ישראלים בתפוצות מסע בין זהויות

לצד הקהילות היהודיות, צמחו בעשורים האחרונים קבוצות וקהילות ישראליות מבוססות שזקוקות להבניה מן השורש של מרכיבי הזהות שלהם. שיחה עם גוסטי יהושע ברוורמן

המחלקה לארגון וקשר עם הישראלים בתפוצות קמה בשלהי 2020 אחרי הקונגרס הל״ח. ארוע ההשקה היה בסדר ט"ו בשבט ישראלי גדול שזכה לחשיפה של מאות ישראלים מרחבי העולם. בראש המחלקה עומדת גוסטי יהושע ברוורמן, חברת הנהלת ההסתדרות הציונית העולמית, המובילה מזה שנים את תחום העבודה עם התפוצות.
המחלקה שמה דגש עם חיבור ישראלים בתפוצות לישראל. כך למשל, ביום הזיכרון לחללי צה"ל נערך אירוע מרגש; "הלב עוד שם", שאפשר לראשונה למשפחות שכולות בתפוצות לשתף את החברה הישראלית בסיפוריהם ולחלוק בכאב המשותף שמאחד את הישראלים באשר הם ביום זה. בסבב הלחימה האחרון "שומר החומות", קיימה המחלקה משדר מיוחד "עוטף ישראל" שאפשר לישראלים בחו"ל להושיט יד, לעלות לשידור ולומר לחברה הישראלית, אנחנו אמנם לא בארץ אבל הלב שלנו אתכם.

גם בראש השנה הקרב מתכננת המחלקה משדר מיוחד לישראלים. "המטרה היא ליצור קו תעבורה ישיר בין ישראלים בחו"ל לחברה הישראלית וכל תוכן שיקדם את מסלול התעופה הזה יתקבל וימומש", מסבירה גוסטי. "ליצור רשת קהילות של ישראלים בעולם, ולתת מענה למצוקותיהם. פרופיל הישראלי שחי בחו"ל התהפך בעשור האחרון. אנו מדברים על אינדיווידואלים המחזיקים בכח פוליטי וכלכלי שיש בו כדי לסייע לישראל – לא רק במישור של יחסי החוץ – אלא גם ככח מניב ליצירת דיאלוג אחר עם הקהילות היהודיות.

"אנו חייבים לשנות את היחס המנותק, האדיש והמתעלם של הממסד כלפי ישראלים בתפוצות. הגיע הזמן להתנהל בצורה אחרת, הגיע הזמן לשינוי; ממשלת ישראל החדשה צריכה להכיר ולהשקיע בישראלים בתפוצות. מדברים על כמיליון ישראלים ברחבי העולם, אולם מעולם לא נעשה מחקר לכמת את התופעה ולנתחה, שכן הזרקור כל השנים היה על הקהילה היהודית", היא אומרת.

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו
גוסטי יהושע-ברוורמן - מושיטה יד לישראלים בתפוצות

סלף מייד. גוסטי יהושע-ברוורמן פתחה מחלקה חדשה בהצ"ע, ומושיטה יד לישראלים בתפוצות

קשר עם ישראלים בתפוצות

גוסטי היא Self-Made Woman – אישה שבנתה את עצמה בשתי ידיים, ללא רקע של קשרים או עוגן משפחתי. לאחר שירות צבאי כמשקית ת"ש בו נפגשה עם "ישראל השניה", היא פנתה ללימודי עבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית: "הייתי מדריכת נוער מנותק, הקמתי בית ספר של רשת ״עמל״ להכשרת מבוגרים בשכונת שיקום, והייתי שותפה לפיתוחה של התנועה ליהדות מתקדמת בישראל. הרגשתי שאני משנה את העולם, אבל גם אני השתניתי בתוך השינויים שחוללתי. במהלך עבודתי נחשפתי לעולם היהודי המגוון. בעלי יורם, שהוא דור עשירי בירושלים, הצטרף אליי, ולמרות שמשפחתו לא אהבה את הרעיון – הפכנו לבסוף לחלק מהקהילה הרפורמית.״

במהלך שנות ה 90- החלה גוסטי לעבוד כרכזת קהילות "זמנית" בתנועה ליהדות מתקדמת. הזמני הפך לקבוע, וב-2010- התמנתה לחברה בהנהלת ההסתדרות הציונית, ומתוקף כך גם לחברה בחבר הנאמנים של הסוכנות היהודית, תפקיד אותו היא ממלאת היום כיו"רית המחלקה לארגון וקשר עם ישראלים בתפוצות.

"תפקיד היו"רית הוא תפקיד מרתק אולם יותר מדי פעמים מצאתי את עצמי כאישה לבד בחדר מלא גברים", היא מספרת."למדתי שאם יש "אחד" האחד הזה יהיה הגבר ולא האישה, ויש הרבה נשים שלא מקדמות נשים, ואנו רואים גברים בינוניים ונשים מדהימות. אני זוכרת שעבדתי, ילדתי שלושה ילדים וגם טיפלתי בהוריי, וזה היה מטורף כי לא הסכמתי לוותר על האמהות שלי ולא על הקריירה, ואני רוצה לחיות במרחב ציבורי בו גם הבית."

ניתן ליצור קשר עם המחלקה בדף הפייסבוק "המחלקה לארגון וקשר עם ישראלים בתפוצות" – https://www.facebook.com/wzo.org
או במייל: wzo.israelis@gmail.com.

תגיות:
אירוע לישראלים באירופה
אנגליה
בריטניה
גוסטי יהושע-ברוורמן
המחלקה לארגון וקשר עם הישראלים בתפוצות
יהדות התפוצות
ישראלים באירופה
ישראלים באנגליה
ישראלים בלונדון
ישראלים בתפוצות
לונדון
קהילה ישראלית באנגליה
קהילה ישראלית בבריטניה
קהילה ישראלית בלונדון
קהילות ישראליות בעולם
קהילות ישראלים בתפוצות

קרא עוד