מעולם הצללים לעולם הצלליות

דובי פריגר, קצין ביחידת חילוץ, בוגר קורס לוחמה בטרור ובלש משטרה לשעבר, הגיע ללונדון לפני כחמש שנים ללמוד איפור. מאז זכה לעבוד ב'בי.בי.סי', בסרט של 'האחים וורנר' ובאופרה האנגלית. עבודה אחת דחה: לצייר את דגל פלסטין על גופו של צעיר בריטי מתערטל בהפגנה נגד ישראל!

אתה חייב לשמוע מקרה שקרה לי הוא פותח בהתלהבות את השיחה בינינו. עבדתי כמאפר במופע למטרות צדקה בתיאטרון הקוקפיט במרליבון. זו הייתה השנה הרביעית בה התקיים המופע, אך הייתה זו הפעם הראשונה שהבמאית החליטה להציג אותי בפני הקהל ולהודות לי.

בתום ההצגה, בעודי אורז את ציוד האיפור שלי בחדר ההלבשה, ניגשה אלי אחת הצופות וטענה שאני מוכר לה אך היא לא מצליחה להיזכר מהיכן. לקח לי רק כמה שניות לדלות מזיכרוני את התמונה בה היא יושבת בחדר החקירות של תחנת משטרת העיר העתיקה בירושלים. הזכרתי לה כי אני הוא הבלש שגבה ממנה עדות לאחר שהותקפה עי בן מיעוטים באיזור שער האריות, במהלך ביקורה בארץ לפני שנים אחדות. על פניה עלה מבט של פליאה. איך הפכת מבלש בחדר החקירות למאפר בתיאטרון? היא שאלה. לא הופתעתי מהתגובה שלה. כמעט כל מי ששומע שבעברי הייתי בלש משטרה, מתקשה להבין את המהפך שעברתי בחיי.

את פריגר (30) נשוי ואב לבת, הכרתי מעל דפי הפורום של 'עלונדון.נט' פריגר, משתתף קבוע ש'חוטא' לפעמים בכתיבה יצירתית, הגיב להודעה שלי בה כתבתי שאני מחפש טרמפ לטקס יום הזיכרון ב'ג'יי.אף.אס' – ומאז אנחנו חברים. לצורך הראיון נפגשנו אצלי בבית.

מה גרם לך להתעניין בתחום האיפור?

התגייסתי ליחידת הבילוש של מחוז ירושלים, במסגרת עבודתי עסקתי בעיקר בטיפול בעברות בתחום הסמים, האלימות וכמובן בתחום הפחע (פעילות חבלנית עויינת, כלומר – טרור). במשימות מסוימות נהגנו להתחפש לדמויות שונות על מנת להיטמע בקהל, שבקרבו היינו פועלים. התחפושות היו רבות ומגוונות וכללו אמצעי עזר שונים: החל משימוש במשקפי שמש או משקפי ראייה, דרך הדבקת שפמים וזקנים ועד לשינוי מוחלט של הופעתי החיצונית. אני זוכר מקרה אחד בו חלפתי מחופש על פני אבא שלי ואפילו הוא לא זיהה אותי.

לאילו דמויות נהגת להתחפש?

בין אוסף הדמויות הקבועות שגילמתי היו תייר סקוטי, בחור ישיבה, אישה חרדית, ערבי זקן ואפילו נזירה ארמנית. דמויות אלו משתלבות היטב בנוף הירושלמי ואינן מעוררות חשד בקרב עבריינים. תאר לעצמך את מבטו של עבריין שנתפס על ידי אישה בהריון המזנקת לעברו ובידה אקדח טעון.

אולם מהר מאוד גיליתי כי עצם ההתחפשות מעוררת בי עניין רב יותר ממילוי תפקידי כבלש ולאחר מחשבה רבה, החלטתי כי הגיע הזמן לעבור הסבה מקצועית. אני זוכר את היום בו נכנסתי למפקד התחנה והנחתי את התג המשטרתי על השולחן (זה לא קורה רק בסרטים – א.י). לתדהמתו בישרתי לו כי אני מעונין לפרוש מהשרות מאחר ואני רואה את עתידי כמאפר מקצועי. הדבר בא לו בהפתעה גמורה בעיקר לאור העובדה שהייתי מיועד לצאת לקורס קציני משטרה .

ואז בעצם אתה מוצא את עצמך עובר מסמטאות העיר העתיקה בירושלים אל מסדרונות הקולג' לאופנה של לונדון שברחוב אוקספורד.

המעבר לא היה קל. בראיון הקבלה שלי לקולג' הודיע המראיין כי אינני עונה על אף אחת מדרישות הקבלה ללימודי תואר ראשון באיפור, אולם הצלחתי לשכנע אותו ברצינות כוונותיי. לבסוף החליט שדווקא מהיותי חריג בנוף המקצועי ייתן לי את ההזדמנות להוכיח את עצמי.

לאחר שנים של פעילות מבצעית בשטח, התמודדתי לפתע עם תכנים זרים לי לחלוטין בסביבה שונה מזו שהייתי רגיל אליה. במסגרת הלימודים הכרתי עולם מושגים חדש, שלא תיארתי לעצמי עד כמה הוא רחב. כמו רוב האנשים, לא תיארתי כי עולם האיפור כה מורכב ומאתגר עד כדי כך, שניתן למלא שלוש שנים בתכנים אקדמיים.

אז מה לומדים במשך שלוש שנים?

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

התואר עצמו הוא רב תחומי וכולל את הנושאים הבאים: ציור ופיסול, אומנות והיסטוריה, דרמה ובימוי, פיזיקה ותאורה, ביולוגיה וכימיה, לימודי תיאטרון וקולנוע, יצירת אפקטים ויזואליים, צילום וביצוע מחקר ועוד.

איך בנויה תוכנית הלימודים?

בשנה הראשונה לומדים בעיקר את התיאוריה ואת היסודות המהווים את הבסיס של המשך הלימודים. בשנה השנייה מתמקדים בכל שליש בנושא מוגדר כלשהו וסביבו מיישמים את הכישורים שנרכשו. לדוגמא: אופנה של המאה ה – 17, אגדות ילדים, עולם החי, תאונות ופגיעות ועוד.

בשנה השלישית מתרכזים בנושא אפקטים ויזואליים, בניית תבניות גבס ופיברגלאס המשמשים להכנת פרוסטטיקס (תוספות מגומי ספוגי). כל זאת לקראת פרוייקט הסיום, המבוסס על נושא על פי בחירה אישית. בנוסף נדרשים הסטודנטים להגיש עבודת גמר רחבת היקף. מעצם היות המקצוע מעשי חלק נכבד מהזמן הוקדש לעבודה בסדנאות ובפרויקטים שונים תוך שילוב עם לימודים אקדמיים אינטנסיביים.

זכורה לך חוויה מיוחדת מתקופת הלימודים?

יום אחד מצאתי את עצמי משתתף במרדף רגלי אחרי חוטף תיקים שנמלט מהשוטרים. האירוע קרה במהלך הפסקה משיעור איפור בקולג'. פניי היו מאופרות בדמותו של פינוקיו, עם גילופי עץ מצויירים וחוטם ארוך דבוק לאפי. מאחר והבחור היה גדול ממדים ולא התכוון להיכנע בקלות, נאלצנו בכוחות משותפים להשכיב אותו לקרקע ולאזוק את ידיו מאחורי גבו. השוטרים היו קצת המומים כשהביטו בפניי וגילו לפניהם דמות מאגדות ילדים, אולם אני אפילו לא טרחתי להסביר להם מי אני. כשהודו לי על עזרתי ושאלו אותי לשמי אמרתי פשוט פינוקיו ונעלמתי.

ו…אמא שלי הייתה שואלת: מה עושים עם תואר באיפור?

האפשרויות רבות. מאז שסיימתי את לימודיי עבדתי בתיאטראות, באופרות, סרטים קצרים, סרטים באורך מלא, פרסומות וגם העברתי הדרכות באיפור.

האם יצא לך לעבוד על פרוייקטים גדולים?

לאחרונה השתתפתי בהכנת אפקטים מיוחדים לקראת הסרט האחים גרים בהפקת וורנר בראדרס ובכיכובו של מאט דיימון. הסרט עתיד לצאת בקיץ 2004 והוא יהיה משופע באפקטים ויזואליים רבים. מלבד זו עבדתי בסדרת דרמה הסטורית בהפקת ה'בי.בי.סי' – הנסיך האובד ששודרה לפני מספר חודשים בטלוויזיה ובאופרה האגדה לבית קובנצ'קי שהועלתה באינגליש נשיונל אופרה.

במהלך לימודי פספסתי הצעת עבודה מאוד מיוחדת. יום אחד התקשר אלי בחור בריטי, שהשיג את המספר שלי מהקולג'. הוא אמר לי שהוא רוצה להיפגש אתי בשבת הקרובה בכיכר טרפלגר. סקרנותי התעוררה והבחור המשיך ואמר כי הוא מעוניין שאצייר על גופו העירום סיסמאות וסלוגנים, לרגל הפגנה המונית, למען שלום עולמי, המתקיימת באותו יום. כדי לשכנע אותי להסכים הוא הבטיח, שיהיו שם צלמי עיתונות ואזכה לחשיפה ופרסום. זהו חלומו של כל מאפר מתחיל. כששאלתי אותו באילו צבעים הוא רוצה שאשתמש ענה לי כלאחר יד: לא משנה. שחור, לבן, אדום וירוק. צרוף צבעים זה נשמע לי באותו הרגע סתמי לגמרי וחסר חשיבות. הכנתי סידרה של סקיצות ובזמן שארגנתי את הציוד הדרוש, מכחולים וכולי', ראיתי שנגמרו לי הספוגיות הלחות ויצאתי לקנות חבילה. בדרך נתקלתי במודעה בעיתון המכריזה על קיומה של הפגנה פרו-פלשתינית בכיכר טרפלגר, באותו תאריך. פתאום קלטתי שהצבעים שרצה שאביא אתי הם לא פחות ולא יותר מאשר צבעי דגל פלסטין!

התקשרתי אליו לברור הנושא ובשיחה קצרה ונוקבת השמיע באוזניי תעמולה אנטי ישראלית חריפה עד מאוד. נדהמתי מכמות השנאה שיכולה להיות באדם אשר מעולם לא ביקר במזרח התיכון ולא מבין כלל את מהות הסכסוך. הבחור היה המום כשאמרתי לו שאני ישראלי, ששירתי כקצין בצבא ושאת רוב חיי הבוגרים העברתי בלחימה בטרור הפלסטיני. השיחה כמובן נותקה בגסות, והמחשבה שהייתי עלול להשתתף באופן פעיל בהפגנה אנטי ישראלית ועוד לעיני מצלמות הטלוויזיה לא נתנה לי מנוח. השתעשעתי ברעיון לפעול על פי התוכנית שלו וברגע האחרון למרוח אותו בסיסמאות בצבעי כחול לבן. זה היה מלמד אותו לקח.

ממה אתה נהנה במיוחד במהלך עבודתך?

מאחר והעבודה היא יצירתית כל יום שונה מקודמו. לאור העובדה שאני פרי לאנסר אינני נשאר במקום אחד יותר מידי זמן. סביבת עבודתי משתנה ללא הרף, אני מכיר אנשים ומתמודד עם אתגרים חדשים כל הזמן.

ומבחינה מקצועית?

אומנם איפור למטרות יופי הוא הנדרש ביותר בתעשייה, אולם אני מוצא עניין רב יותר בהכנת פרוסטטיקס, הרכבת תבניות ויציקת מסכות. אחת ההנאות הגדולות ביותר היא לשנות באופן קיצוני ובלתי צפוי את מראהו של השחקן. למשל: מצעיר לזקן, מלבן לכושי ואפילו, כפי שניתן לראות בתמונות, מאישה לנחש. עוד אחד מתחביבי האהובים, הוא איפור גוף על דוגמניות. כך אני מיישם את אהבתי לציור ונותן לדמיון שלי להשתולל.

האם בדומה לתחומים אחרים קיים עבורך מודל לחיקוי?

אחד המאפרים הגדולים בעולם הוא אמן האפקטים ניק דאדמן, שלזכותו נזקפים הקרדיטים לאיפור בסרטים כמו: מלחמת הכוכבים, האלמנט החמישי, ראיון עם ערפד ושלושת סרטי הארי פוטר, שהאחרון ייצא בקרוב. היה לי את הכבוד להתקבל אצלו לראיון עבודה על הסט של הסרט. החלום שלי הוא לעבוד בצוות תחת ניצוחו.

ומה עם לחזור לארץ?

אנשים רבים שואלים אותי שאלה זו, ואף מייעצים לי לפתוח בית ספר לאיפור מקצועי בארץ. לצערי לאור המצב הכללי ובעיקר לאור מצבה העגום של תעשיית התיאטרון והקולנוע בארץ, אני חושש כי אם אחזור לארץ אצטרף למעגל האבטלה. אין ספק כי לגור בלונדון זו הדרך הטובה ביותר למצות את כישוריי ולממש את שאיפתי.

מה היא שאיפתך?

לזכות באוסקר.

לפרטים נוספים:

האתר של דובי פריגר בו תוכלו להתרשם מעבודותיו הנוספות :

» www.incognito-fx.com

כתבות נוספות של אמיר יגודה

קרא עוד