עושר צבעוני

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(05/05/22- 05:55)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
מה לעשות בלונדון ובבריטניה, תערוכות בלונדון
22:48 01/06/17

עושר צבעוני

על מרבד הקסמים של כריס אופילי והצורות הגיאומטריות המרחפות שיצר ג'ואל שפירו

מפלי מים, רקדניות, עצי תמר ופירות טרופיים – כל אלה מקשטים את קירות הגלריה הלאומית עם עבודות האריגה הצבעונית והחושנית של זוכה פרס טרנר לשנת 1998, כריס אופילי. אופילי הוא האמן שהדהים בציוריו העשירים שאותם ציפה בגללי פילים… עבודותיו האחרונות נשענות על מקורות השראה מגוונים, עם הפניות לנושאים חושניים, תנ”כיים ומיתולוגיים, ולנוף של האי הקריבי טרינידד, אליו עבר ב?2005 ומתגורר בו עד היום.

התערוכה הייחודית הזו מציינת את הפעם הראשונה בה האמן עוסק במדיום השטיחים ובמלאכת האריגה, ומציגה את העבודה The Caged Bird’s Song, שהיא בעצם שטיח המחולק לשלושה פאנלים (עבודת טריפטיך) עליו מודפסים הדימויים שאופילי יצר בהשראת מאיה אנג’לו, המשוררת והפעילה למען זכויות האפרו-אמריקנים, והאוטוביוגרפיה הראשונה שפרסמה בשנות ה?60’: “ידעתי למה הציפור הכלואה שרה”.

אופילי יוצר בעבודה סוג של תיאטרליות, שבה נראה ים עם רמז על התקרבות סערה לאי. המפל הזורם, הברמן המוזג, הציפור שכלואה בכלוב אך שרה – נדמה שמשהו מפתיע עלול לקרות בכל רגע. הדרמה הזו מכניסה אותנו, המבקרים, אל תוך עומק יצירתו ובזה כוחו. אנחנו מתבוננים על עבודתו, מתרחקים ממנה כדי לראות את התמונה כולה ומתקרבים כדי לקלוט את המרקם ואת הפרטים הקטנים.

כמו רובנס, גויה ואמנים רבים שעסקו במלאכת האריגה לפניו, כריס אופילי החליט לשתף פעולה באופן הדוק עם אורגים המתמחים בטכניקות מורכבות של צבע כדי לשמר את הצבעוניות המימית והאוורירית של דימוייו, שצוירו במקור בצבעי מים. זה לקח צוות של אורגים, שעמלו על העבודה במשך שנתיים וחצי בשל המורכבות הטכנית הרבה שבה.

במקום שאופילי השתמש בצבע אחד כדי לצבוע שטח, האורגים הצטרכו להשתמש בחמישה-שישה גוונים כדי להעתיקו לטוויית החוטים. כך הם הצליחו לתפוס כל דהייה או טיפה של פיגמנט, כל תנועת מברשת וכל נגיעה חטופה. ואז, כשמתקרבים אל פני השטח של השטיח, הדימוי נשבר ומתפתל לרשת סבוכה של חוטים וסיבים, ומתקבל עושר צבעוני מרשים הרווי בגווני ביניים.

לרוץ לראות!

Chris Ofili: Weaving Magic

The National Gallery, Sunley Room

Trafalgar Square, WC2N 5DN

Tube: Charing Cross

www.nationalgallery.org.uk

Tel: 0800-912-6958

עד 28/8. מדי יום, 10:00 – 18:00 (ו’ עד 21:00). חינם.

צורות

באות

בצרורות

תארו לכם אולם רחב ידיים ובו ניצבים פסלים מרחפים וקשורים על ידי חבלים מהקירות והתקרה, רובם נראים חסרי משקל בחלל. האם תתקרבו אליהם? תרצו לגעת בהם, למשש אותם?

גלריית פייס (Pace) מציגה לראשונה תערוכה של האמן האמריקאי הידוע, ג’ואל שפירו, המפורסם בזכות פסלי העץ המופשטים שלו. עבודותיו נעות על המתח הצורני בין פיסול פיגורטיבי לבין הפשטה גיאומטרית. אלו הן צורות בעלות צבעוניות עזה אך קלילה, שמזמינות אותנו לחקור את המשחק שבין מסה לנפח וקוראות תיגר על תחושת שיווי המשקל ותפיסת המרחב שלנו.

שבעת הפסלים בתערוכה הם חלולים ומורכבים על ידי לוחות עץ דקים (plywood) – רעיון שהחל לעבוד איתו מאז שנת 2002. קנה המידה הגדול שלהם מעניק להם נוכחות דרמטית והם ממוקמים בזוויות ובגבהים שונים בגלריה. כשמסתובבים סביבם חווים את השפעתם על המרחב והחלל, למשל בעבודה הגדולה בצבע מנטה, “אוקיי גרין”, שבה פינתה המשולשת של הצורה הפתוחה נראית מצביעה על נפח סגור, ואז תוך כדי סיבוב היא משתנה ונסוגה אל תוך החלק הפנימי ודוחפת את הקצוות החיצוניים והזוויות קדימה. התערוכה כוללת גם מבחר של עבודות נייר עם צבעי גואש מופשטים ופסלים קטנים יותר.

מומלץ!

Joel Shapiro

PACE London

6 Burlington Gardens, W1S 3ET

Tube: Piccadilly Circus

www.pacegallery.com

Tel: 020-3206-7600

עד 17/6. ג’-ש’, 10:00 – 18:00. חינם.

________________________

* כלנית שכנר?לאופר היא אמנית וצלמת המקיימת סיורי בוטיק בגלריות ובבתי מכירות לאמנות בלונדון לקבוצות וליחידים לפי הזמנה.

הסיורים הקבוצתיים הבאים (בעברית):

גלריות מייפר/סוהו: 8,22/6, 10:30.

טייט מודרן: 9,13,21/6, 10:30.

סיור קיץ בגלריות סרפנטיין ובפביליון: 29/6, 11:00.Calanit.sc@gmail.com

www.facebook.com/calanitgallerytours

www.calanitgallerytours.com

מצאתם טעות?
כלנית שכנר-לאופר סיורים בלונדון תערוכות בלונדון

כלנית שכנר-לאופר

כלנית שכנר-לאופר היא אומנית וצלמת המקיימת סיורי בוטיק בגלריות ובבתי מכירות לאמנות בלונדון לקבוצות וליחידים לפי הזמנה.

Calanit.sc@gmail.com
www.facebook.com/calanitgallerytours
www.calanitgallerytours.com

לכתבות נוספות של כלנית שכנר-לאופר
תגיות :
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *