הגדת לונדון

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(28/04/23- 00:01)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
הורות
06:00 21/03/21

הגדת לונדון

אביב הגיע ופסח בא אבל לא תמיד נוח לנו עם אלמנטים מסוימים בהגדה וסיפור החג. איך נעשה "והיגדת לבנך" ברילוקשיין 2021? להדס גרינברג פתרונים

פסח בלונדון
קטע מתוך הגדת ראשי הציפורים, כתב יד מאויר של הגדת פסח מגרמניה, המאה ה 13

פסח הוא חג משמעותי בלוח השנה היהודי. זה חג מלא מוטיבים וסמלים. מוטיבים רבים אינם מתאימים לילדים צעירים, כמו מכות מצרים למשל. מצד שני החג מלא באלמנטים אוניברסאלים חשובים ונהדרים. אז רגע לפני שנדבר על סיפור יציאת מצרים, שבוע לפני החג, תתחילו בהכנסת אווירת החג  ולא לא רק נקיונות. שימו שירי אביב וחג ברקע, דברו עם הילדים על החג, נגנו יצירות. הכינו עם הילדים קישוטים שיונחו על שולחן החג. שתפו אותם בהכנת המאכלים המסורתיים וספרו להם מה הם מסמלים.

סיפור יציאת מצרים יש בו המון אלמנטים עם חלקים מורכבים לילדים. בואו נדבר על זה: אני באופן אישי זוכרת עד היום את הזעזוע שלי בתור ילדה מהסיפור על משה שהכניס לפה את הגחל שהפך אותו לכבד פה וכבד לשון, כלומר מגמגם. בישראל האחריות על סיפור יציאת מצרים והסיפור ההיסטורי מונח על כתפי הצוותים החינוכיים. כעת, ברילוקיישיין, זה באחריותכם. אתם אחראים ללמד את הילדים את ערכי החג והסיפור שלו.

פסח באנגליה

יהודי מחזיק במצות, ציור של פיליפס אייזיק לוי מתוך הגדת קופנהגן, 1739

אז מה כן מתאים לילדים שלנו היום? בני ישראל ירדו למצרים כי בארץ ישראל היה רעב גדול. עם ילדים גדולים יותר אפשר לדבר על הבחירה לעזוב את ארץ מולדתינו כי משהו היה חסר. עם ילדים צעירים יותר אפשר לדבר על המונח רעב, על מחסור באוכל ועל הבחירה לעזוב את ארץ מולדתינו על מנת ללכת לחפש מזון בארץ אחרת. בנוגע למונח עבדים עם ילדים צעירים יותר דברו על עבודה קשה מאוד בלי מנוחה והפסקה. עם הגדולים ניתן יותר להיכנס לשיח על המונח עבדות. שימו דגש על סיפור היציאה, על הפחד של בני ישראל לעזוב את המקום המוכר עבורם ולהתחיל במסע חזרה לארץ ישראל. על האומץ והאמונה שזה דרש מהם.

אלמנט נוסף בחג הוא ההתחדשות. זה הזמן שבו החורף נגמר, האביב מתחיל, יש שינויים בסביבה. מי שמכיר את ההגדה הקיבוצית יודע שיש שם מקום נרחב לבוא האביב. ניתן לעשות עם הילדים תצפית על השינויים בסביבה, בשמיים, באדמה אצל בני האדם, ברחוב שלנו.

מצות, עכשיו

ומה על מצות? טעים או לא טעים, יש פה אלמנט חשוב בסיפור יציאת מצריים, אלמנט הזמן והתפיחה של הלחם. תעשו ניסוי: תמחישו לילדים מה זה בצק שתפח כי היה לו זמן ומה זה בצק שלא תפח כי לא היה לו זמן.

אם בחרתם לספר את סיפור משה בתיבה התמקדו עם ילדים צעירים באלמנטים הבאים: התיבה נועדה להגן על משה. הוא לא באמת היה לבד, מרים, אחותו, השגיחה עליו (גם אנחנו משגיחים עליכם מרחוק לפעמים למשל בפארק). ספרו להם שבת פרעה מצאה את התיבה. היא אהבה אותו מייד ורצתה לשמור עליו ולטפל בו ועדיין גם שם הייתה יוכבד שנישארה איתו ואמא שלו הייתה המיינקת שלו. לילדים גדולים יותר אפשר לספר את הסיפור כמו שאתם מכירים אותו. רוצים לחבר חברים חדשים שאינם יהודים?

פסח נהדר לזה. המושג ״והיגדת לבנך״ מדבר על סיפור היסטורי של עם שעבר בעל פה במשך שנים מדור לדור. ארוחת הסדר שבאה לזכור ולציין את סיפור יציאת מצרים והאלמנטים על שולחן הסדר שנשתמרו אלפיי שנים מטרתם אחת: לזכור בדרכים יצירתיות את סיפור יציאת מצרים. הילדים יכירו ויתחברו לחג כפי שאתם תציגו אותו. תוכלו לבחור באלמנטים דתיים, ותוכלו לבחור באלמנטים אוניברסאלים של אביב והתחדשות. חשוב לא לוותר על הסיפור ההיסטורי, על ההגדה, אחרי הכל הם שלנו. תוכלו לספר את החלקים שמתאימים לכם יותר,אבל אל תוותרו עליהם. אל תוותרו גם על קריאת ההגדה. רוצים פחות פסוקים ופרשנות? יש ברשת לא מעט טקסטים אלטנרטיבים. סדר פסח הוא אלמנט יסוד בזהות היהודית, חשוב לשמר אותו בדרך שנכונה לכם.

 


אולי תאהבו לקרוא עוד כתבה על פסח באנגליה:

 

מהי בשבילי יציאת מצרים?

מצאתם טעות?
הדס גרינברג - מנחת הורים המתמחה בלווי משפחות ברילוקיישיין ומדריכה התפתחותית. היא ניהלה מערכות חינוך בישראל ביישובי גדר ורצועת עזה, ולמודת קרבות ומצבי חירום

הדס גרינברג

הדס גרינברג היא מנחת הורים המתמחה בליווי משפחות ברילוקיישן ומדריכה התפתחותית. היא ניהלה מערכות חינוך בישראל ביישובי גדר ורצועת עזה, ולמודת קרבות ומצבי חירום. בקרו בקבוצת הפייסבוק שלה – ״הנחיית הורים למשפחות ברילוקיישיין״: הקליקו כאן.

לכתבות נוספות של הדס גרינברג
תגיות : הורים ישראלים בבריטניה, הורים ישראלים בבריטניהה, הורים ישראלים בלונדון, ישראלים באנגליה, ישראלים בבריטניה, ישראלים בלונדון, לחגוג פסח באנגליה, לחגוג פסח בבריטניה, לחגוג פסח בלונדון, פסח באנגליה, פסח בבריטניה, פסח בלונדון
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *