בוקר טוב עולם

אחרי הפוגה ארוכה, מכל הסיבות הברורות, הרקדנית והכוריאוגרפית יסמין ורדימון מעלה החודש את המופע המרהיב "פינוקיו" ועומלת על פרויקט ענק של הקמת מוסד חדש המוקדש כולו ללהקתה וליצירתה. ראיון

את יסמין ורדימון, רקדנית וכוריאוגרפית בעלת שם עולמי, כמעט ואין צורך להציג. ורדימון, 50,  עשתה כברת דרך ארוכה מימי ילדותה הצנועים בקיבוץ עין החורש (הכל באופן יחסי כמובן. בכל זאת אבא שלה, נדב ורדימון, היה המנהל האמנותי של תיאטרון צוותא אז היא לא לגמרי שמוצ"ניקית ממוצעת) ועד היותה כוריאוגרפית הבית של תיאטרון סדלרס וולס ובעלת להקת מחול משלה שהופיעה בשלל תיאטראות חשובים בבריטניה ובעולם בכלל.

יסמין ורדימון

מובילה בתחומה. יסמין ורדימון

בימים אלה היא מעלה מחדש את המופע "פינוקיו" שנגדע באיבו עם התפרצות מגיפת הקורונה ועמלה על פרויקט ענק של הקמת בית ללהקה שלה במחוז קנט, הישג נדיר לאמן ישראלי.

"פינוקיו" הולך להיות המופע החי הראשון של להקתך מאז התפרצות מגיפת הקורונה לא? איך המרגש? אני מניח שזה גם מרגש מאד וגם קצת מלחיץ לא?

"כן, אנחנו סוף כל סוף חוזרים לבמה. הופענו עם פינוקיו מאז 2016 והמופע האחרון היה לפניי שנתיים ב 2019 בדרום קוריאה. הסט היה על ספינה בדרך להופעות בטאיוואן ומשם היינו אמורים להמשיך לחודש מופעים ברחבי סין, ממש איך שפרצה מגפת הקורונה. החודש תהיה הפעם הראשונה שנעלה את המופע מחדש על הבמה ואנחנו מחכים בקוצר רוח לחלוק את חווית הצפייה במופע בתאטרון אם קהל הבית שלנו בלונדון Sadler’s Wells  )סדלרס וולס( וכמובן עם קהלים חדשים".

אם כבר הזכרנו קורונה, איך עברה עליכם התקופה הזו? מה עשיתם בכל הזמן הזה?

"כיוון שלא יכולנו להופיע, המשכנו לקדם פרויקטים אחרים. אחד מהם היה הפקה של סרט ב 360 לווירטואל ריאליטי. זה עיבוד יצירתי של Alice in the Wonderland  שייתן לצופים חוויה עוטפת, כאילו הם נמצאים במקום בו מצולמת ההתרחשות. הרקדנים מתייחסים לצופה ונמצאים בקרבת מגע. בחשיפה הראשונה לקהל לפניי חודש בBOing! Festival   שהפיק את הפרויקט, הצופים הגיבו בצורה מאוד נרגשת, לא רק בגלל שזאת הייתה אחת החוויות התאטרליות הראשונות אחריי שנתיים בלי תאטרון אבל גם בגלל תחושת הקרבה לרקדנים שהיא ייחודית ובעיקר בזמן בו אנחנו חיים כרגע, כשהקרבה הפיזית נחשבת למסוכנת.

אנחנו נתחיל לסייר עם זה ב 2022 בתוך משאית מעוצבת במיוחד שכל פעם יוכלו רק שני צופים להיכנס לחלל בתוכה ולחוות את המופע באמצעות מסיכות  VR חדשניות. הפרויקט נוצר בשיתוף פעולה עם אמנים וטכנאים מובילים בתחום שהשתמשו בטכנולוגיה מאוד חדשנית שגם יוצרת חווית סאונד תלת ממדית באיכות מאוד גבוהה.  המוסיקה לעבודה נכתבה והוקלטה במיוחד על ידי המוסיקאית הישראלית יעל נעים המתגוררת בפריז. הפרויקט השני שהמשכנו לקדם זה פרויקט הבניין שלנו שאנחנו חולמים כבר שנים לפתוח ובקרוב הוא ייהפך למציאות".

תיכף נדבר על הבניין שלכם אבל קודם כל, מאיפה באה הבחירה דווקא בסיפור של "פינוקיו"?

"חזרתי לקרוא את הסיפור המקורי שנכתב על ידי קרלו קולודי ב 1883  כי סיקרן אותי בו הממד המהותי פילוסופי בו ששואל מה זה אומר להיות בן אנוש. שאלה שלדעתי חשובה בכל זמן. הסיפור נכתב ממש לפני המהפכה התעשייתית באיטליה בזמן בו ילדי איכרים לא יכלו ללכת לבי״ס, ללמוד ולהפוך לבני אנוש ׳אמיתיים׳ (real boy (. הייעוד שלהם היה להפך לכוח עבודה, כחמורים. שאלות מוסריות כמו שוויון מעמדות והבנת רגשות הזולת שזורות לאורך כל הסיפור ופינוקיו נחשף אליהם בתהליך הלמידה להיות בן אנוש שווה. לכן זה סיפור רלוונטי לכל גיל וזמן מעצם עיסוקו בשאלות מהותיות של החיים. למרות שרובנו נחשפנו בעיקר לעיבוד של דיסני או עיבוד האנימציה היפני שהיה מוקרן בטלוויזיה הישראלית בשנות ה70-80, דווקא הסיפור המקורי עורר בי את ההשראה לעבד אותו מחדש למופע תאטרון מחול עכשווי".

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו
המלצות מה לעשות בלונדון - מופע פינוקיו של יסמיו ורדימון

מה שלום כולם? פינוקיו בפעולה

 

פרויקט הבית ללהקה

אז בואי נחזור רגע לדבר על הבניין שלכם בקנט שבעצם כולו מוקדש לעבודתך, הישג אדיר לאמנית מחול ישראלית במקור.

"פרויקט הבית ללהקה התחיל לפני שנים ולקח הרבה זמן אבל לפני כמה שנים קיבלנו תקציב ממשלתי  של 3 מיליון פאונד מה Art Council of England לפתח ולבנות בית ללהקה במחוז קנט. מועצת קנט הכפילה את התמיכה כדי שנוכל להמשיך לפתח ולקדם את הפעילות החינוכית והפרויקטים הקהילתיים שיזמנו והובלנו בעשר השנים האחרונות בקנט ובכלל. בית הלהקה יהיה מקום בו ניצור עבודות חדשות, נחקור פרויקטים חדשניים עם משתפי פעולה מתחומים שונים ונמשיך לטפח ולקדם אמנים צעירים, רקדנים וכוראוגרפים דרך התוכנית JV2 שרצה כבר עשר שנים ועם תכנית חדשה שתפתח עם השקת הבניין. מסביב מועצת קנט בונה יחידות נוספות שיהיו מיועדות לארגוני תעשיה יצירתית אחרים, כמו למשל  Kent Music שעוברים לידנו".

האם תוכלי לספר לנו איך נולד הרעיון למוסד הזה? כמה זמן אתם כבר עובדים על זה ומתי הוא צפוי להחנך?

"במקור הוא היה צריך להיפתח כבר לפניי כמה שנים אבל עיכובים טכניים ופוליטיים דחו את התהליך ואילצו אותנו להתגמש ולהיות סבלניים. כרגע ההתקדמות מהירה ואנחנו מקווים להיכנס ולהתחיל ליצור בחלל באביב של 2022. הפתיחה הרשמית תהיה בקיץ".

אילו מופעים אחרים אתם עובדים עליהם בימים אלה, אם בכלל?

"כרגע אנחנו מתכוננים לסיור עם פינוקיו שיחזיר את המופע ב 29-30 לאוקטובר לסדלרס וולס שהוא תאטרון הבית שלי בו אני אמן עמית  מאז 2006. נחזיר את המופע גם לתאטראות אחרים. מינואר נסייר עם Alice in VR Wonderland ובאביב אנחנו נתחיל בהפקת עיבוד של Alice  לבמה ואנחנו מקווים שזה יהיה בבית החדש שנבנה בשבילנו".

אז פרט לבניין החדש, מה התוכניות לעתיד עם הלהקה?

להמשיך לחקור ולנסות פרויקטים חדשים ושיתופי פעולה רב תחומיים לבמה ולחללים אחרים, ממשיים ווירטואליים. להמשיך ליצור ולסייר בעולם ובו בזמן לחנך ולחלוק מהידע שנצבר בתהליך היצירה והעבודה עם הרקדנים. העבודות שלי נלמדות כבר מספר שנים במערכת החינוך הבריטי ובאוניברסיטאות שונות. אנחנו מתכננים שיתופי פעולה עם ארגונים תרבותיים ואוניברסיטאות שונים בעולם כדי לאפשר הזדמנויות לאמנים צעירים מרחבי העולם לבוא אלינו כדיי ללמוד ולהתפתח בתחומם, במרכז החדש שלנו, לצד פעילות הלהקה".

לרכישת כרטיסים למופע:

(https://www.sadlerswells.com/whats-on/jasmin-vardimon-company-pinocchio/)

ומידע כללי על הופעות הלהקה

https://jasminvardimon.com/calendar/


קראו עוד המלצות מה לעשות בלונדון

מה לעשות בלונדון בסתיו-חורף 2021?

איתמר בן כנען הוא סופר ועיתונאי, עורך האתר עלונדון

למאמרים נוספים מאת איתמר בן כנען
תגיות:
ֿ
אנגליה
בריטניה
הופעה בלונדון
הופעות בלונדון
המופע פינוקיו
הצגות בלונדון
יוצרים ישראלים באנגליה
יוצרים ישראלים בבריטניה
יוצרים ישראלים בלונדון
יסמין ורדימון
יסמין ורדימון בלונדון
יעל נעים
ישראלים באנגליה
ישראלים בבריטניה
ישראלים בלונדון
לונדון
מה לעשות בלונדון
מופע בלונדון
מופעים בלונדון
מחול בלונדון
מחזות זמר בלונדון
סדלרס וולס
קרלו קולודי
ראיון עם יסמין ורדימון
ריקוד בלונדון
תיאטרון בלונדון

כתבות נוספות של איתמר בן כנען

קרא עוד