לונדון קולינג אנגלה מרקל

התמונה הידועה לשמצה של קנצלרית גרמניה המוקפת בגברים בישראל עשתה רעש בקרב נשות ההיי-טק הישראליות בעולם, שהחליטו לא לעבור על כך בשתיקה. גם בלונדון הן הצטלמו כדי להעביר מסר ברור

בשבוע שעבר הגיעה אנגלה מרקל לביקור רשמי בישראל. כחלק מהלו״ז, היא נפגשה עם רה״מ בנימין נתניהו ועשרות בכירים בתעשיית ההיי-טק הישראלית. אך הקנצלרית הבינה שהיא האישה היחידה בחדר ואמרה לנוכחים: ״אם תהיה איכשהו גם אישה כאן בפעם הבאה – זה יהיה נחמד״.

בכירות ההיי-טק והיזמיות הישראליות בלונדון וברחבי העולם לא היו מוכנות לשתוק על מפגש מנהיגי החדשנות והתאספו היום (יום ד׳, 10 באוקטובר), כדי להציג תמונה מעודכנת. מטרת המפגש הייתה להעביר מסר על נוכחותן והישגיהן של הישראליות הלונדוניות בתפקידי מפתח בכירים וגם להראות כי ניתן לשלב בין קריירה מוצלחת ובין אימהות וגידול משפחה. אפילו מזג האוויר האפרפר האופייני של לונדון התחלף הבוקר לטובת קרני שמש, שליוו את מפגשן.

מחאה של בכירות היי-טק ישראליות בלונדון

הדרת נשים בחדשנות. המפגש של רה״מ נתניהו ובכירי החדשות בישראל עם הקנצלרית אנגלה מרקל. צילום: קובי גדעון, לע״מ (מתוך עמוד הפייסבוק של רה״מ)

קרני שמש ליוו את המפגש בלונדון

הפיכת הרעיון למעשה קרם עור וגידים באמצעות קבוצות הפייסבוק של אימהות ישראליות בעולם, מ״לונדון אימאז״ (שאותה מנהלת ויוי בן-דוד) ועד ל״מאמא-מנהטן״ (בהנהלת דנה סיני). את המפגש בלונדון הובילה יפעת פוקס, יזמית בתחום המדיה, שנמצאת בימים אלו בחופשת לידה. אליה הצטרפו נשים נוספות בעמדות מפתח להעביר ״מסר חזק מנשים חזקות״:

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

ענת אלחלל – ראש תחום בינה מלאכותית ב-Digital Catapult.
עדי ברזני אוקלי – Program Leader ב-Amdocs.
מיה פולק – Programme Office Manager בשירותי ההצלה והכיבוי של East Sussex.
יערה לץ – Technologies Consulting Engineer ב-Tyk.
אלה פוליטיס – מנהלת SEM Booster Ltd – סוכנות שיווק דיגיטלי מבוססת תוצאות.
מאיה גור – קואצ'רית לנשים בשינוי, המלווה יזמיות בדרך להצלחה.
עדינה אקשטיין – ראש חטיבת המובייל ב-HSBC.
ענבר רביד – מובילת פינטק ב-Llyods Bank.
דניאל אורנר גינור – המייסדת וה-CEO של Iota Labs.

מחאה של בכירות היי-טק ישראליות בלונדון

מעדכנות את תמונת המצב. יזמיות ובכירות היי-טק ישראליות בלונדון. צילום: ליזה המלין

״חבל מאוד שדווקא תמונה מישראל יוצרת רושם כל כך מוטעה״

"איזה מסר מאכזב על ישראל ושוויון זכויות – לי כאשת קריירה ישראלית ולעולם כולו. מביך עוד יותר שהמסר היה צריך להגיע מהקנצלרית עצמה", אמרה במפגש אלה פוליטיס.

עדינה אקשטיין הגיעה להצטלם חמישה ימים בלבד אחרי לידת בתה השלישית. "התמונה המקורית עם מרקל בתקשורת הזכירה לי את הפעמים הרבות מדי שהייתי אישה יחידה וישראלית יחידה בחדרי ישיבות ובכנסים, מול ים של מעונבים״, מספרת עדינה. ״אני מנסה להשאיר חותם חיובי בכל הזדמנות ולקוות שיתחילו להיות יותר צבעים וקולות בחדרי הישיבות האלה. חבל מאוד שדווקא תמונה מישראל יוצרת רושם כל כך מוטעה. אני מבלה זמן לא מועט במנטורינג ובמתן דוגמה אישית לנשים בצמיחה בתפקידי הטכנולוגיה. אני משוכנעת שאפשר לנהל קריירה ענפה ולא לוותר על גידול משפחה, כל עוד מציבים גבולות ומנהלים את הזמן בצורה אפקטיבית".

ענת אלחלל הדגישה את חשיבות העניין כעליונה וציינה את הסכנה באפלייה, ככזו המחלחלת גם אל עולמות הבינה המלאכותית. "בתחום הבינה המלאכותית, מודלים הם אוטונומיים במידה מסוימת, אך עדיין לומדים לפי חוקים שיוצרים מתכנתים״, אומרת ענת. ״כאשר אלו מגיעים מרקע הומוגני, נוצר סיכון של מערכות שמשרתות טוב יותר פלחים מסוימים באוכלוסיה, ללא כוונה תחילה. הכללת מגוון קולות ותרבויות בכל שלבי הפיתוח והבדיקות עוזרת למזער את הסיכון ומובילה למוצרים ושירותים איכותיים, יעילים ומוסריים, המייצגים את החברה על כל פניה באופן שווה ומהימן יותר".

"נגמרו הימים שאבא הוא דמות לא קיימת בעבודה ואימא בבית. היום, ההבנה הולכת וגדלה שבחלוקה הפטריאכלית כולם מפסידים״, הוסיפה מאיה גור. ואת המפגש סיכמה יפעת פוקס: "׳סטארט-אפ ניישן׳ הוא מושג שיש לו אחריות לא רק טכנולוגית. ישראל צריכה להיות חדשנית, פורצת דרך ונועזת בכל פרמטר כדי להעביר לילדים ולילדות שלנו שלהצלחה אין גבול ואין מין… רק אם אנחנו נדאג לפתוח דלתות ולקדם נשים, נצליח לראות שינוי אמיתי״.

מערכת עלונדון – האתר לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה והממלכה המאוחדת.

למאמרים נוספים מאת מערכת האתר
תגיות:
אלה פוליטיס
בכירות ההיי-טק והיזמיות הישראליות של לונדון
דנה סיני
דניאל אורנר גינור
ויוי בן-דוד
יערה לץ
לונדון אימאז
מאיה גור
מאמא-מנהטן
מיה פולק
עדי ברזני
עדי ברזני אוקלי
עדינה אקשטיין
ענבר רביד
ענת אלחלל