להתחתן או לא להתחתן? זאת השאלה

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(05/05/22- 05:55)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
חוק ומשפט, תוכן מקדם
08:35 11/12/18

להתחתן או לא להתחתן? זאת השאלה

הרעיון לחיות ביחד פשוט קורה בטבעיות בדרך כלל. מתחילים קשר זוגי, עוברים לגור ביחד, והשלב הבא הוא להתחתן. אבל לפעמים לא חושבים לעומק מה זה אומר להתחתן בלונדון, ויש סיבות טובות לעצור ולחשוב לפני כן, כפי שגילה א'

להתחתן בלונדון, באנגליה, בבריטניה, גירושים, גירושין, עו"ד, להתחתן, להתגרש
האם יש דבר כזה Common Law Wife במשפט האנגלי? להתחתן בלונדון (אילוסטרציה). צילום: Prostooleh/ Freepik

א' הגיע אליי לאחר חיים משותפים עם זוגתו במשך כ-10 שנים. הוא סיפר לי שהוא יהודי, אבל בת זוגו לא. יש להם שני בנים משותפים ובמהלך השנים הם קנו בית. א' ושותפתו לא נישאו והוא שאל אותי לגבי זכויותיו וחובותיו במקרה שייפרדו.

הוא סיפר לי ששותפתו הפסיקה לעבוד כאשר נולדו הבנים וזו הייתה הסכמה משותפת ביניהם, כדי שהוא יוכל להשקיע את זמנו בעבודה ושהיא תגדל את הילדים. לאחר מכן, הוא שאל אותי אם זה נכון שהיא יכולה לקנות זכויות מתוקף הגדרתה בתור Common Law Wife. ובכן, התשובה היא – לא.

המושג Common Law Wife הוא מיתוס, לפיו לבן הזוג יש זכויות דומות לאדם נשוי מעצם מספר השנים שהם חיים ביחד. נכון ששיטת המשפט האנגלית מתבססת על Common Law, שבו המצב המשפטי מוגדר על ידי פסקי דין שמתווספים לחוקים. אבל השיטה הזו לא יוצרת מושג כזה. אמנם בישראל קיימות זכויות לידוע/ה בציבור, אולם בחוק האנגלי אפילו המושג "ידוע/ה בציבור" פשוט לא קיים.

אז מה כן?

חובת הדאגה לבן הזוג מעוגנת במשפט האנגלי בדיני המשפחה. אלו נוצרו לעגן ולסדר מצב של נישואין וגירושין. הפועל היוצא הוא שכאשר זוג לא מתחתן, דיני המשפחה – שמתייחסים לחובות ולזכויות של בני הזוג הנשואים – לא חלים על הזוג הלא נשוי.

כדוגמה לדיני המשפחה, סעיף Matrimonial Causes Act 1973 מסדיר את מקרי הסעד השונים של בני הזוג שנישאו. לדוגמה, אחד הדברים שניתן לקבל וחובה לתת (סעד) הוא מזונות לאישה. רק אישה נשואה יכולה לקבל מזונות חודשיים בשביל צרכיה.

להתחתן בלונדון, באנגליה, בבריטניה, גירושים, גירושין, עו"ד, להתחתן, להתגרש

רק אישה נשואה יכולה לקבל מזונות חודשיים בשביל צרכיה. להתגרש בלונדון (אילוסטרציה). צילום: rawpixel.com/ Freepik

ומה עם הילדים?

הסברתי לא' שמרגע הפרידה הוא לא מחויב לדאוג לצרכיה – מאוכל ועד תסרוקת ובגדים. זאת, בניגוד למחויבותו לילדיו. אדם חייב בתמיכה כלכלית בילדיו. החובה לילדים קיימת בנפרד ואינה תלויה במחויבויות לבת או בן הזוג.

בחיי היומיום, ייתכן שהמצב הוא תיאורטי מכיוון שקטין אינו יכול לקבל או להיות בעל נכסים/כספים, ומי שחי עם הילד מקבל את הכספים עבורו. לכן, במקרה של א', הוא היה צריך לשלם את החובות שמטילים עליו החוקים, שמתייחסים לילדים לפי צרכיהם, ולפי החוק שמתייחס למקרה שלו.

לאחר בדיקת היכולת של בני הזוג והצרכים של ילדיהם, פתחנו משא ומתן, שבסופו הגענו להסכם עם בת זוגו, מה שהקל רבות על הפרידה ביניהם.

לסיכום, משום שלכל מצב יש יתרונות וחסרונות, ולא כל זוג דומה לזוג אחר, כדאי להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בדיני משפחה כדי להבין מהי הדרך הטובה ביותר עבורכם וכיצד להימנע מבעיות בכל צורת חיים שתבחרו.

מצאתם טעות?
שלומית גלזר - עו״ד בלונדון ואנגליה

שלומית גלזר-ג'ונס

שלומית גלזר היא בעלת רישיון עריכת דין בישראל (החל מ־2003) ובאנגליה (החל מ־2008), שהתמחתה בדיני משפחה ובתיקי גירושים וילדים. משרדה, Glaser Jones Law, הוקם ב־2013 בשיתוף עם בעלה, פרופ׳ טים ג׳ונס, שצבר ניסיון של למעלה מ־30 שנה בתחום המשפט האנגלי. המשרד מורשה ומוסדר על ידי הרשות הרגולטורית של עורכי הדין באנגליה ובוויילס (SRA).
Glaser Jones Law
96 Kensington High Street, W8 4SG
020-7993-7173
07875-337-350
shlomit@glaserjoneslaw.co.uk
www.glaserjoneslaw.co.uk

* אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי.
*‭ *‬כתבה‭ ‬שיווקית

לכתבות נוספות של שלומית גלזר-ג'ונס
תגיות : גירושים באנגליה, גירושים בבריטניה, גירושין באנגליה, גירושין בבריטניה, להתגרש באנגליה, להתגרש בבריטניה, להתגרש בלונדון, להתחתן באנגליה, להתחתן בבריטניה, להתחתן בלונדון, עו"ד באנגליה, עו"ד בבריטניה, עו"ד בלונדון
יכול לעניין אותך