להזדקן בשמחה

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(10/04/20- 08:23)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
10:57 12/11/15

להזדקן בשמחה

הבדידות בגיל השלישי והמרחק מהמשפחה הקרובה מעצימים את הניתוק הפיזי והרגשי // אחוזת בית רעננה מנסה לענות על חסכים אלו ומציעה שלל פעילויות בעברית ובאנגלית, חיי חברה ומיקום מרכזי ואטרקטיבי

בגיל 76, רג\'ין (בתמונה למעלה) החליטה לעלות לישראל והשאירה במולדתה, בלגיה, שלושה ילדים ושמונה נכדים. אני ובעלי היינו יחד יום וליל במשך 53 שנה, היא מספרת, לאחר שנפטר, כבר לא הרגשתי כמו בן אדם, הייתי בודדה ואומללה. את חייה העבירה רג\'ין בגולה ועל אף שהכריזה על עצמה כבר בגיל תשע כציונית עברו כמעט שבעה עשורים עד שהגיעה העת מבחינתה. הילדים בהתחלה התנגדו ולא הבינו, אבל היום הם רואים כמה אני מאושרת, שמחה וטוב לי. כיום היא מתגוררת באחוזת בית רעננה – דיור מוגן לגיל הזהב.

אורלי שנהר, מנהלת מחלקת התרבות של אחוזת בית רעננה, מספרת כי כ?25 אחוז מהדיירים הם עולים חדשים, כמו רג\'ין, שבחרו לבלות את גיל הפנסיה בישראל. שנהר מעידה, כי קשישים שמשפחתם אינה חיה באותה מדינה בוחרים כמעט תמיד בדיור מוגן; אנחנו אומנם מעמידים לרשות הדיירים שלושה רופאים ואחיות 24 שעות ביממה, אבל העיקר עבורם הוא החוגים והחברה. בדידות בגיל הזה מובילה מהר מאוד ללאות פיזית ונפשית, ולכן, אנחנו מציעים מגוון עצום של פעילויות, חלל אמנות רב?תחומי, חוגי ספורט מגוונים, חדרי כושר והתעמלות, ספרייה עברית וגם אנגלית ויש אפילו מגרש כדורת ובריכת שחייה.

רג\'ין עצמה משתתפת בעשרות פעילויות מדי שבוע ובעיקר נהנית מחוגי הריקוד, הבריכה וההרצאות ורק חוג אחד עדיין לא צלחה: למצוא שותף לברידג\' זה מסובך כמו למצוא בעל, היא צוחקת.

דיור מוגן מאריך חיים

ממחקרים שנעשו בקרב הגיל השלישי בישראל ובעולם, עולה כי המגורים במסגרות כגון דיור מוגן מאריכים את תוחלת החיים בשנים רבות. הסיבה לכך היא בראש ובראשונה תשומת הלב המתמדת למצב הבריאותי של הדיירים. מצינון קל ועד מקרים של נפילות ותאונות, יש צוות רפואי שנמצא במקום להשגיח ולתת טיפול במשך כל שעות היממה. בשנה שעברה נפלתי ושברתי את הצוואר, מספרת רג\'ין, טיפלו בי ודאגו לי כאן יפה מאוד.

קושי נוסף שבו פוגש אדם בגיל מבוגר הוא אובדן החיוניות וההרגשה כי אין לו עוד מה לתרום. לפיכך, מלבד פעילויות וחוגים, אחוזת בית רעננה מעודדת את הדיירים להיות יוצרים ויצירתיים. בראיון האישי שאנחנו עורכים עם כל דייר חדש, אנחנו מבקשים ממנו לספר על עצמו, על התחביבים שלו, על מה הוא אוהב ויודע לעשות, מספרת שנהר, ואז, אנחנו למעשה פותחים חוג שהוא יהיה המדריך בו. יש מבין הדיירים מדריכי תפירה ופיסול, מרצים על מוזיקה קלאסית וגם מורה לריקודי?עם בת 82. העברת החוג נותנת להם הרגשה של חיוניות ואנרגטיות והם קמים בבוקר עם תחושת תועלת ומטרה. בנוסף, נערכות במסגרת המקום תערוכות, שבהן מציגים הדיירים את היצירות שהכינו בחוגים; אנחנו והדיירים נהנים להציג לראווה את העבודות שלהם. עושים מזה אירוע שלם, עם השקה רשמית ומופע, וכמובן מזמינים את המשפחות להגיע ולהשתתף.

לוקיישן, לוקיישן, לוקיישן

בבואה למצוא בית הרחק מהבית, ביקרה רג\'ין בכמה בתי אבות ודיור מוגן, ומספרת שבחרה באחוזת בית רעננה בזכות הדירות המודרניות והמרווחות, אך גם בגלל המיקום: העובדה שיש כאן טיפול רפואי מסביב לשעון היא חשובה, אבל אני אישה מאוד פעילה והיה לי חשוב לא פחות להיות עצמאית וקרובה לאטרקציות, כמו הפארק, בתי הקולנוע והמסעדות. מצד אחד, אנחנו לא באמצע רחוב סואן ומול הבניין יש פארק גדול, ומצד שני, יש מרכז מסחרי במרחק הליכה והאוטובוס נמצא מול דלת הכניסה ואני יכולה לעלות עליו ולנסוע כדי לפגוש חברים בתל אביב.

שנהר מוסיפה כי גם העובדה שבית האבות הוא דו?לשוני סייעה לרג\'ין בהתאקלמות; כל הצוות מדבר אנגלית ויש פעילויות והרצאות באנגלית עבור הדיירים שמתקשים עם השפה העברית.

+972-9-7705046

www.ahuzat-bayit.co.il

orly@ahuzat-bayit.co.il

* כתבת תדמית

מצאתם טעות?
תגיות :
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *