ספרדי כפול

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(05/05/22- 05:55)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
18:16 15/03/05

ספרדי כפול

לצדם של אומנים כמו ביורק, יוסו נ'דור, בבל ג'ילברטו, חאלד, ו'גוטאן פרוג'קט', ניצבה השנה זמרת הלאדינו הישראלית, יסמין לוי (29), שכמותם זכתה להיות מועמדת לפרס מוזיקת עולם של תחנת הרדיו 'בי.בי.סי 3'. לוי תופיע בלונדון במועדון רוני סקוט לרגל הוצאת אלבומה השני.

למרות שבטקס שנערך בחמישה במרץ, לא זכתה לוי בפרס, מועמדותה בקטגוריה \'תגלית השנה\' לשנת 2005, הניבה גל של מעריצים חדשים, ופרסום מצויין לקידום אלבומה השני, \'לה חודרייה\', שיוצא החודש בהפצה רשמית באירופה.

לוי נולדה בירושלים וגדלה בבית שחי ונשם מוזיקת לאדינו. אביה, יצחק, שנפטר כשיסמין הייתה בת שנתיים, היה אחראי על הלחנים של המחזמר \'בוסתן ספרדי\', אותו כתב הנשיא לשעבר יצחק נבון. לוי הקדיש את חייו לאיסוף רומנסות לדינו והיה מוסיקולוג בעל שם עולמי למורשת יהודית-ספרדית. כתמלילן ומלחין, שירי הלדינו שכתב הוקלטו על-ידי אומנים כמו שלמה ארצי ויהורם גאון.

אמה, כוכבה לוי – זמרת בזכות עצמה – הופיעה ברחבי העולם והעבירה את מורשת הלאדינו לבתה, שלוותה אותה בהופעות.

כזמרת התחילה להופיע יסמין כשהייתה בת 20. את אלבומה הראשון, \'רומנסה ויסמין\', שכלל 11 חידושים לשירי לאדינו, הפיקה בחסות \'הרשות הלאומית לתרבות הלדינו\', ואת העיבודים וההפקה המוזיקלית ביצעה בעצמה – כשבניגוד למקובל, לא השתמשה בגיטרות ספרדיות – אלא בכלים מסורתיים כמו עוד, צ\'לו, כינור, דרבוקה ופסנתר. האלבום יצא בשנת 2000 וזכה לביקורות אוהדות.

כתבה בטלוויזיה הובילה לקשר עם ישי אמיר, מנהלה האישי, וכיום גם בעלה. אמיר, בעל חברת התקליטים ה עצמאית \'אדמה\', ומוזיקאי בפני עצמו (להקת הרוק \'אוליב\', פסקול הסרט \'אהבה אסורה\' עם זהבה בן), היה זה שגילה את זמרת הלדינו המצליחה סוזי מספר שנים קודם לכן.

ב2003- יצא \'רומנסה ויסמין\' באירופה בהפצה של חברת התקליטים ההולנדית, קונקטינג קאלצ\'רז. בחול היא מיוצגת עי חברת סוהו ארטיסטס הנחשבת מלונדון שהקימו משה מורד ופול ברגר.

לוי החלה להתפרסם בבריטניה כשהשתתפה בשנה שעברה בקונצרט מוזיקת עולם שעורכת תחנת הרדיו \'בי.בי.סי 3\' באופן מסורתי באחד בינואר, ובו משתתפים אמנים מכל רחבי העולם.

במאי היא הופיעה בפסטיבל המוזיקה של העיר באת\', ובאוקטובר השתתפה בלונדון בערב בסגנון טברנה תחת הכותרת הרמוניה לאנושות שהנחה שמעון פרנס לזכרו של העיתונאי, דניאל פרל זל, בפני קהל שהורכב ברובו מישראלים.

בין לבין היא הקליטה בספרד את האלבום השני, \'לה חודרייה\', ששילב בין לאדינו לפלמנקו וכלל ברובו חומר מקורי. חודרייה היה שמן של שכונות בספרד בהם חיו יהודים, שם שנגזר מהמילה חודאוס, שפרושה יהודים בספרדית.

האלבום יצא בארץ ביוני, ובאירופה הוא עתיד לצאת בתחילת חודש אפריל, במקביל לסיבוב הופעות שייפתח בשלושה באפריל במועדון רוני סקוט בסוהו (פרטים במדריך), וימשיך לאירופה וארהב.

לוי, נמצאת החודש בירושלים ומתכוננת לסיבוב ההופעות : אני מרגישה שאנשים רוצים ואוהבים אותי. זה אושר גדול וכיף אדיר. בשבילי להופיע ב\'רוני סקוט\' עם לדינו ופלמנקו זה ניצחון והכרה בעבודתי.

www.yasminlevi.net

מצאתם טעות?
תגיות :
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *