של מוזיקה שצמח במזרח לונדון בתחילת שנות האלפיים, א.ג.), אמרתי כמה הערות חסרות שיקול-דעת שפגעו באנשים רבים. אני מבין בבירור שהמילים שהשתמשתי בהן חיזקו את הסטראוטיפים הפוגעניים, ושאין שום הקשר שיצדיק דברים כאלה. האמירות שלי לא משקפות את האופן שבו אני מרגיש באמת, ואני רוצה להתנצל ללא סייג בפני הקהילה היהודית, האנשים בתעשיית המוזיקה וכל מי שהעלבתי. זו הייתה, וממשיכה להיות, חווייה מלמדת אדירה עבורי, וכתוצאה מכך החלטתי לרדת מהנחיית ׳טופ אוף דה פופס׳ השנה״.

זה הציוץ:
I am stepping down from hosting Top of the Pops this year, please see below pic.twitter.com/dJfLETzbL3

דובר הבי.בי.סי מסר: ״אנו לוקחים את העניינים האלה מאוד ברצינות, ולרג׳י אין ספק לגבי השקפתו של הבי.בי.סי על אמירותיו״.

מצאתם טעות?
אודי גלזר - מוזיקאי בלונדון

אודי גלזר

אודי גלזר הוא מוזיקאי בלונדון ולשעבר עורך האתר והמגזין עלונדון.

לכתבות נוספות של אודי גלזר
תגיות : אנטישמיות בבריטניה, בי.בי.סי, ביביסי, גזענות בבריטניה, רג׳י ייטס
יכול לעניין אותך