קיץ תוסס ישראלי

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(05/05/22- 05:55)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
13:30 18/08/04

קיץ תוסס ישראלי

מספר הופעות של אומנים ישראליים היוצרים באנגלית: אביב גפן במסגרת פרוייקט 'בלקפילד' ו'איזבו' בהנהגתו של רן שם טוב, מגיעים החודש להופעות בלונדון; הדר מנור ועופר שאבי הם מוסיקאים ישראליים הפועלים בלונדון ומופיעים בה כדרך קבע.

ישנו סינדרום מסויים אצל המוסיקאי הישראלי אשר גורם לו בדיעבד להיצמד למקורות ולא להרפות ברגע שהמטרה הושגה והיעד נכבש – הכוונה בעיקר לאותם מוסיקאים תל אביבים שהצליחו לייסד לעצמם נחלה בה הם פועלים ומקליטים מוסיקת רוק אנ\' רול שקרוב לוודאי לא תחדור את האוזן הים תיכונית, ועם זאת לא תצא מגבולות שנקין.

\'איזבו\' היא דוגמא ללהקה ישראלית מסוג אחר. הרכב של חמישה מוסיקאים שמנגנים יחד כבר 14 שנים ומסתובבים סביב לגלובוס על מנת ליחצן את החזון שלהם, זאת אף על פי שבמקביל הם עובדים קשה גם בסצנת המוסיקה הישראלית המקומית – כל אחד כמוסיקאי עצמאי שמנגן ויוצר במעגל הפרטי שלו.

רן שם טוב, סולן וגיטריסט הלהקה, היה שותף במגוון תקליטים ישראלים מצליחים – את ההפקה של סמיר שוקרי, דקלה ואלבום הזהב של יהודית רביץ (געגוע) ניתן לזקוף לזכותו. יונתן לוי, הבסיסט, מנגן עם מיכה שטרית ורוני פיטרסון כשאינו מטייל בניכר, וניר מנצור מחלק את כישורי התיפוף שלו בין הבמה של זהבה בן לזו של ברי סחרוף.

מדובר במוסיקאים ישראלים מהשורה הראשונה של התודעה הציבורית אשר מעדיפים לזנוח את הטריטוריה המוכרת ולנסות לפלוש אל מחוזות חדשים כשהם מנגנים את מוסיקת הפרוגרסיב רוק שלהם. ב-30 באוגוסט הם נוחתים כאן, היישר אל זרועות הקהל האלטרנטיבי של הבאר-פליי, שם תהיה להם ההזדמנות להרגיש בבית ככל שזה נוגע לענייני הרוק אנ\' רול – ולחיות את החלום כמה דקות לפני שהם חוזרים אל השרב של אוגוסט והפלאפל האותנטי.

אביב גפן

\'בלקפילד\' – הרכב שהקימו אביב גפן וסולן ה- Porcupine Tree, סטיבן ווילסון, יופיעו בקונצרט בכורה אירופי שיתקיים באולם Mean Fiddler בצ\'רינג קרוס רוד, ביום שישי – 10 בספטמבר. אביב גפן ביסס את הקריירה שלו על מחאה אישית ואנטי ממסדית. בעשר השנים האחרונות הוא הקליט יותר מ120- שירים, הוציא תשעה אלבומים (כולל אוסף כפול) והופיע מאות פעמים. להקת הרוק \'פורקיופיין טרי\' החלה כלהקה של איש אחד – סטיבן ווילסון, צעיר בריטי מוכשר שלימד את עצמו לנגן בגיטרה ובקלידים. בצעירותו היה חבר בלהקות Altamont ו- Karma, ומאוחר יותר, בצמד No Man. הקשר עם \'פורקיופיין טרי\' נוצר כשאביב הביא את הלהקה לשלוש הופעות בתל-אביב ובחיפה ב-2001 – מאז השניים נשארו חברים. בשנתיים האחרונות הם נפגשו מספר פעמים בתל-אביב או בלונדון, ובכל פעם הקליטו כמה שירים. את האלבום הוציאה \'הליקון\' בפברואר השנה, וההפצה עם הלייבל הבריטי Snapper לחנויות התקליטים באירופה תהיה ב-23 באוגוסט. הוא כולל, בין השאר, שירים של גפן שתורגמו לאנגלית – צלקות ועכשיו מעונן. באמצע שנות ה-90 נסע גפן ללונדון, לנסות לכבוש את העולם. כשלא הצליח – חזר לישראל. מעריציו – שאותם הוא מציע להטיס לקונצרט בלונדון במחיר מיוחד – מאמינים כי ניתנה לו כעת הזדמנות שנייה.

הדר מנור

הדר מנור, ישראלית ממושב גינתון, הגיעה ללונדון לפני כמעט ארבע שנים. היא הייתה אחת הזמרות הראשונות שקיבלו רישיון ל\'באסקינג\' -להופיע בתחנות האנדרגראונד בלונדון. בין מטבעות הכסף ששילשלו עוברים ושבים, הזדמן לה לקבל גם הצעות מחברות תקליטים. בינתיים היא סירבה, אבל הסכימה להופיע בתחנות רדיו כמו \'אל-בי-סי\', \'בי-בי-סי 4\' ו-\'בי-בי-סי 7\'. עיתונים כמו \'מארי קלייר\' (כוכבת החודש), \'מטרו\', \'איבנינג סטאנדרד\' \'ניו-מגזין\' ואחרים כתבו עליה. בינתיים היא משתתפת בתוכנית של ה\'סאות\' בנק שואו\' שמספרת על ארבעה זמרי תחנות התחתית. את המוסיקה שלה היא מתארת כרוק אקוסטי עם השפעות מזרח-תיכוניות.

סול אביס

עופר שאבי, לשעבר עובד הקונסוליה וכיום מפיק מוסיקלי, הוא גם הקלידן של להקת Soul Abyss – להקה ישראלית-לונדונית שמנגנת יצירות מקוריות בצד מוסיקת נשמה קלאסית ומודרנית. בין חברי הלהקה הישראלים: עומר מרנץ הבסיסט, מוש זהבי על גיטרה מובילה ודור קלמן הקלידן. בערב יולי חם הם הופיעו בפני קהל אוהדים המורכב בעיקר מצעירים ישראלים, וארחו את הזמרת אביבית כספי (בתמונה ממול). המופע התקיים ב\'פליי רום\', מועדון המרתף של \'שה סטליאוס\' ליד בייקר סטריט. ביום הוצאת העיתון תארח Soul Abyss את הזמרת הדר מנור. צפויות הופעות נוספות.

מצאתם טעות?
תגיות :
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *