נפתחנו

עדכון קורונה: החל מיום שני הקרוב, ה- 17 במאי, אנשים באנגליה וברוב חלקי הממלכה המאוחדת יורשו לא רק לחבק את יקיריהם אלא גם לשבת בתוך הפאבים והמסעדות, להתארח בבתי מלון, ללכת לתיאטרון, קולנוע, מוזיאון ועוד. לצד הסבר קצר על רשימת ההקלות הכנו לכם גם רשימת המלצות לדברים שאפשר (וכדאי) לעשות משבוע הבא

ביום שני האחרון הכריז ראש הממשלה בוריס ג'ונסון שמדובר ב"צעד הגדול ביותר" לפתיחה מחדש של אנגליה אבל גם הזכיר שהאזרחים צריכים להשאר ערנים ולעמוד על המשמר. כך או כך,  תעשיית האירוח האנגלית והבריטית חוזרת מיום שני הקרוב לפעילות כמעט מלאה וגם לינה מחוץ לבית, בקבוצות של עד שישה אנשים, או שני משקי בית, יורשו גם הם.

במסיבת עיתונאים ברחוב דאונינג 10 אמר מר ג'ונסון כי ההקלות הנוספות והמשמעותיות בסגר באנגליה יתחילו ב-17 במאי, לאחר שהממשלה עמדה בארבעת הקריטריונים שהציבה לעצמה להקלת ההגבלות. הממשלה הסתמכה על הצלחת מבצע החיסונים שצמצם באופן משמעותי את רמת התחלואה הקשה והקטין מאד את מספר מקרי המוות. שיעורי ההדבקה כרגע נותרו תחת שליטה והסיכונים מגירסאות חדשות של הקורונה גם הן לא השתנו.

ראש הממשלה בוריס ג'ונסון בפניה נרגשת לאומה

כאמור, מקומות בילוי כגון בתי קולנוע, מוזיאונים ואזורי משחקים לילדים ייפתחו מחדש. משחקי ספורט יחודשו וכן הופעות חיות (עם ההגבלות הנדרשות באשר לגודל הקהל). הבשורה הגדולה ביותר אולי היא העובדה שנסיעות לחו"ל לצורך חופשה מותרות עכשיו לפי מערכת "רמזור" של "מדינות ירוקות" שמהן מותר לחזור ללא צורך בבידוד. מדינות אלו כוללות את ישראל , פורטוגל, איסלנד, סינגפור, אוסטרליה, ניו זילנד, גיברלטר ואיים שונים כמו איי פוקלנד ועוד טריטוריות בריטיות מעבר לים; "מדינות ענבריות", כלומר שמותר לבקר בהן אך עדיין דרוש בידוד ביתי של עשרה ימים בחזרה מהן והן כוללות כמעט את כל מדינות אירופה, ארה"ב ועוד ולבסוף ישנן "מדינות אדומות" שהחוזרים מהן צריכים להיכנס למלוניות בידוד בעלות של 100 ליש"ט לבנאדם ללילה (לתקופה של עשרה ימים). רשימה זו כוללת כמעט את כל מדינות דרום אמריקה, הודו, דרום אפריקה, נפאל ועוד.

ומה עם שאר בריטניה?

על פי התוכניות הנוכחיות בוויילס תחזור תעשיית האירוח המקורה, כלומר פאבים, מסעדות ומלונות, לצד בתי קולנוע ותיאטראות ותיפתח ללקוחות החל מיום שני הקרוב, ה -17 במאי. בסקוטלנד, מקומות אירוח פנימיים צפויים להתחדש עם הגשת אלכוהול עד השעה 22:30. בתי קולנוע, מרכזי שעשועים, אולמות בינגו וכדומה גם הם אמורים להפתח מחדש. מגבלות נוספות עשויות להתבטל בצפון אירלנד ב -24 במאי, כולל פתיחה מחודשת של אירוח פנים, צימרים ומלונות.

אז עכשיו כשהכל עומד לחזור כמעט לשגרה מלאה, מה יש לעשות? הכנו לכם רשימה קטנה של המלצות.

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

מסעדה בלונדון

לפני כשנה, בשיאו של גל התחלואה הראשון, ראיינו כאן בעלונדון את השף הישראלי עודד אורן שהמסעדה שפתח (שנקראית בפשטות "אורן"), קצרה שבחים בעיתונות הבריטית מיד עם היפתחה אבל מהר מאד נלאצה לעבור למתכונת של משלוחים וטייק אוויי. עכשיו, סופסוף, חוזרת אורן לפעילות מלאה ואנו נמליץ להקדים ולהזמין שם שולחן ולטעום את כל התפריט.

הפאבים נפתחים לישיבה בפנים

פאב בלונדון

בלונדון יש 3500 פאבים כך שלהמליץ על פאב אחד מתוך אלפי האופציות הקיימות זו משימה בלתי אפשרית כמעט. אבל, אם תצמידו אותנו לקיר ונהיה חייבים להמליץ על אחד הרי שזה יהיה הספניירד ( The Spaniards Inn) בהמפסטד הית. הספניירד נבנה כפאב כבר ב 1585 ושימש השראה לסופרים ומשוררים רבים בהם צ'רלס דיקנס ובראם סטוקר שכתב בו את ספרו המפורסם "דרקולה". גם המשוררים ביירון ושלי נהגו לשבת שם והמשורר ג'ון קיטס אף הזכיר אותו בשיר מפורסם. מיום שני אפשר יהיה לשוב ולשבת במבנה המקורה עץ ומרגיש כאילו נלקח הישר ממחזה שיקספרי.

 קולנוע בלונדון

באופן אבסורדי, רוב הסרטים שהתחרו על פרסי האוסקר לפני שבועות ספורים כמעט ולא הוקרנו לציבור הרחב כי בתי הקולנוע היו בעיקר סגורים במהלך ארבעה עשר החודשים האחרונים. אז עכשיו זו הזדמנות מצוינת לצפות בכמה מהסרטים הזוכים; מעבר לחשודים המיידיים כמו "האב" (שזיכה את אנתוני הופקינס בפסלון המוזהב בפעם השנייה) או "ארץ נוודים" שקטף את רוב הפרסים החשובים אנחנו נמליץ בעיקר על "יהודה איש קריות והמשיח השחור". מדובר בסרט עז מבע המגולל בשפה קולנועית ייחודית את סיפורו הטראגי של פרד המפטון, מהפכן אפרו-אמריקאי שהנהיג את סניף שיקגו של הפנתרים השחורים ונרצח בידי סוכני הממשל הפדרלי אחרי שנבגד על ידי אחד ממקורביו. דניאל קלויה, שחקן בריטי שחור המגלם את המפטון, זכה באוסקר שחקן המשנה על תפקידו בסרט.

ההצגה ששברה שיא עולמי ורצה ברציפות הכי הרבה שנים, מלכודת עכברים

 תיאטרון בלונדון

שוב, אחרי ארבע-עשר חודשים שבהם כמעט ולא פעלו, משבוע הבא יחזרו תיאטראות לונדון ויפתחו את שעריהם תחת מגבלות הקורונה. לא מעט הצגות מעניינות צפויות לעלות במהלך השנה הקרובה ובהן עיבודים חדשים ל"מות הזמיר" או "וולדן" של הרולד פינטר אבל אנחנו דווקא נמליץ על משהו הרבה פחות מתוחכם אבל לא פחות מבדר כי לפעמים, כשחיים בלונדון זמן רב, שוכחים מהאטרצקיות הכי בסיסיות של העיר ואם יש הצגה שנעשתה לסמל של לונדון הרי זו "מלכודת עכברים" של אגתה כריסטי, המחזה ששבר שיא עולמי ומוצג בווסט אנד משנת 1952 ברציפות, או לפחות עד התפרצות מגיפת הקורונה.

 מוזיאון בלונדון

לונדון ידועה במוזיאונים ובגלריות הנחשבים שלה וכמה מוזר היה לראות את כל המבנים המונומנטלים האלה ניצבים ריקים מאדם מזה חודשים ארוכים. אבל הנה הם נפתחים מחדש ומוזיאון הטייט מודרן יפתח את שעריו עם תערוכה מבטיחה המציגה עבודות נדירות של האמן הצרפתי אוגוסט רודן שפסלו השנוי במחלוקת "בלזאק" יוצג כאן לראשונה. מאידך, ברויאל אקדמי תפתח תערוכה חדשה של הצייר האנגלי העכשוויי דיוויד הוקני שהגיב ביצירתיות למשבר הקורונה העולמי.

כולה שעתיים נסיעה מלונדון, נוף בעיירה הציורית סטמפורד

 טיול בבריטניה 

סופסוף מותר לצאת לנופש ולישון בבית מלון. ישנן כל כך הרבה אופציות לטיול בממלכה המאוחדת שקשה לבחור אבל ננסה להתמקד בשלוש אופציות: מי שחשקה נפשו בנסיעה קצרה (יחסית) מחוץ לעיר אנחנו נמליץ על העיירה הימי בניימית סטמפורד בלינקולנשיר, כשעתיים נסיעה צפונה מלונדון. מדובר בעיירה ציורית שכמעט לא השתנתה מאז המאה הארבע עשרה והיא מככבת בלא מעט סרטים תקופתיים. מי שרוצה גם עיירה ציורית וגם חוף ים יכול לנסוע דרומה לעיירה ריי (Rye) באיסט ססקס וללון באחד הפונדקים העתיקים בעיר ולבלות על החוף הצמוד (והדרמטי משהו), קאמבר סאנדס. מי שממש רוצה לצאת להרפתקה יכולה לנסוע לפורתסמות , לעלות על מעבורת של עשר דקות ולנפוש על החופים הלבנים, הכמו ים-תיכוניים של האי וייט.

מי שרוצה יכול לנסוע ולהיות עכשיו עם קרוביו בישראל. שקיעה נוגה בתל אביב

נופש בינלאומי

כולנו חיכינו להזדמנות הראשונה לטוס לישראל ללא צורך בבידוד שם או בחזרה בבריטניה. במצב הנוכחי, קשה לחשוב על ישראל במונחים של נופש אבל מי שרוצה לטוס לשם כדי להיות עם בני או בנות משפחתו בשעה קשה זו, לפחות עכשיו זה מותר.

מערכת עלונדון – האתר לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה והממלכה המאוחדת.

למאמרים נוספים מאת מערכת עלונדון
תגיות:
אנגליה
בריטניה
המלצות אוכל לונדון
המלצות לונדון
המלצות מה לעשות בלונדון
הממלכה המאוחדת
הצגות תיאטרון בלונדון
טיול באנגליה
טיול מחוץ ללונדון
יציאה מהקורונה
לונדון
לונדון חוזרת לשגרה
מה לעשות בלונדון
מוזיאונים בלונדון
מסעדות בלונדון
פאבים בלונדון
קולנוע בלונדון
קורונה באנגליה
קורונה בבריטניה
קורונה בלונדון
תיאטרון בלונדון

קרא עוד